آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk + معرفی نرم افزار های ایجاد رم دیسک

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

در این مقاله قرار است آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk را به طور کامل در اختیار شما کاربران گرامی و همیشگی کندل (نمایندگی دل در ایران) قرار دهیم .

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

 

از زمانی که کامپیوتر های دیجیتالی در زندگی بشر پا به عرصه گذاشتند داشتن حافظه های سریعتر یکی از رویا های همیشگی  برای هر یک از کاربران کامپیوتر ها شد زیرا داشتن حافظه سریعتر یکی از مهمترین عوامل موثر در  سرعت انچام یک پردازش رایانه ای میباشد. بنابراین کاربران برای سریعتر شدن کار با رایانه هایشان به دنبال حافظه های سریعتر هستند.اکثر کاربران در حال حاضر حافظه های SSD را انتخاب میکنند اما حافظه های SSD به طور قابل توجهی از حافظه های هارد دیسک  معمولی گرانقیمت تر و البته با مقدار ظرفیت حافظه کمتری هستند.

استفاده از Ram به عنوان هارد درایو (RAM Disk) روشی بینظیر برای افزایش سرعت به طور مفصل در مورد رم دیسک توضیح دادیم، در مورد این که RAM Disk چیست؟ کاربرد آن چیست؟ مزایا و معایب استفاده از آن و … توضیح دادیم که اگر در این باره اطلاعاتی ندارید میتوانید آن را مطالعه نمایید. در این قسمت میخواهیم شما را با نحوه ایجاد رم دیسک و پیکر بندی آن در ویندوز آشنا کنیم.

 

آیا برای ساخت رم دیسک یا رم درایو باید کار های سخت افزاری انجام دهیم؟

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

 

جالب است بدانید که رم دیسک یک سخت افزار خاص نیست که آن را بتوانیم از فروشگاهی سفارش بدهیم کار سخت افزاری نیاز نیست انجام دهیم، در این آموزش قرار نیست با هویه و قطعات الکتریکی کار های سخت افزاری انجام دهید ساخت RAM Disk بسیار ساده است حتی ساده تر از آب خوردن کافیست یک نرم افزار مخصوص این کار را نصب کنید و تنظیمات را روی آن اعمال کنید و از رم دیسک خود لذت ببرید، همین پس در ادامه با آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk همراه باشید.

 

چه میزان  از حافظه RAM را به RAM Disk اختصاص دهیم؟

رم - RAM حافظه اصلی - آموزش ساخت حافظه رم دیسک -RAM Disk،آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

به طور کلی برای ایجاد یک RAMDisk مطمئن شوید که رایانه شما از مقدار کافی حافظه RAM برخوردار میباشد. این به این دلیل است که سیستم عامل ویندوز نیاز به تنهایی حدود ۲ گیگابایت حافظه از رم را در اختیار خود میگیرد تا به درستی کار کند بنابر این میبایست به اندازه کافی برای سایر برنامه هایی که اجرا میکنید حافظه RAM در نظر بگیرید. همچنین در صورتی که از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده میکنید حداکثر حافظه RAM قابل استفاده در آن ۴ گیگابایت است.

یک راهنمای ساده برای کسانی که سر درگم هستن چه میزان از حافظه را به RAM Drive اختصاص دهند به طور زیر است :

 

آموزش ساخت رم دیسک RAMDisk
اگر حافظه RAM شما ، گیگابایت میباشد (حد اقل ۵۱۲ مگابایت و حد اکثر ۱گیگابایت) آن را میتوانید به رم دیسک اختصاص دهید.
اگر شما دارای ۶ گیگابایت رم می باشید،(۲) گیگابایت آن را میتوانید به رم دیسک اختصاص دهید.
اگر شما دارای ۸ گیگابایت رم می باشید،(۴) گیگابایت آن را میتوانید به رم دیسک اختصاص دهید.
اگر شما دارای ۱۲ گیگابایت رم میباشید،(۶) گیگابایت آن را میتوانید به رم دیسک اختصاص دهید.

اما یک راه بهتر این است که ابتدا طبق  استفاده روزمره ای که با کامپیوتر دارید همه برنامه ها را همزمان اجرا کنید. تا متوجه مقدار رم اشغالی خود شوید، برای این کار به راحتی کلید های Control + Shift +ESC را فشار دهید تا پنجره Task Manager برای شما باز شود سپس در تب Performance  و قسمت Memory میزان استفاده از رم را مشاهده کنید، برای مثال اگر فرض کنیم  برنامه هایی که مورد استفاده شما قرار میگیرند : مرورگر گوگل کروم،فتوشاپ،دانلود منیجر،تلگرام و چند برنامه کوچک دیگر باشد  در این حالت ۴ گیگابایت از فضای رم ۸ گیگابایتی کامپیوتر شما اشغال میشود. همچنین ۱ گیگابایت  از آن را نیز برای ملاحظه بیشتر خالی نگه دارید تا در صورتی برنامه های دیگری اجرا کردید کامپیوتر شما هنگ نکند بنابراین اجازه این را دارید تا میزان  ۳ گیگابایت RAM را برای ساخت حافظه RAM-Disk در نظر بگیرید.

برای ایجاد ram-disk چه مواردی نیاز است

 ویندوز ۶۴ بیت : 

برای این که هر کامپیوتری بتواند بیشتر از ۴ گیگابایت از حافظه رم را استفاده کند ویندوز شما میبایست ۶۴ بیتی باشد، به عبارت دیگر سیستم عامل های ۳۲ بیتی کمتر تنها تا ۴ گیگابایت از رم را ساپورت میکنند بنابراین حتی اگر کامپیوتر شما دارای ۸ گیگابایت رم میباشد برای استفاده بیش تر از ۴ گیگ آن میبایست ویندوز ۶۴ بیت نصب کنید.

اگر  نمیدانید که ویندوز شما ۶۴ بیتی است یا نه ، کافیست به سادگی در دسکتاپ روی Computer کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید.

Windows is 64-bit, simply right click on the Computer icon and select properties، آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

 

نرم افزار ساخت RAM-Disk :

در نهایت برای ساخت و ایجاد RAM-Disk ، نیاز به استفاده از یک نرم افزار مخصوص به منظور ایجاد، اختصاص دادن و مدیریت RAM-Disk دارید. خوشبختانه  در حال حاضر نرم افزار های زیادی به این منظور ایجاد شده اند که بعضی از آن ها ابزار های اشتراکی و بعضی دیگر به صورت تجاری میباشند اما تعداد کمی از آن ها رایگان هستند.اگر چه ممکن است فکر کنید که رم دیسک های ساخته شده با نرم افزار های متفاوت همه با سرعت مشابهی کار میکنند چون آن ها از همان رم فیزیکی سیستم استفاده میکنند، اما به این شکل نیست. نرم افزار های ایجاد رم دیسک با کد های بهتر و بهینه تر میتوانند تفاوت زیادی در نحوه عملکرد رم دیسک ها داشته باشد.

 

معرفی چند ابزار (نرم افزار) رایگان برای ایجاد و مریریت RAM-Disk

در این بخش از مقاله آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk به بررسی و معرفی برنامه هایی میپردازیم که با آن ها میتوانید رم دیسک های خود را ایجاد کنید و همچنین در این مقاله از هر یک از ابزار ها یک تست عملکرد خواهیم گرفت تا ببینم که هر برنامه در هنگام خواندن و نوشتن اطلاعات  چه مقدار سریع است. این تست عملکرد دیسک ها با استفاده از نرم افزار عمومی دیسک بنچمارک کریستال CrystalDiskMark  انجام شده است.

تست ها با سیستم عامل Windows 10 64-bit در یک کامپیوتر دارای ۱۶GB حافظه رم از نوع DDR3  و فرکانس ۱۶۰۰Mhz گرفته شده است، هر RAM Disk ایجاد شده دارای ۵۱۲MB فضا و به صورت NTFS فرمت شده اند.

CrystalDiskMark برای گرفتن هر تست از ۵ مرحله آزمون میگیرد بنابراین هر بنچمارک میانگین نسبتا قابل قبولی ارئه میدهد. در شکل زیر نمره  ۴K مربوط به سرعت عملکرد فایل های کوچک میباشد، در حالی که نمره مقادیر تست (Seq (Sequence مربوط به سرعت انتقال فایل های بزرگ میباشد.

بسته به نوع استفاده مورد نظر شما (نیاز به خواندن و نوشتن فایل های بزرگ و کوچک) از RAM-Disk یک مجموعه نمرات ممکن است مهم تر از دیگری باشد.همچنین نمره مربوط به All میانگین گرفته شده از همه آزمون هاست برای عملکرد کلی خوب است.

تصویر اسکرین شات زیر مربوط به تست سرعت یک هارد درایو HDD با سرعت ۷۲۰۰RPM دور بر دقیقه میباشد :

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

تصویر زیر مربوط به تست سرعت در یک هارد از نوع SSD معمولی میباشد :

با توجه به نتایج به دست آمده از تست ۴K  و مقایسه هر دو مقدار متوجه تفاوت بسیار زیاد  میان هارد های SSD  و  هارد های مکانیکی HDD در خواندن و نوشتن فایل ها خواهید شد.

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

با مشاهده نتایج بدست آمده از تست سرعت رم دیسک ها متوجه خواهید شد که چه مقدار این نوع حافظه سریع تر از هر دو نوع HDD  و SSD  خواهید شد. حتی رم دیسک های ایجاد شده با کم سرعت ترین نرم افزار های ایجاد رم دیسک بسیار سرع تر از حافظه های SSD میباشند.

ImDisk Toolkit  یک برنامه رایگان با کارکرد و محیط آسان به منظور ایجاد و مدیریت RAM-Disk میباشد، همچنین شامل گزینه هایی برای نصب کردن ایمیج های (iso , bin ,VFD و …) حافظه هایی مثل

floppy, CD-ROM و hard disk  به عنوان هارد درایو مجازی میباشد.در این نرم افزار برای ایجاد رم درایو محدودیتی وجود ندارد و همچنین دارای گزینه هایی مثل بارگذاری محتوا از یک فایل ایمیج،

همگام سازی اطلاعات در حالت خاموش، فشرده سازی، اضافه کردن خودکار فولدر های موقتی و اختصاص دادن حافظه به فضای RAM-Disk به صورت dynamic و پویا میباشد.

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

تصویر بنچمارک درایو رم دیسک ایجاد شده با نرم افزار ImDisk Toolkit :

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

Radeon RAMDisk یک ورژن رایگان از نرم افزار تجاری Dataram RAMDisk میباشد اما متاسفانه برای اختصاص دادن فضا به درایو رم دیسک شما دارای محدودیت میباشید.برای سیستم های معمولی، حداکثر اندازه حافظه رم دیسکی که میتوانید بسازید ۴ گیگابایت است، به دلیل این که شرکت سازنده این برنامه AMD میباشد اگر حافظه  با نام تجاری AMD دارید، این محدودیت تا ۶ گیگابایت افزایش می یابد.

Radeon RAMDisk نه تنها برای سیستم های مبتنی بر AMD بلکه در Intel و دیگر سیستم ها نیز کار می کند.

 

تصویر بنچمارک درایو رم دیسک ایجاد شده با نرم افزار Radeon RAMDisk :

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

برند ROG مخفف “Republic Of Gamers” برند مخصوص سیستم های گیمینگ ایسوز میباشد این نرم افزار با وجود این که برای سیستم های ایسوس طراحی شده است اما بر روی سایر برند ها نیز کار میکند.محدودیت ساخت درایور رم دیسک در این برنامه حدود ۵۰ درصد از کل مقدار حافظه رم سیستم شما میباشد.

تب Junction در این نرم افزار به شما اجازه میدهد به راحتی نقاط اتصال را برای ایجاد یک Map بین پوشه ها و دیسک رم ایجاد کنید.

 

 

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

Ultra RAMDisk Lite یک ابزار چند منظوره میباشد که کار هایی مثل ایجاد فایل هام  ISO images،ساخت RAM drives های مجازی و تغییر محل قرار گیری کش مرورگر های Internet Explorer/Chrome میتواند انجام دهد.

گزینه RAM disk به شما اجازه تنظیم کردن فایل سیستم پیشفرض ،استفاده SCSI یا  Direct I/O disk ، دخیره به صورت قابل جابجایی ، ایجاد فولدر های موقتی TEMPو…

 

تصویر بنچمارک درایو رم دیسک ایجاد شده با نرم افزارUltra RAMDisk Lite :

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

 

 

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

Miray RAM Drive قطعا ساده ترین برنامه برای استفاده در اینجا است، اما این سادگی به هزینه نداشتن ویژگی ها می رسد. هیچ ویژگی واقعی ای برای گفتن وجود ندارد، شما به سادگی بر روی آیکون برنمه کلیک می کنید، نوار لغزنده را تنظیم کنید تا اندازه درایو RAM را تنظیم کنید و آیکن پاور را برای نصب نگه دارید. حداکثرفضای قابل ایجاد برای سیستم های ۳۲ بیتی ۴ گیگابایت و در سیتم های ۶۴ بیتی ۸ گیگابایت میباشد.این محدودیت را می توان با خرید نسخه پرداخت شده گسترش داد.

 

تصویر بنچمارک درایو رم دیسک ایجاد شده با نرم افزار Miray RAM Drive :

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

همانطور که قبلا ذکر شد،Dtaram RAMDisk  و AMD Radeon RAMDisk اساسا همان برنامه هستند. تنها اختلاف عمده این است که Datoram یک ریزپردازنده کوچک با حداکثر RAM 1 گیگابایت دارد، شما می توانید یک فایل سیستم FAT یا فرمت نشده را انتخاب کنید و گزینه ای برای انتخاب یک نوع بوت در آن وجود  دارد. ابزار AMD دارای گزینه های اضافی برای انتخاب نوع دیسک برای بارگذاری در هنگام راه اندازی و درایو برای تعیین رم درایو است. هر دو به صورت دوره ای یک پنجره تبلیغاتی را نمایش میدهند.

 

تصویر بنچمارک درایو رم دیسک ایجاد شده با نرم افزارDtaram RAMDisk  :

آموزش ساخت رم دیسک RAM Disk

 

سایر نرم افزار های مخصوص ایجاد رم دیسک

Qiling Disk Master Free 

 

لینک های مفید : تعمیرات لپ تاپ دل | نمایندگی دل |  خرید لپ تاپ دل | نمایندگی مرکزی دل | شرکت دل | نمایندگی دل در ایران | تعمیرات تبلت دل | تعمیر لپ تاپ DELL

دیدگاه‌ها 0

*
*