انتخاب بهترین کامپیوتر یا لپ تاپ مناسب برای برنامه نویسی

بررسی نکاتی برای انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی

در این مقاله قصد داریم شما را در انتخاب بهترین لپتاپ و یا کامپیوتر برای برنامه نویسی یاری کنیم ،اگر به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده اید انبوهی از سوالات مختلف ذهن شما را  فرا گرفته است.سوالاتی از قبیل

چه زبان برنامه نویسی را انتخاب کنم؟

درآمد کدام زبان برنامه نویسی بیشتر است ؟

کدام محیط برنامه نویس (IDE) بهترین است؟

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی . میتوانم … و بسیاری از سوالات دیگر و مختلف.

پس از رسیدن به جواب سوال هایی از این قبیل میخواهید شروع به برنامه نویسی کنید و به این نتیجه رسیده اید که نیاز به یک سیستم جدید دارید تا بتوانید شروع به برنامه نویسی کنید.

 

یکی از مواردی که برنامه نویسان تازه کار با آن روبرو میشنود انتخاب یک لپ تاپ مناسب و خوب برای کار برنامه نویسی میباشد. حتی اگر تجربه برنامه نویسی داشته باشید این مقاله میتواند در یک انتخاب موفق به شما کمک کند.

قبل از هرچیز باید از شما این سوال را بپرسم حالا چرا لپ تاپ؟ آیا برای خرید لپ تاپ دلیل خاصی دارید یا فقط فکر میکنید که برنامه نویس ها از لپ تاپ برای برنامه نویسی استفاده میکنند. این سوال را جدی بگیرید چرا میخواهید برای برنامه نویسی لپ تاپ خریداری کنید؟در ادامه ممکن است شما را در خرید لپ تاپ برای برنامه نویسی منصرف کنم و در عوض به شما پیشنهاد خرید یک PC  به جای لپ تاپ را بدهم .

کدام یک بهتر است ؟ کامپیوتر یا لپ تاپ برای کد نویسی ؟ چرا ؟

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی ،مقایسه محیط دسک تاپ با لپ تاپ

هوای جیب خود را داشته باشید، دسکتاپ البته ارزانتر از لپ تاپ میباشد

اگر بودجه محدودی برای خریدتان دارید، که تقریبا همیشه این مورد وجود دارد؛ شما میتوانید با همان پولی که برای خرید لپ تاپ در نظر گرفته اید یک کامپیوتر با قدرت بالاتر و یا تجهیزات بیشتر تهیه کنید. همچنین هزینه تعمیرات کامپیوتر از لپ تاپ کمتر است و تقریبا همه چیز قابل تعمیر و تعویض است به عبارت دیگر شما به معنای واقعی کلمه میتوانید هر قسمت از کامپیوتر رومیزی خود را تعوض کنید اما در لپ تاپ ها اینطور نیست بعضی از قطعات غیر قابل تعویض و بسیار گران قیمت هستند.

 

احساس حرارت کمتردراستفاده دسکتاپ از لپ تاپ

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی دمای cpu

 

در حین کار های طولانی مدت و یا پردازش های سنگین  مثل رندرینگ و کامپایل کردن کد های برنامه هایی که نوشته اید، قطعا استفاده از CPU و سایر قطعات به بالاترین حد خود میرسد که نتیجه آن ایجاد گرمای زیادی است . قطعات لپ تاپ حساس تر و ظریف تر از کیس عمل میکند و همچنین کیس با داشتن تعدادی فن در خنک کردن عملکرد بهتری دارد همچنین در دوره های طولانی استفاده گرمای لپ تاپ ممکن است کمی مزاحم شما باشد چون شما دمای آن را عملا احساس میکنید و این کمی نگران کننده است. اما در کامپیوتر زیاد برای شما اهمیتی ندارد که هم اکنون دمای آن چقدر است. دور از این به تازگی کشف شده است که گرمای خارج شده از لپ تاپ باعث مشکلات جسمی نیز میشود

 

 

امکان بیشتر ارتقاء سیستم دسکتاپ

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی ارتقاء حافظه ram

شما تا جایی که مادربرد سیستمتان پشتیبانی کند آزاد هستید که رم ، سی پی یو ، گرافیک ، هارد و … را ارتقاء دهید. برای مثال اگر هم اکنون دارای ۴ گیگابایت حافظه رم هستید به احتمال زیاد امکان ارتقاء سیستم به ۸ گیگ را دارید. اما در لپ تاپ موضوع فرق میکند و این طور نیست البته امکان ارتقاء در لپ تاپ ها نیز وجود دارد اما بسیار در این کار محدود تر هستید. امکان ارتقای گرافیک و CPU لپ تاپ وجود ندارد یا این که شانس بسیاری کمی دارید. در ارتقای RAM لپ تاپ دستتان کمی بازتر است اما آن هم تا حدی قابل انجام است.

 

کارایی و عملکرد

بسیاری از لپ تاپ هایی که قابلیت حمل و نقل سبک وزن را دارند، عملکرد بالا ندارند. از سوی دیگر بسیاری از لپ تاپ های با قدرت بالا بزرگ و سنگین هستند؛ این ممکن است باعث شود که دوبار در مورد حمل کردن آن به  اطراف خود فکر کنید. از طرفی قدرت پردازش در سیستم های دسکتاپ حتی اگر به نظر هم اندازه باشند بیشتر از لپ تاپ هاست یک کامپیوتر با پردازنده core i5 را با یک لپ تاپ با همان پردازنده i5 قابل مقایسه نیست. علت آن هم بزرگ تر بودن قطعات کامپیوتر نسبت به لپ تاپ و برق مصرفی میباشد.

مقایسه ارگونومی سیستم دسکتاپ با لپ تاپ

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی ارگونومی در استفاده از کامپیوتر

اگر نمیدانید ارگونومی چیست این لینک از ویکی پدیا را مطالعه کنید.

همان طور که قبلا گفته شد لپ تاپ هایی که قدرت بالایی هم دارند خیلی سنگین هستند. با چند بار حمل این لپ تاپ ممکن است از خودتان بپرسید :

“در وهله اول آیا حمل کردن لپ تاپ مورد نیاز بود ؟ احساس میکنم محتوای درون کیفم آجر است تا لپ تاپ !”

وزن لپ تاپ در ابتدا برایتان اصلا هم مهم نبود اما حالا دچار مشکل شده اید.

اما در ارگونومی موضوع فقط سنگینی لپتاپ نیست در کل چه در استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر اگر نکات ارگونومی را رعایت نکنید دچار خستگی و درد شدید در ناحیه های گردن ، کمر ،آرنج و مچ ها میشوید و اگر در بلند مدت باشد و فکری به حال آن نکنید دچار ارتروز گردن و مفاصل و لرزش دست خواهیدشد .

شما باید درکل این موضوع را جدی بگیرید و در برنامه نویسی باید حتما رعایت کنید چون اغلب زمان خود را پشت کامپیوتر یا لپ تاپ میگذرانید. با این وجود آسیب های مفصلی در استفاده از لپ تاپ خیلی بیشتر از دسکتاپ است و در کل ارگونومی در لپ تاپ ها بدلیل طرز طراحی که در آن ها صورت گرفته رعایت نمیشود ویا خیلی کم .

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید در استفاده از لپ تاپ نقاط معین تحت تاثیر قرار میگیرند:

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی نقاط مفصلی که در استفاده از لپ تاپ آسیب میبینند

استفاده از یک لپ تاپ برای چند ساعت در طول یک روز می تواند قابل تحمل باشد اما اگر کار به بیش از ۳-۴ ساعت، بیانجامد بهتر است کامپیوتر جایگزین لپ تاپ شود.

اگر بخواهید در لپ تاپ ارگونومی را رعایت کنید باید از یک پایه نگدارنده روی میز و کیبورد و ماوس جدا استفاده کنید.

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی رعایت ارگونومی در استفاده از لپ تاپ

 

همچنین این مقاله میتواند برای شما در این رابطه مفید باشد پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید :  چرا نباید لپ تاپ را روی پا قرار دهید؟

 

بسیار خوب الان مزایای استفاده از دسکتاپ برای برنامه نویسی را متوجه شدیم اما دلیل استفاده بعضی از برنامه نویسان از لپ تاپ چیست ؟

میتوان گفت تنها دلیل و قطعی ترین دلیل قابل حمل بودن لپ تاپ است. درغیر اینصورت استفاده از دسکتاپ قطعا منطقی تر از لپ تاپ برای برنامه نویسی است.

یک دلیل دیگر که کمتر اهمیت دارد فضای کمتر مورد نیاز لپ تاپ به جای کامپیوتر است که برای کسانی که در آپارتمان های کوچک و با کمبود جا مواجه هستند ممکن است لپ تاپ گزینه مناسبی باشد.

اگر بین انتخاب لپ تاپ ویا کامپیوتر برای برنامه نویسی دچار سردرگمی شده اید باید در ابتدا ببیند آیا در کارتان نیاز به جابجایی سیستمتان هستید یا خیر اگر نیاز به حمل کامپیوتر هستید پس باید لپ تاپ خرید کنید؛ افرادی مثل دانشجو ها که نیازمند جابجایی هستند گزینه ای جز لپ تاپ ندارند.

 

لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی درای چه ویژگی هایی است

انتخاب لپ تاپ مناسب برای برنامه نویسی میتواند روندی دشوار باشد.

در حالت کلی شما میتوانید بر روی هر سیستمی کد بنویسید. اما انتخاب یک سیستم مناسب برای برنامه نویسی باعث  بهبود عملکرد شما در برنامه نویسی میشود.

انواع مختلفی از توسعه دهندگان(برنامه نویسان) وجود داردکه هر کدام تخصص خود و ابزار های مورد نیاز خود را نیازمند میباشند.

قابلیت جابجایی

لپ تاپ ها در سایز ها و اندازه های مختلف ارائه میشوند. شما باید دریابید که لپ تاپ مورد نیاز شما تا چه اندازه قابل حمل باشد.

اگر نیاز زیادی به جابجایی لپ تاپ ندارید و گاها نیاز به جابجایی آن پیدا میکنید. بهتر است یک لپ تاپ ۱۵ اینچی را در نظر بگیرید که دارای مشخصات بالاتر و فضای صفحه نمایش بالاتر برای کار های چند وظیفه ای است.

اگر شما در مکان های مختلف کار میکند و زیاد در سفر هستید.لپ تاپ ۱۳ الی ۱۴ اینچ ممکن است بهترین انتخاب شما باشد. که دارای وزن کمتر و عمر باتری بیشتری هستند.

اگر یک لپ تاپ از نوع ۲in1  را در نظر دارید ؛ برخورداری از صفحه نمایش لمسی دلیل مناسبی برای  هزینه بیشتر نیست من پیشنهاد میکنم از خرید لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی خودداری کنید.

 

صفحه نمایش

“نیازی نیست که صفحه نمایشی با کیفیت خوبی بر خوردار باشه چون کار تو برنامه نویسیه و کاری با کیفیت اون نداری “

جمله بالا  کاملا اشتباست !

صفحه نمایش یکی از مهمترین ویژگی های لپ تاپ هاست ؛ مخصوصا برای برنامه نویسان. اشتباه رایج افراد برای خرید یک لپ تاپ برای برنامه نویسی عدم اهمیت دادن به صفحه نمایش است.توسعه اپلیکیشن ها نیازمند خیره شدن ساعت ها به صفحه نمایش است که این باعث ایجاد خستگی چشم ها و آسیب دیدن آن ها میشود.

البته نیازی به خرید یک صفحه نمایش ۴K نیست بخصوص زمانی که همراه با افزایش هزینه و مصرف زیاد باتری میشود.

با این وجود هر کاری که میکنید به هیچ عنوان صفحه نمایشی کمتر از Full HD 1920 x 1080 نخرید.همچنین مطمعن شوید که صفحه نمایش آن دارای زاویه دید مناسب باشد.حتما نوع صفحه نمایش مات باشد و از خرید صفحه نمایشی از نوع براق خودداری کنید.

 

قدرت پردازنده (cpu)

cpu لپ تاپ شما تاثیر زیادی بر روی عملکرد آن دارد بنابراین این گزینه  اهمیت بیشتری نسبت به دیگر موارد دارد؛ انواع مختلفی از پردازنده ها و با مشخصات متفاوتی وجود دارد.اطمینان حاصل کنید که این مشخصات را در نظر بگیرید. برخی از مهمترین آنها عبارت اند از اندازه حافظه cache ، تعداد هسته ، فرکانس پردازنده ، و نوع طراحی برای تخلیه حرارت.

به طور کلی ، یک پردازنده core i7 یا حد اقل core i5  با فرکانس حداقل ۲٫۵ گیگاهرتز و بیشتر مناسب است.

 

حافظه RAM

شما به رم و رم ، و رم بیشتر نیاز دارید اگر شما از IDE هایی ازقبیل Eclipse یا android studio و… کار کرده باشید متوجه آن خواهید شد که آن ها در حال جوییدن Ram هستند. 🙂

فکر نمیکنم  با کمتر از ۴ گیگابایت رم بتوان به صورت جدی برنامه نویسی کرد. حداقل رم مورد نیاز برای این کار ۸ گیگابایت میباشد. اگر پول بیشتری دارید روی ۱۶ گیگابایت رم میتوانید حساب کنید.

بیشتر از ۱۶ گیگابایت نیاز نمیباشد مگر این که کار شما خیلی خاص باشد مثل اجرای چندین ماشین مجازی روی لپ تاپ و  از این قبیل کار ها.

 

نوع حافظه و ظرفیت آن

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی تصویر هارد ssd

 

دارا بودن یک هارد SSD  را در اولویت های خود قرار دهید. این نوع حافظه باعث بهبود قابل توجهی از سرعت پردازش نسبت به هارد های HDD خواهد شد. در هر عملیاتی باعث افزایش سرعت خواهد شد در کار هایی مثل بوت شدن سیستم عامل ،کامپایل کردن کد، راه اندازی برنامه ها، و لود کردن پروژه ها.

یک حافظه SSD با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت مناسب است و اگر میخواهید پول بیشتری خرج کنید ۵۱۲ گیگابایت و یا ۱ ترابایت میتواند ایده آل باشد باشد.

اگر هزینه برای شما مهم است میتوانید یک هارد SSD با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت انتخاب کنید و در کنار آن از یک هارد اکسترنال برای نگهداری فایل هایی از نظیر فیلم ها و موسیقی و … استفاده کنید.منظور این است که سیستم عامل و برنامه های مورد نیاز (که نیازمند  سرعت زیاد در اجرا شدن دارند) را بر روی هارد ssd نصب کنید و فایل های غیر ضروری را بر روی هارد اکسترنال بریزید.

خواندن مقاله حافظه SSD را به خوبی میشناسید؟  میتواند در انتخاب شما کمک خوبی کند پس آن را از دست ندهید.

کیبورد

انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی کیبورد لپ تاپ

شما نمیتوانید کیفیت صفحه کلید را در نظر نگیرید. در حالی که روزانه ساعت ها باید با آن کار کنید.چیزی که باید در انتخاب کیبورد در نظر بگیرید این است که کیبورد شما دارای کلید هایی نرم و از نظر طراحی کلید ها نه خیلی به هم نزدیک باشند نه خیلی از هم دور باشند.

داشتن کیبوردی که نور پس زمینه دارد چیز بدی نیست اما برای یک برنامه نویس نیازی به نگاه کردن به کلید های صفحه نمایش، با تایپ ۱۰ انگشتی نیست بهتر است تایپ ۱۰ انگشتی را خوب یاد بگیرید زیرا در برنامه نویسی کیبورد شما صلاح شماست ! اما این گزینه بدی هم نیست.

 

باتری

اگر بیشتر وقت خود را در نزدیکی یک منبع برق صرف کنید، عمر باتری خوب ممکن است برای شما مهم نباشد. اما اگر اینطور نیست پس مهم است یک باتری با قابلیت نگهداشتن ۶ ساعت شارژ ایده آل است.

گرافیک

گرافیک برای اهداف برنامه نویسی بسیار مهم نیست. میتوانید از یک گرافیک سرخود استفاده کنید و به جای هزینه آن به هارد و سی پی یو خود بیشتر بها بدهید.

البته باید ببینید کار شما چیست برای مثال یک برنامه نویس  php اصلا نیازی به گرافیک ندارد ، اما کسی که کارش بازی سازی است قطعا نیازمند گرافیک خیلی بالا میباشد.

 

 

خلاصه حداقل سخت افزار مورد نیاز یک کامپیوتر برای برنامه نویسی

   ۴ گیگابایت حافظه  Ram
   ۱۲۸ گیگابایت هارد SSD
   ۵۰۰ گیگابایت  حافظه Hdd
   سی پی یو  مدل intel Core i5
   صفحه نمایش با Full HD 1920 x 1080

خلاصه حداکثر سخت افزارمورد نیاز یک کامپیوتر برای برنامه نویسی به صورت جدی

  ۱۶ گیگابایت حافظه  Ram
   ۲۵۶ گیگابایت هارد SSD
   ۱ ترابایت  حافظه Hdd
   سی پی یو  مدل intel Core i7
   صفحه نمایش بالا تر از Full HD 1920 x 1080

 

مزایا و معایب استفاده از دسک تاپ برای برنامه نویسی

مزایا 

 • ایده آل برای برنامه نویسان جدی
 • تنظیمات قابل تنظیم بیشتر
 • صفحه نمایش بزرگتر برای کار های چند وظیفه ای و امکان اتصال چندین مانیتور
 • ماوس و کیبورد سفارشی
 • ایستگاه کاری کامل

معایب

 • غیر قابل حمل
 • بزرگ، و اشغال فضای زیاد

مزایا و معایب استفاده از لپ تاپ برای برنامه نویسی

مزایا 

 • ایده آل برای برنامه نویسانی که گاها کد نویسی میکنند
 • جمع و جور و امکان برنامه نویسی در  هر جایی
 • درست به اندازه دسک تاپ قدرتمند است البته با هزینه ای بیشتر 😐
 • ماوس و کیبورد سفارشی
 • ایستگاه کاری کامل

معایب

 • کیبورد لپ تاپ برای تایپ جدی زیاد خوب نیست و باید یک کیبورد و ماوس جداگانه خرید
 • استفاده از چند صفحه نمایش برای لپ تاپ آسان نیست

 

در نهایت امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد و انتخاب درستی در پیدا کردن لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی داشته باشید. همچنین نظرات و تجربیات گرانبهای شما عزیزان هم باعث دلگرمی ما و کمک به دیگر افراد خواهد شد از این جهت ارسال نظرات شما بسیار ارزشمند است.

هدف ما از این مقاله کمک به شما عزیزان است و شما آزاد هستید از هر برندی خرید کنید و تنها اگر قصدخرید از محصولات Dell دارید پیشنهاد میکنم  از کندل نمایندگی دل در ایران خرید کنید تا از مزایا تخفیف های ویژه برخوردار شوید.

 

لینک مفید :  | نمایندگی دل | تعمیرات لپ تاپ دل | نمایندگی DELL | خرید لپ تاپ دل

دیدگاه‌ها 1

طراحی سایت
You need to Login for joining waitlist.