انتخاب بهترین کامپیوتر یا لپ تاپ برای برنامه نویسی

در این مقاله قصد داریم شما را در انتخاب بهترین لپ تاپ و یا کامپیوتر برای برنامه نویسی یاری کنیم. اگر به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده اید، احتمالا انبوهی از سوالات مختلف ذهن شما را درگیر کرده است. سوالاتی از قبیل: چه زبان برنامه نویسی را انتخاب کنم؟ درآمد کدام زبان برنامه نویسی بیشتر است ؟ کدام محیط برنامه نویس (IDE) بهترین است؟ انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی و بسیاری سوالات دیگر. اگر میخواهید یک برنامه نویس خوب شوید باید کم کم جواب همه این سوالات را پیدا کنید، ما نیز به نوبه خودمان در این مقاله به یکی از پرسش ها پاسخ می دهیم تا راه را برای شما روشن تر کنیم. با مجله نمایندگی دل همراه باشید.

 

بررسی نکاتی برای انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر برنامه نویسی

یکی از مواردی که برنامه نویسان تازه کار در ابتدای این وادی با آن روبرو می شوند، انتخاب یک سیستم مناسب و خوب برای کار برنامه نویسی است. بنابراین حتی اگر تجربه برنامه نویسی داشته باشید هم این مقاله میتواند در یک انتخاب موفق و یا بهبود تجربیاتتان به شما کمک کند.

قبل از هرچیز باید از شما این سوال را بپرسیم حالا چرا لپ تاپ؟ آیا برای خرید لپ تاپ دل (یا برند های دیگر) دلیل خاصی دارید یا فقط فکر میکنید که برنامه نویس ها از لپ تاپ برای برنامه نویسی استفاده می کنند. این سوال را جدی بگیرید، چرا میخواهید برای برنامه نویسی لپ تاپ بخرید؟ این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا متوجه شوید که برای کارهای برنامه نویسی آیا لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر دسکتاپ.

 

برای برنامه نویسی کدام یک بهتر است؟ کامپیوتر یا لپ تاپ؟ چرا؟

کامپیوتر برنامه نویسی

 

هوای جیب خود را داشته باشید!

اگر بودجه محدودی را برای خرید سیستم در نظر گرفته اید (که تقریبا اغلب همینطور است)، شما می توانید با همان پولی که برای خرید لپ تاپ در نظر گرفته اید، یک کامپیوتر با قدرت بالاتر و یا تجهیزات بیشتر تهیه کنید. همچنین هزینه تعمیرات کامپیوتر از لپ تاپ کمتر است و تقریبا همه چیز قابل تعمیر و تعویض است؛ به عبارت دیگر شما می توانید هر قسمت از کامپیوتر رومیزی خود را تعوض کنید، اما در لپ تاپ ها اینطور نیست و بعضی از قطعات غیر قابل تعویض و در عین حال بسیار گران قیمت هستند.

 

ایجاد گرمای کمتر دسکتاپ در مقایسه با لپ تاپ

کامپیوتر برنامه نویسی

 

در حین کار های طولانی مدت و یا پردازش های سنگین مثل رندرینگ و کامپایل کردن کد های برنامه هایی که نوشته اید، قطعا استفاده از CPU و سایر قطعات به بالاترین حد خود میرسد که نتیجه آن ایجاد گرمای زیادی است. قطعات لپ تاپ به مراتب حساس تر و ظریف تر از کیس بوده و کیس با داشتن تعدادی فن در خنک کردن عملکرد بهتری دارد. همچنین در دوره های طولانی استفاده، گرمای لپ تاپ ممکن است کمی مزاحم شما باشد؛ چون شما دمای آن را عملا احساس می کنید و این کمی نگران کننده است. اما در کامپیوتر زیاد برای شما اهمیتی ندارد که هم اکنون دمای آن چقدر است. ورای این مسائل، به تازگی کشف شده که گرمای خارج شده از لپ تاپ باعث مشکلات جسمی نیز می شود.

 

امکان ارتقای بدون محدودیت دسکتاپ به نسبت لپ تاپ

کامپیوتر برنامه نویسی

 

شما تا جایی که مادربرد سیستمتان پشتیبانی کند، آزاد هستید که رم، سی پی یو، گرافیک، هارد و … را در کامپیوتر های دسکتاپ ارتقا دهید؛ برای مثال اگر هم اکنون دارای ۴ گیگابایت حافظه رم هستید، به احتمال زیاد امکان ارتقای سیستم به ۸ گیگ را دارید. اما در لپ تاپ موضوع فرق میکند و این طور نیست. البته امکان ارتقا در لپ تاپ ها نیز وجود دارد ولی بسیار در این کار محدود تر هستید. امکان ارتقای گرافیک و CPU لپ تاپ وجود ندارد. در ارتقای RAM لپ تاپ دستتان کمی بازتر است اما آن هم تا حدی قابل انجام است.

 

کارایی و عملکرد

بسیاری از لپ تاپ هایی که قابلیت حمل و نقل را دارند، عملکرد بالایی ندارند. از سوی دیگر لپ تاپ های پر قدرت، عموما بزرگ و سنگین هستند؛ این ممکن است باعث شود که مجددا در مورد حمل کردن آن به اطراف خود فکر کنید. از طرفی قدرت پردازش در سیستم های دسکتاپ حتی اگر به نظر هم اندازه باشند، بیشتر از لپ تاپ هاست. یک کامپیوتر با پردازنده core i5 از نظر کارکرد با یک لپ تاپ با همان پردازنده i5 قابل مقایسه نیست. علت آن هم بزرگ تر بودن قطعات کامپیوتر نسبت به لپ تاپ و برق مصرفی است.

 

مقایسه ارگونومی سیستم دسکتاپ با لپ تاپ

کامپیوتر برنامه نویسی

 

اگر نمیدانید ارگونومی چیست این لینک از ویکی پدیا را مطالعه کنید.

همان طور که قبلا گفته شد لپ تاپ هایی که قدرت بالایی هم دارند، خیلی سنگین هستند. با چند بار حمل این لپ تاپ ممکن است از خودتان بپرسید:

  آیا واقعا لازم بود این تکه آجر را همراه خودم بیاورم؟! 

 

وزن لپ تاپ در ابتدا برایتان اصلا هم مهم نبود، اما حالا دچار مشکل شده اید.

اما در ارگونومی موضوع فقط سنگینی لپتاپ نیست. در کل چه در استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر اگر نکات ارگونومی را رعایت نکنید، دچار خستگی و درد شدید در ناحیه های گردن، کمر، آرنج و مچ ها می شوید و اگر در بلند مدت باشد و فکری به حال آن نکنید، دچار آرتروز گردن و مفاصل و لرزش دست خواهید شد.

شما باید در کل این موضوع را جدی بگیرید و در برنامه نویسی باید حتما رعایت کنید، چون اغلب زمان خود را پشت کامپیوتر یا لپ تاپ می گذرانید. با این وجود آسیب های مفصلی در استفاده از لپ تاپ خیلی بیشتر از دسکتاپ است و در کل ارگونومی در لپ تاپ ها بدلیل طرز طراحی که در آن ها صورت گرفته، رعایت نمی شود و یا خیلی کم رعایت می شود؛ در حقیقت سازندگان لپ تاپ ها این موضوع را بر عهده کاربر گذاشته اند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، در استفاده از لپ تاپ نقاط تعیین شده تحت تاثیر قرار می گیرند:

کامپیوتر برنامه نویسی

 

استفاده از یک لپ تاپ برای چند ساعت در طول روز می تواند قابل تحمل باشد، اما اگر کار به بیش از ۳-۴ ساعت بیانجامد، بهتر است کامپیوتر جایگزین لپ تاپ شود.

اگر بخواهید در لپ تاپ، ارگونومی را رعایت کنید باید از یک پایه نگهدارنده روی میز و کیبورد و ماوس جدا استفاده کنید.

کامپیوتر برنامه نویسی

 

همچنین این مقاله می تواند برای شما در این رابطه مفید باشد، پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه کنید :

« چرا نباید لپ تاپ را روی پا قرار دهید؟ »

 

بسیار خوب الان مزایای استفاده از دسکتاپ برای برنامه نویسی را متوجه شدیم، اما دلیل استفاده بعضی از برنامه نویسان از لپ تاپ چیست؟

میتوان گفت تنها دلیل و قطعی ترین دلیل قابل حمل بودن لپ تاپ است. در غیر اینصورت استفاده از دسکتاپ به عنوان سیستم برنامه نویسی، قطعا منطقی تر از لپ تاپ است.

یک دلیل دیگر که کمتر اهمیت دارد، فضای کمتر مورد نیاز لپ تاپ به جای کامپیوتر است که ممکن است برای کسانی که در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند و با کمبود جا مواجه هستند، لپ تاپ گزینه مناسب تری باشد.

اگر بین انتخاب لپ تاپ و یا کامپیوتر برای برنامه نویسی دچار سردرگمی شده اید، باید در ابتدا ببیند آیا در کارتان نیاز به جابجایی سیستمتان وجود دارد یا خیر. اگر نیاز به حمل کامپیوتر است، پس باید لپ تاپ بخرید؛ افرادی مثل دانشجو ها که نیازمند جابجایی هستند، گزینه ای جز لپ تاپ ندارند.

 

لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی دارای چه ویژگی هایی است؟

انتخاب لپ تاپ مناسب برای برنامه نویسی میتواند روندی دشوار باشد. در حالت کلی شما می توانید بر روی هر سیستمی کد بنویسید. اما انتخاب یک سیستم مناسب برای برنامه نویسی باعث بهبود عملکرد شما در برنامه نویسی می شود.

 

قابلیت جابجایی

لپ تاپ ها در سایز ها و اندازه های مختلف ارائه می شوند. شما باید دریابید که لپ تاپ مورد نیاز شما تا چه اندازه قابل حمل باشد. اگر نیاز زیادی به جابجایی لپ تاپ ندارید و گاهی نیاز به جابجایی آن پیدا میکنید، بهتر است یک لپ تاپ ۱۵ اینچی مانند Inspiron 15 5565 را در نظر بگیرید که دارای مشخصات بالاتر و فضای صفحه نمایش بالاتر برای کار های چند وظیفه ای است. اگر شما در مکان های مختلف کار میکنید و زیاد در سفر هستید یک لپ تاپ ۱۳ الی ۱۴ اینچ مانند XPS 13 9365 ممکن است بهترین انتخاب شما باشد که دارای وزن کمتر و عمر باتری بیشتری هستند.

اگر یک لپ تاپ از نوع ۲in1 را در نظر دارید؛ برخورداری از صفحه نمایش لمسی دلیل مناسبی برای هزینه بیشتر نیست، ما پیشنهاد میکنیم از خرید لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی برای کارهای برنامه نویسی خودداری کنید.

 

صفحه نمایش

 نیازی نیست که صفحه نمایشی با کیفیت خوبی بر خوردار باشه چون کار تو برنامه نویسیه و کاری با کیفیت اون نداری

جمله بالا کاملا اشتباه است! صفحه نمایش یکی از مهمترین ویژگی های لپ تاپ هاست؛ مخصوصا برای برنامه نویسان. اشتباه رایج افراد برای خرید یک لپ تاپ برای برنامه نویسی عدم اهمیت دادن به صفحه نمایش است. توسعه اپلیکیشن ها نیازمند ساعت ها خیره شدن به صفحه نمایش است که این باعث ایجاد خستگی چشم ها و آسیب دیدن آن ها می شود. البته نیازی به خرید یک صفحه نمایش ۴K نیست، بخصوص زمانی که با افزایش هزینه و مصرف زیاد باتری همراه باشد. با این وجود هر کاری که می کنید، به هیچ عنوان صفحه نمایشی کمتر از Full HD 1920 × ۱۰۸۰ نخرید. همچنین مطمئن شوید که صفحه نمایش آن دارای زاویه دید مناسب باشد. حتما نوع صفحه نمایش مات باشد و از خرید صفحه نمایشی از نوع براق خودداری کنید.

 

قدرت پردازنده (cpu)

cpu لپ تاپ شما تاثیر زیادی بر روی عملکرد آن دارد، بنابراین این گزینه اهمیت بیشتری نسبت به دیگر موارد دارد. انواع مختلفی از پردازنده ها و با مشخصات متفاوتی وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که این مشخصات را در نظر بگیرید. برخی از مهمترین آنها عبارتند از مقدار حافظه cache، تعداد هسته، فرکانس پردازنده و نوع طراحی برای تخلیه حرارت.

به طور کلی، یک پردازنده core i7 یا حداقل core i5 با فرکانس حداقل ۲٫۵ گیگاهرتز و بیشتر مناسب است.

 

حافظه RAM

شما حافظه  رم بیشتر نیاز دارید اگر شما با IDE هایی از قبیل Eclipse یا android studio و… کار کرده باشید متوجه آن خواهید شد که آن ها در حقیقت در حال جویدن Ram هستند!

غیر قابل تصور است که با کمتر از ۴ گیگابایت رم بتوان به صورت جدی برنامه نویسی کرد. حداقل رم مورد نیاز برای این کار ۸ گیگابایت است. اگر پول بیشتری دارید روی ۱۶ گیگابایت رم می توانید حساب کنید.

بیشتر از ۱۶ گیگابایت مورد نیاز نمی باشد، مگر این که کار شما خیلی خاص باشد، مثل اجرای چندین ماشین مجازی روی لپ تاپ و  از این قبیل کار ها.

 

نوع حافظه و ظرفیت آن

کامپیوتر برنامه نویسی

 

دارا بودن یک هارد SSD را هنگام خرید لپ تاپ در اولویت های خود قرار دهید. این نوع حافظه باعث بهبود قابل توجهی از سرعت پردازش نسبت به هارد های HDD خواهد شد. در هر عملیاتی باعث افزایش سرعت می شود. در کار هایی مثل بوت شدن سیستم عامل، کامپایل کردن کد، راه اندازی برنامه ها، و لود کردن پروژه ها.

یک حافظه SSD با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت مناسب است و اگر میخواهید پول بیشتری خرج کنید، ۵۱۲ گیگابایت و یا ۱ ترابایت میتواند ایده آل باشد.

اگر هزینه برای شما مهم است، می توانید یک هارد SSD با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت انتخاب کنید و در کنار آن از یک هارد اکسترنال برای نگهداری فایل هایی از نظیر فیلم ها و موسیقی و … استفاده کنید. منظور این است که سیستم عامل و برنامه های مورد نیاز را (که نیازمند سرعت زیاد در اجرا شدن دارند) بر روی هارد ssd نصب کنید و فایل های غیر ضروری را بر روی هارد اکسترنال بریزید.

خواندن مقاله « حافظه SSD را به خوبی میشناسید؟ » میتواند در انتخاب شما کمک خوبی کند، پس آن را از دست ندهید.

صفحه کلید ( کیبورد )

کامپیوتر برنامه نویسی

 

شما نمیتوانید کیفیت صفحه کلید را در نظر نگیرید در حالی که روزانه ساعت ها باید با آن کار کنید. چیزی که باید در انتخاب کیبورد در نظر بگیرید این است که کیبورد شما دارای کلید هایی نرم و از نظر طراحی کلید ها نه خیلی به هم نزدیک و نه خیلی از هم دور باشند.

داشتن کیبوردی که نور پس زمینه دارد، چیز بدی نیست اما برای یک برنامه نویس نیازی به نگاه کردن به کلید های صفحه نمایش با تایپ ۱۰ انگشتی نیست. بهتر است تایپ ۱۰ انگشتی را خوب یاد بگیرید؛ زیرا در برنامه نویسی کیبورد شما سلاح شماست!

 

باتری

اگر بیشتر وقت خود را در نزدیکی یک منبع برق هستید، عمر باتری خوب ممکن است برای شما مهم نباشد. اما اگر اینطور نیست پس مهم است یک باتری با قابلیت نگهداری ۶ ساعت شارژ ایده آل است.

 

گرافیک

گرافیک برای اهداف برنامه نویسی بسیار مهم و حیاتی نیست. میتوانید از یک گرافیک سرخود استفاده کنید و به جای هزینه آن، به هارد و سی پی یو خود بیشتر بها بدهید. البته باید ببینید کار شما چیست؛ برای مثال یک برنامه نویس php اصلا نیازی به گرافیک ندارد، اما کسی که کارش بازی سازی است، قطعا نیازمند گرافیک خیلی بالایی است.

 

خلاصه حداقل سخت افزار مورد نیاز یک کامپیوتر برای برنامه نویسی

   4 گیگابایت حافظه  Ram
   128 گیگابایت هارد SSD
   500 گیگابایت  حافظه Hdd
   سی پی یو  مدل intel Core i5
   صفحه نمایش با Full HD 1920 x 1080

خلاصه حداکثر سخت افزار مورد نیاز یک کامپیوتر برای برنامه نویسی به صورت جدی

   16 گیگابایت حافظه  Ram
   256 گیگابایت هارد SSD
   1 ترابایت  حافظه Hdd
   سی پی یو  مدل intel Core i7
   صفحه نمایش بالا تر از Full HD 1920 x 1080

 

مزایا و معایب استفاده از دسکتاپ برای برنامه نویسی

مزایا 

 • ایده آل برای برنامه نویسان جدی
 • تنظیمات قابل تنظیم بیشتر
 • صفحه نمایش بزرگتر برای کار های چند وظیفه ای و امکان اتصال چندین مانیتور
 • ماوس و کیبورد سفارشی
 • ایستگاه کاری کامل

معایب

 • غیر قابل حمل
 • بزرگ و اشغال فضای زیاد

 

مزایا و معایب استفاده از لپ تاپ برای برنامه نویسی

مزایا 

 • ایده آل برای برنامه نویسانی که گاها کد نویسی میکنند
 • جمع و جور و امکان برنامه نویسی در  هر جایی
 • درست به اندازه دسک تاپ قدرتمند است البته با هزینه ای بیشتر 😐
 • ماوس و کیبورد سفارشی
 • ایستگاه کاری کامل

معایب

 • کیبورد لپ تاپ برای تایپ جدی زیاد خوب نیست و باید یک کیبورد و ماوس جداگانه خرید
 • استفاده از چند صفحه نمایش برای لپ تاپ آسان نیست

 

در نهایت امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد و انتخاب درستی در پیدا کردن لپ تاپ یا کامپیوتر برای برنامه نویسی داشته باشید. همچنین نظرات و تجربیات گرانبهای شما عزیزان هم باعث دلگرمی ما و کمک به دیگر افراد خواهد شد، از این جهت ارسال نظرات شما بسیار ارزشمند است.

دیدگاه‌ها 3

*
*

  Matin پاسخ

  سلام . بنده میخوام لپ تاپ بخرم . برای برنامه نویسی . نه بازی . سوال من از شما ... آیا سری های U مناسب برنامه نویسی هستند ؟ اگر بله ، کدام دسته از آن ها و اگرم نه کدام سری ها مناسب هدف بنده هستند ؟ با تشکر .

   مدیریت سایت پاسخ

   سلام؛
   برای کار برنامه نویسی شما میتونید از هر پردازنده ای استفاده کنید اما زمانی که پروژه سنگین تر بشه کامپایل کردن برنامه سخت و زمانبر میشه بنابراین هر چه پردازنده قوی تری داشته باشید بهتر است سری U از بقیه سری ها ضعیف تر عمل میکنه و بیشتر برای کار های خانگی و روزمره به کار میره چون برق کمتری مصرف میکنه برای همین ضعیف تره
   انتخاب پردازنده به این بستگی داره که پروژه هاتون تا چه اندازه بزرگ هستند.

  سارا پاسخ

  آموزش خوبی بود ممنون از کندل

ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل