با پردازنده ۵۶ هسته ای جدید Intel آشنا شوید

تنها چند ماه پیش تولید کننده بزرگ پردازنده های مرکزی یعنی Intel یک پردازنده زئون ۴۸ هسته ای معرفی کرد؛ اما حالا پردازنده جدیدی با تعداد هسته های بیشتری در راه است. پردازنده Xeon Cascade Lake Advanced Performance مجهز به ۵۶ هسته و ۱۱۲ رشته است. با مجله نمایندگی دل با ما همراه باشید.

 

پردازنده جدید ۵۶ هسته ای اینتل

این مدل پردازنده جزو نسل دوم خانواده Scalabe است که به چهار گروه زئون برنز، زئون نقره ،زئون طلا و زئون پلاتینیوم تقسیم می شوند. به جز نسل برنزی که فقط یک مدل پردازنده دارد (Xeon Broneze 3004)، تمام سری ها دارای چند مدل پردازنده هستند.

هدف این شرکت، تولید چیپ با این تنوع این است که بخش اعظمی از نیاز های انواع برنامه ها را برطرف کند؛ به طور مثال بعضی از چیپ ها برای برنامه هایی که به مقدار زیادی رم احتیاج دارند، طراحی شدند؛ در حالی که برخی مدل ها برای کار های شبکه محور طراحی شده اند و غیره.

پردازنده ۵۶ هسته ای Cascade به عنوان قویترین پردازنده این سری که توسط Intel عرضه شده، نمایان شده است.

محصولات سری Platinuum 9200 عبارتند از :

  • Intel Xeon Platinum 9282: 56 cores, 112 threads, 2.6 GHz frequency (maximum 3.8 GHz), 77 MB L3 cache, 400W TDP
  • Intel Xeon Platinum 9242: 48 cores, 96 threads, 2.3 GHz frequency (maximum 3.8 GHz), 71.5 MB L3 cache, 350W TDP
  • Intel Xeon Platinum 9222: 32 cores, 64 threads, 2.3 GHz frequency (maximum 3.7 GHz), 71.5 MB L3 cache, 250W TDP
  • Intel Xeon Platinum 9221: 32 cores, 64 threads, 2.1 GHz frequency (maximum 3.7 GHz), 71.5 MB L3 cache, 250W TDP

این پردازنده ها به منظور استفاده در سرور ها و یا برنامه هایی که نیازمند عملکرد بسیار بالایی هستند، طراحی شده است. این مقدار عملکرد مورد نیاز تعداد هسته و ارقام بالای این پردازنده ها را توجیه می کند و همچنین این غول چیپ سازی دنیا برای مدل ۹۲۸۲، خنک کننده های مایع را پیشنهاد می کند.

 

شرح مشخصات پردازنده جدید 56 هسته ای اینتل

 

در ادامه باید بگوییم که اینتل، با بالا بردن تعداد هسته و دیگر ارقام به بخش های دیگر نیز توجه داشته و این سری پردازنده بر خلاف نسل قبل از رم هایی با باس ۲۹۳۳MHz نیز پشتیبانی کرده و می توان تا ۱٫۵ ترابایت رم به آن ها اضافه کرد.

همچنین نسل جدید پردازنده های اینتل راه حلی مقابل بد افزار های Meltdown و Specter هستند؛ این در حالی است که Intel ایرادات سخت افزاری این پردازنده ها را به طور قابل توجهی اصلاح کرده و به همین دلیل عملکرد پردازنده ها به علت نبود تنظیم کننده های نرم افزاری کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

درباره قیمت این محصول، اینتل قیمت دقیقی برای این پردازنده ۵۶ هسته ای اعلام نکرده است، اما برای حدس زدن قیمت میدانیم که قویترین پردازنده سری ۸۲۰۰ یعنی Platinum 8200 (سری ۲۸ هسته ای) برچسبی ۱۰,۰۰۰ هزار دلاری دارد.

نظرتان را درباره این محصول با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها 0

*
*