بررسی چهار نسل آخر پردازنده های اینیتل بروادول، هسول، اسکای لیک و کبی لیک

یکی از بزرگترین سوالات کاربران،تفاوت پرفورمنس و بازدهی سه نسل از پردازنده های

بروادول ,هسول و اسکای لیک

ظاهرا اینتل برای پردازنده های هسول چندان اهمیت قائل نشده و تمرکز فنی خود را معطوف به مدل های Skylake کرد.هر دو پردازنده Skylake و Broadwell از معماری ۱۴ نانومتری استفاده میکنند و این در حالی است که نسل گذشته از معماری ۲۲ نانومتری برخوردار بود.نکته جالب توجه این است که هر سه خانواده هم اکنون در نوت بوک های داخل بازار قابل مشاهده است و همگی در کنار هم به خوبی و خوشی به فعالیت میپردازند.هر چند که موجودی نوت بوک های هسول در حال پایان است.برخی از کمپانی ها نوت بوک های جدید خود را تحت حمایت پردازنده های نسل پنجم (Broadwell) واراد بازار کرده اند و این مدل ها در زمره محصولات جدید قرار میگیرند.سردرگمی اینتل برای کاربران و کمپانی ها از همین جا آغاز میگردد.در حالی که به نوت بوک های نسل پنجم واژه جدید تعلق میگیرد،پردازنده های نسل ششم نیز در بازار حضور دارند.از همین رو بسیاری از کمپانی ترجیح داده اند که تولید نوت بوک های نسل پنجم را کج دار و مریض جلو برده تا به نسل ششم دسترسی پیدا کنند.از سوی دیگر کاربران نیز سردرگم در انتخاب نسل پنجم و ششم هستند.

برای این انتخاب،بهتر است که تفاوت آنها را دانسته تا تصمیم گیری درست لحاظ گردد.

برای مثال سری پردازنده های i7 5700HQ و i7 6700HQ : 

i7 5700HQ و i7 6700HQ از معماری ۱۴ نانومتری بهره میبرند و مصرف انرژی آنها به ترتیب ۴۷ و ۴۵ وات است.حافظه نهان (Cache) نیز در هر دو مدل برابر با ۶ مگابایت است. i7 6700HQ قادر به پشیبانی از حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه رم از انواع DDR3/DDR4 است.این در حالی است که مدل های دیگر در این مطلب از حداکثر ۳۲ گیگابایت حافظه رم در نوع DDR3 پشتیبانی میکنند.هر چند که مقدار ۶۴ گیگابایت برای مدل i7 6700HQ نیز مقداری بیش از حد نیاز به نظر میرسد.برتری i7 6700HQ و به طور کلی نسل ششم،در پشتیبانی از DDR4 و کاهش مصرف جریان است.فرکانس پایه (Base) برای مدل i7 4710HQ برابر با ۲٫۵ گیگاهرتز، i7 5700HQبرابر با ۲٫۷ گیگاهرتز و i7 6700HQ نیز برابر با ۲٫۶ گیگاهرتز است. نکته قابل توجه در این مرحله،هجوم به فرکانس توربو (Turbo) در هسته ها است.پردازنده i7 6700HQ در این قسمت مقداری تنبل تر از دیگر رقبا است. در جدول مشخصات میتوانید این تفاوت را در هسته های جدا گانه مشاهده نمایید. تمرکز اینتل در قسمت فرکانس پایه نسل ششم متمرکز شده است. ظاهرا این مورد میتواند دلایلی مانند کاهش مصرف جریان و عدم نیاز به خط فرکانسی بالا باشد. چرا که بسیاری از کاربردهای سنگین در حالت پایه (Base) قابل پردازش است.

در معماری i7 6700HQ و به طور کلی نسل ششم،فضای پردازش گرافیکی کاهش یافته است و طراحی مدرن آن باعث بالا رفتن پرفورمنس شده است. به طوری که پردازنده گرافیکی

 i7 6700HQ که مدل HD530 است،حداقل بین ۱۵%~۲۰% بهتر از پردازنده گرافیکی HD4600 عمل میکند. علاوه بر آن پردازنده گرافیکی مجتمع i7 5700HQ مدل HD5600 است که تنها ۱۰% کندتر از کارت گرافیک Nvidia 920M فعالیت میکند. پردازنده گرافیکی مجتمع i7 6700HQ قادر به پشتیبانی از Directx 12 است و به همین علت استفاده از گرافیک اصلی بسیار کاهش یافته و مصرف انرژی نیز کنترل میگردد. علاوه بر آن به لطف استفاده از پردازنده های گرافیکی GT3e و GT4e کارایی گرافیکی آنها نیز به خوبی افزایش یافته است و این تفاوت با نسل های گذشته بسیار ملموس است .HD530 قادر به پشتیبانی از کدک های مهم فشرده سازی در دقت های بالا است که میتوان از جمله آنها به HEVC/H.265 اشاره کرد.

 

در یک نتیجه گیری کلی و نهایی،خرید نوت بوک های نسل چهارم (Haswell) به هیچ وجه توصیه نمیگردد و بهتر است برای مدل های جدید مقداری صبر کنید.از طرف دیگر تفاوت دو نسل (Broadwell) و (Skylake) نیز در میزان فرکانس توربو،مصرف انرژی،گرافیک مجتمع و پشتیبانی از حافظه های DDR4 است. عقل حکم میکند که به دلایل ذکر شده،خرید نسل پنجم نیز با مقداری ترس و لرز همراه است!با توجه به تفاوت قیمت نه چندان زیاد در این دو پردازنده، i7 6700HQ میتواند به عنوان بهترین گزینه در مقابل دیگران ظاهر شده و به خوبی نیازهای گرافیکی و پردازشی روز را بر آورده سازد

اینتل از جزئیات پردازنده های نسل هفتم خود میگوید (قضاوت با شما)

در گذشته اینتل بر طبق زمان بندی های منظم و از پیش تعیین شده خود حرکت میکرد که این کار در به وجود آمدن واژه “تیک تاک” بدون تاثر نبود. آخرین تیک تاک اینتل برای ورود پردازنده های نسل ششم (Skylake) به صدا در آمد.اینتل در تلاش برای کوچک کردن معماری پردازنده ها،در یک نقطه متوقف شده است.۱۴ نانومتر،در حال تکرار برای بستر پردازنده های اینتل است.همانطور که میدانید،برنامه زمان بندی اینتل دیگر به مانند سابق نبوده و نمی دانیم باید آن را به فال نیک بگیریم و یا به عنوان یک راه اشتباه منتظر عواقب اش باشیم. از آنجایی که اینتل پادشاه پردازنده در جهان است،بدون ترس و واهمه به سیاست های متغییر خود ادامه می دهد. دو نسل Broadwell و Skylake در یک بازه زمانی کوتاه معرفی شدند.

بهتر است بدانید که برای لانچ پردازنده های نسل هفتم اینتل (Kaby Lake) زمان زیادی باقی است. بر طبق اخبار جهانی،حداقل ۸ پردازنده در این نسل تولید خواهند شد که ۴ عدد از آنها در سال ۲۰۱۷ عرضه خواهند شد.خوشبختانه مادربردهای مجهز به سوکت ۱۱۵۱ قادر به پشتیبانی از این پردازنده ها خواهند بود. همانطور که در گذشته شاهد اتفاقات مشابه بوده ایم،به وسیله یک بروز رسانی ساده مادربرد های ۱۱۵۱ از نسل هفتم پذیرایی خواهند کرد.Kaby Lake  از معماری ۱۴ نانومتری برخوردار است. به عبارت دیگر این سومین نسل از پردازنده های اینتل خواهد بود که از معماری ۱۴ نانومتری استفاده خواهد کرد. این پردازنده ها با چیپست های سری ۱۰۰ نیز هماهنگی کامل خواهند داشت. با توجه به شباهت های بنیادین بین دو خانواده Skylake و Kaby Lake،تفاوت پرفورمنس در رده های بالا بسیار بعید به نظر می رسد. به عبارت دیگر توان این پردازنده ها به طور چشمگیری از یکدیگر فاصله نخواهند داشت.

اما این پایان ماجرا نخواهد بود. اینتل در نسل هفتم به ارتقاء مستحکم پردازنده مجمتع گرافیکی دست پیدا کرده است. این پردازنده ها از دقت تصویری ۵K و کدک های پیشرفته VP9 و HEVC (نسل جدید ۱۰ بیتی) پشتیبانی خواهند کرد و علاوه بر آن،پردازش های گرافیکی ۳D نیز بهبود پیدا خواهد کرد. بالانس در قابلیت اورکلاک نیز دارای پیشرفت هایی خواهد بود. چیپ ست های سری ۲۰۰ اینتل با قابلیت های ویژه برای نسل هفتم پردازنده ها در نظر گرفته شده است. این چیپ ست ها با کد رمز Union Point شناخته خواهند شد. در قسمت پشتیبانی از I/O و تجهیزات جانبی،اینتل چندین شاخه متعدد را تحت بررسی قرار داده است. پشتیبانی از نسل جدید سالید های اینتل با نام “Optane”،پورت جدید Thunderbolt 3،پلتفرم جدید NVMe که برای حافظه های پر سرعت مورد استفاده قرار میگیرد و بهبود در رابط های PCIe جزو این شاخه ها خواهند بود. استفاده از حافظه های NAND پر سرعت مبتنی بر اسلات ها PCIe به سرعت در حال افزایش است و اینک علاوه بر کامپیوتر های دسکتاپ،سیستم های سرور و ایستگاه کاری نیز در حال استفاده از آنها هستند.در نهایت کاهش توان مصرفی اینتل که در نسل های گذشته رواج داشت،در Kaby Lake متوقف شده است.پردازنده های دو هسته ایی ۳۵ وات،چهار هسته ای ها ۶۵ وات و پردازنده های قدرتمند و دارای پسوند K از ۹۵ وات (TDP) برخوردار هستند.

 

حاظفه های مورد استفاده برای این پردازنده ها،هر دو خانواده DDR3 و DDR4 را تحت پوشش قرار داده است.فرکانس پایه پردازنده های نسل هفتم برای استفاده از حافظه های رم در مدل های DDR4 به صورت پیش فرض ۲۴۰۰ مگاهرتز و برای حافظه های DDR3 نیز ۱۶۰۰ مگاهرتز خواهد بود.به احتمال زیاد برای پایان سال ۲۰۱۶ شاهد حضور همزمان سه نسل از پردازنده های اینتل در بازار خواهیم بود که تفاوت پرفورمنس در آنها چندان چشمگیر و غیر عادی نخواهد بود.

 

دیدگاه‌ها 0

*
*