جلوگیری از هک شدن در تلگرام؛ روش های ایمن سازی تلگرام

نرم افزار تلگرام، چند وقتی است که در بین کاربران، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از طریق این اپلیکیشن، ارتباطات متنی، صوتی و تصویری برقرار می گردد. اما مسئله ای که گاها باعث نگرانی کاربران می گردد، هک شدن تلگرام است. چیزی که باعث می شود تا اطلاعات شخصی کاربر در اختیار شخص هک کننده قرار بگیرد. اما درواقع باید گفت که امنیت اپلیکیشن بسیار بالاست و قضیه هک در مورد این اپلیکیشن، معمولا اتفاق نمی افتد، مگر اینکه سهل انگاری هایی از طرف خود کاربر صورت بگیرد تا دسترسی به آن را آزاد بگذارد. برای جلوگیری از این مسئله، سه روش وجود دارد که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم.

 

رمز گذاشتن بر روی برنامه تلگرام

روش اول رمز گذاشتن بر روی برنامه تلگرام

در این مرحله، پس از ورد به برنامه، وارد بخش تنظیمات (setting) می شوید. سپس گزینه privecy and security را انتخاب می کنید و گزینه passcode lock را می فشارید. سپس رمز مورد نظر خود را انتخاب نموده تا آیکون قفل در بالای صفحه نمایش شما ظاهر گردد. در این صورت شما باید هربار هنگام خروج از برنامه، آیکون قفل را فشار دهید تا برنامه قفل شود. اگر فکر می کنید که ممکن است این کار را فراموش نمایید، بهتر است که به قسمت password lock رفته و گزینه Auto lock را انتخاب کنید تا این کار به صورت اتوماتیک انجام شود.

 

روش دوم تایید دو مرحله ای یا Two Step Verification

این بخش، از مهم ترین نکات حفظ امنیت تلگرام می باشد و شما حتما باید آن را فعال نمایید.

برای این کار، پس از ورود به برنامه تلگرام به قسمت تنظیمات (setting) می روید، سپس گزینه privecy and security را انتخاب می کنید و گزینه Two Step Verification را فعال می نمایید. سپس با انتخاب گزینهset additional password، در بخش های مربوطه، ایمیل و پسورد را وارد می کنید. دقت نمایید که ایمیل و پسورد خود را به هیچ عنوان فراموش نکنید، زیرا هنگامی که از تلگرام خارج شوید و دوباره قصد ورود به آن را داشته باشید و یا وقتی که از روی یک دستگاه دیگر، قصد ورود به این برنامه را داشته باشید، در صورت فراموش کردن رمز ورود دو مرحله ای، به هیچ عنوان نخواهید توانست که وارد برنامه شوید.

پس از وارد کردن پسورد و ایمیل، با پیغامی رو به رو می شوید که باید وارد ایمیل خود شده، لینک ارسال شده از طرف تلگرام را چک نموده و رمز خود را تایید کنید تا عملیات با موفقیت انجام شود و پیام موفقیت در تعیین رمز دو مرحله ای بر روی صفحه گوشی شما ظاهر شود. اکنون علاوه بر کد ارسالی به گوشی شما، در هنگام ورود، این پسورد نیز از شما درخواست می گردد.

 

روش سوم کنترل دستگاه هایی که با آن وارد حساب تلگرامتان شده اید یا Active sessions

در این بخش هر دستگاه که با آن توسط شما یا شخص دیگری به تلگرامتان دسترسی داده شده، مشخص می گردد و شما می توانید تا با حذف دستگاه های اضافی، دسترسیشان را قطع نمایید. فرض می کنیم که شخصی با به دست آوردن رمز ارسالی به گوشی شما و حتی پسورد دو مرحله ای وارد حساب تلگرامتان شده، در این صورت شما می توانید در این مرحله، دسترسی شخص را قطع نمایید.

برای این کار، پس از ورود به برنامه تلگرام و بخش تنظیمات و قسمت privecy and security، باید واردactive sessions شده و بر روی نام کاربر اضافی کلیک کرده و گزینه Ok را انتخاب نمایید تا حذف شود. درصورتی که بخواهید دسترسی تمامی دستگاه ها را قطع نمایید، می توانید گزینه ssionsTerminate All Other Se را انتخاب کنید.

دقت کنید که IP دستگاه های متصل به تلگرامتان در نام آن ها نشان داده می شود و از این طریق شما می توانید به هویت دستگاهی که به تلگرامتان دسترسی دارد، پی ببرید.

جدا از موارد امنیتی در ارتباط با تلگرام، روش هایی نیز برای امنیت بیشتر کاربران وجود دارد که در صورت استفاده از آن ها، کاربران دیگر نمی توانند هر لحظه، آنلاین بودن دیگران را رصد نمایند و یا اینکه پیامشان را برای همیشه نزد خود نگاه دارند. در اینجا ما شما را با دو روش آشنا می کنیم.

عدم نمایش آنلاین بودن در تلگرام یا Last Seen

اگر می خواهید که کسی از آخرین زمان آنلاین بودن شما مطلع نباشد، می توانید پس از ورود به برنامه و بخش تنظیمات و بخش privecy and security، گزینه Last Seen را انتخاب نمایید. در این بخش، ۳ گزینه وجود دارد که شما با نتخاب آن ها می توانید تعیین کنید که این گزینه برای چه کسانی فعال و برای چه کسانی غیر فعال باشد. اگر گزینه Everybody را انتخاب کنید، همه می توانند آخرین زمان بازدید شما را ببینند. اگر گزینه My Contacts را بزنید، تمامی مخاطبانی که در گوشی خود ذخیره کرده اید، زمان آخرین بازدید شما را خواهند دید. اگر گزینه yNobod را انتخاب نمایید، هیچ کس زمان آخرین بازدید شما را مشاهده نخواهد کرد. در قسمت پایینی، گزینه دیگری نیز وجود دارد به نام Add Exceptions که در صورت انتخاب گزینه Nobody می توانید در آن قسمت، نام کسانی را انتخاب کنید که به صورت استثنا زمان آنلاین شدنتان را خواهند دید. این بخش در قسمت Only share Always نمایش داده خواهد شد.

گفت و گوی مخفی یا Secret Chat در تلگرام 

جدا از بخش گفت و گوی عادی در تلگرام، امکان گفت و گوی مخفی نیز وجود دارد که گفت و گو در آن به صورت کدگذاری شده و مخفی انجام می شود و از امنیت بالایی برخوردار است که با سیستم های کدگذاری قوی bit2048 RSA و bit256 ASA  کدگذاری می شوند و مدیران تلگرام با اطمینان از بالا بودن امنیت برنامه شان، برای کسانی که بتوانند این کدها را رمزگشایی نموده و سیستم تلگرام را هک کنند، جایزه تعیین کرده اند. در این بخش می توان برای پیام هایی که فرستاده می شود، زمان تعیین کرد تا پس از طی آن زمان مشخص، پیام از بین می رود.

 

 

نکات مهم

برای حفظ امنیت خود در فضای مجازی تلگرام بهتر است که موارد زیر را رعایت نمایید.

  1. تنها با سرورهای امن به اینترنت متصل شوید.
  2. تلگرام خود را تنها از منابع امن و شناخته شده، دانلود کنید.
  3. تنها نسخه اصلی تلگرام را که مورد تایید ارائه دهندگان آن می باشد، دانلود نمایید.
  4. روی لینک های ارسالی از منابع نامعتبر کلیک نکنید و آن ها را منتشر ننمایید.
  5. لینک هایی را که پسوند (bot.) دارند، باز نکنید، زیرا آن ها ربات بوده و ممکن است بدافزار باشند.
  6. از دادن گوشی، لپ تاپ و تبلت خود به دیگران پرهیز نمایید.

دانلود نرم افزار تلگرام 

 

دیدگاه‌ها 0

*
*


ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل