حافظه SSD را به خوبی می شناسید؟

آشنایی کامل با حافظه SSD و معایب و مزایای آن

با سلام ، با مقاله ی دیگری از وبلاگ نمایندگی دل در خدمت کاربران عزیز کندل هستیم، در این مقاله سعی به معرفی حافظه های SSD و آشنایی کامل با آن را داریم و باهم مزایا و معایب آن را بررسی میکنیم، بدون شک این حافظه ها نسل آینده حافظه داخلی هستند و اگر اطلاعات کافی از هاردهای SSD را ندارید حتما این مقاله را تا پایان همراه ما باشید. البته قبل تر در وبلاگ نمایندگی دل یک مقاله با نام ” هارد HDD یا حافظه SSD کدام بهتر است؟ ” در خدمت شما عزیزان بودیم که در آن مقاله به مقایسه حافظه HDD با حافظه SSD پرداختیم.

 

حافظه SSD را به خوبی می شناسید؟

قبل از اینکه حافظه SSD را بهتر درک کنید، باید توضیحاتی درباره هاردهای HDD بدانید، همانطور که حتما می دانید در گذشته و حتی اکنون بهترین گزینه برای ذخیره سازی با حجم بالا و قیمت پایین هارد دیسک ها و یا هاردهای HDD بودند، چرا که با قیمت پایین تری می توانستید یک هارد دیسک با حجم بسیار بالا روی دستگاه خود داشته باشید، برای مثال یک ترابایت هارد دیسک یا حافظه داخلی. اما هارد دیسک ها و یا حافظه های HDD از معایبی هم برخوردار بودند که در ادامه به توضیح دقیق آن می پردازیم.

هارد دیسک ها به وسیله یک پلاتر فلزی با پوشش مغناطیسی وظیفه ذخیره سازی اطلاعات شما را دارد، زمانی که پلاتر در حال چرخیدن است (این حافظه برای ذخیره سازی و خواندن و نوشتن احتیاج به چرخیدن بازو دارد) هد خواندن و نوشتن در هارد دیسک توسط یک بازو به داده مورد نظر شما دسترسی پیدا می کند. این مهم ترین مسئله در هارد دیسک است ، که باعث می شود که این قبیل هاردها به زودی منسوخ شوند.

یکی از دلایلی که گفته می شود لپ تاپ روشن را جابجا نکنید، همین موضوع چرخش بازو هارد دیسک است که باید لپ تاپ در حالت ثابت باشد.

اما تمام این موارد را گفتیم که برسیم به حافظه SSD – در حافظه های اس اس دی ، تقریبا همه چیز با حافظه HDD متفاوت است.

در حافظه های SSD اطلاعات شما بر روی چیپ های حافظه ویژه ذخیره می شوند، با مشاهده تصویر زیر درک بهتری از موضوع خواهید داشت.

حافظه SSD را بهتر بشناسید

مزایای حافظه SSD

 • بهینه سازی : مصرف انرژی حافظه های SSD بسیار بهینه است و این موضوع در لپ تاپ ها بسیار حائذ اهمیت است.
 • زمان بوت شدن سیستم عامل : حافظه های SSD به دلیل سرعت بالایی که دارند در زمان بوت شدن سیستم عامل بسیار سریع تر هستند و افزایش سرعت بسیار چشمگیر خواهد بود.
 • گرما یا دمای حافظه : حافظه های SSD گرما زیادی تولید نمی کنند برعکس حافظه های HDD.
 • لرزش ندارد : حافظه های SSD به این دلیل که هیچ قطعه مکانیکی نداشته پس لرزش و یا نویز ندارند. برعکس هارد دیسک ها
 • سرعت خواندن و نوشتن : حافظه های SSD از سرعت خواندن و نوشتن بالاتری برخوردار هستند.
 • مقاوم در برابر ضربه و لرزش : حافظه های SSD نسبت به هارد دیسک ها از مقاومت بیشتری در برابر ضربه و لرزش ها برخوردار هستند.

 

معایب حافظه SSD

 • قیمت : حافظه های SSD از قیمت بالاتری برخوردار هستند.
 • ظرفیت : ظرفیت و فضای ذخیره سازی در هارددیسک ها بیشتر می باشد.

 

حافظه HDD یا هارد دیسک را می توانیم با حافظه SSD جایگزین کنیم؟

بسیاری از کاربران این سوال را می پرسند که امکان جایگزین کردن حافظه HDD با حافظه SSD وجود دارد؟ اغلب لپ تاپ های دل این امکان را دارند که حافظه آن ها را به SSD تغییر داد، حتی دستگاه های جدیدتر این امکان را دارند که از دو حافظه هارد دیسک و SSD پشتیبانی کنند.

برای این منظور می توانید به نمایندگی دل در تهران مراجعه کنید و یا با دفتر مرکزی دل تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

شماره تماس : ۸۸۶۶۵۰۶۳ (ویژه ساکنین تهران)

شماره تماس : ۰۲۱۸۸۶۶۵۰۶۴ ( ویژه سراسر کشور )

دیدگاه‌ها 2

*
*

  محمود پاسخ

  سلام قیمت هارد SSD چنده

   سردبیر سایت پاسخ

   سلام ، با واحد خدمات کندل تماس بگیرید : 02188665064