خلاصه ای از سیستم عامل اوبونتو (ubuntu)

بدون شک تا به حال در مورد لینوکس شاید چیز هایی شنیده باشید، اوبونتو یکی از نسخه های سیستم عامل لینوکس است که به صورت رایگان تا به امروز عرضه شده.اگر بخواهیم از نظر لغوی به اوبونتو نگاه کنیم، واژه ubuntu  یا اوبونتو از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی «انسانیت نسبت به دیگران» (به انگلیسی: Humanity Towards Others) است.

اوبونتو - دیوایس ها

سیستم عامل ubuntu یکی از توزیع های لینوکسی کاربر پسند است که توجه بساری از کاربران را به خود جلب کرده و رشد به خصوصی در بهبود کیفیت و رابط کاربری داشته است. و همچنین  بسیاری از زبان های دنیا را به خصوص فارسی را پشتیبانی می کند که یک ویژگی بسیار خوبی محسوب می شود.

سیستم عامل اوبونتو در نسخه های زیادی منتشر شده است:

 • میتوبونتو، برای ایجاد تاتر خانگی با استفاده از MythTV طراحی شده و از محیط میزکار اکس‌اف‌سی‌ئی استفاده می‌کند.
 • لوبونتو، یک توزیع سبک با میزکار ال‌اکس‌دی‌ای
 • کوبونتو، یک توزیع دستکتاپ با میزکار KDE.
 • ادوبونتو، یک زیر پروژه و افزونه برپایه گنوم برای ubuntu که برای محیط‌های مدرسه و آموزش طراحی شده است.
 • اوبونتو برای اندروید،
 • اوبونتو تی‌وی (تلویزیون).
 • اوبونتو دسکتاپ تجاری رمیکس.
 • اوبونتو سرور برای استفاده در سرورها.
 • اوبونتو دسکتاپ (رومیزی) برای رایانه شخصی و لپ‌تاپ طراحی شده است.
 • اوبونتو استودیو، یک توزیع برای ویرایش حرفه‌ای ویدئو و صوت، به همراه برنامه‌های آزاد ویرایش (صوت و تصویر) و بر خلاف سی‌دی‌های زنده دیگر توزیع‌های اوبونتو، بصورت یک تصویر (‎.iso) ارائه می‌شود.
 • زوبونتو، توزیع با محیط میزکار اکس‌اف‌سی‌ئی که برای اجرای موئرتر بر روی کامپیوترهای با سخت‌افزار ضعیف‌تر طراحی شده است.کوبونتو، میت‌اوبونتو اوبونتو استودیو، زوبونتو، و گوبونتو بصورت تجاری بوسیله کنونیکال پیشتیبانی نمی‌شوند.

تاریخچه و روند توسعه

نام اصلی این پروژه، no-name-yet.com بود کنونیکال از آغاز پروژه به استفاده از دامنه no-name-yet.com ادامه داده‌است. اولین نسخه اوبونتو در ۲۰ اکتبر ۲۰۰۴ عرضه شد و به عنوان یک شاخه از دبیان گنو/لینوکس به طور موقت آغاز به کار کرد؛ هدف آن این بود که از کد دبیان استفاده کند و هر شش ماه یک نسخه جدید از اوبونتو را عرضه نماید.برخلاف برخی از توزیع‌های دیگر دبیان مانندلینسپایر و لیبرانت، کنونیکال به فلسفه دبیان پایبند بوده و اغلب اوقات به جای تکیه بر متن‌های بسته به عنوان مدل تجاری خود به فلسفه نرم‌افزار آزاد تکیه می‌کند.

بسته‌های اوبونتو عموماً مبتنی بر بسته‌های شاخه “ناپایدار” دبیان هستند. اوبونتو برای مدیریت بسته‌های نصب شده از APT دبیان استفاده می‌کند. با این حال بسته‌های دبیان و ubuntu لزوماً با هم سازگار نیستند. برخی از توسعه دهندگان اوبونتو مسئول بسته‌های اصلی خود دبیان نیز هستند و تغییرات اوبونتو به جای اینکه فقط در زمان عرضه اعلام شوند، به محض انجام به دبیان نیز ارسال می‌شوند.با این وجود در آوریل ۲۰۰۵ ایان مورداک بنیانگذار دبیان، اوبونتو را به دلیل ناسازگاری‌های بسته‌های آن و بسته‌های دبیان مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت که اوبونتو از Debian Sarge بسیار فاصله گرفته‌است.

در حال حاضر مارک شاتل‌ورث از طریق شرکت کنونیکال هزینه‌های اوبونتو را تامین می‌کند. در ۸ ژوئیه ۲۰۰۵ کنونیکال ایجاد بنیاد ubuntu را با سرمایه‌گذاری اولیه ۱۰ میلیون دلار آمریکا اعلام کرد، هدف از این بنیاد تضمین پشتیبانی و توسعه برای نسخه‌های آینده اوبونتو از ابتدای ۲۰۰۶ است، شاتلورث معتقد است در صورتی که کنونیکال کنار بکشد این بنیاد بودجه اضطراری را تامین می‌کند. برنامه‌هایی برای یک شاخه از اوبونتو با اسم رمز «Grumpy Groundhog» وجود دارد و قرار است این شاخه دائماً ناپایدار و آزمایشی باشد و متن برنامه را مستقیماً از کنترل اصلاح برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی که با اوبونتو عرضه می‌شوند، بیرون بکشد. بدین ترتیب کاربران و توسعه دهندگان رده بالا می‌توانند نسخه‌های جدید هر یک از برنامه‌ها را بدون نیاز به ساختن [کامپایل] بسته‌ها آزمایش کنند؛ همچنین این شاخه می‌تواند هشدارهای اولیه را درباره اشکالات ساختن بسته‌ها برای معماری‌های مختلف ارائه نماید.

چگونه ubuntu را تهیه کنیم؟

نسخه های اورجینال و رسمی این سیستم عامل را میتوانید از سایت رسمی ubuntu.com می توانید دانلود و نصب کنید.

چگونه اوبونتو را یاد بگیریم؟

شما می توانید درسایت فارسی  ubuntu-book.org  تهیه  کنید.

 

حمایت فروشنده‌های رایانه 

یکی از شرکت هایی که بیشتر سیستم عامل های پیش فرض محصولاتش اوبونتو است، شرکت قدرتمند Dell هست و همینطور علاوه بر این شرکت :جلیس آی تی ( Gliese IT)، هِیس (Hasee)، لوتوس کامپبوترز (Lotus Computers)، اوهاوا کامپیوترز (Ohava Computers)، شرکت شارپ (Sharp)، سیستم ۷۶ ( System76) و تسکو (Tesco).

منابع : ویکی پدیا، اوبونتو برای تازه وارد ها، اوبونتو فارسی