شب یلدا ۱۳۹۵ با کندل ایران

 سال ۱۳۹۵ ، شب یلدایی متفاوت و به یاد ماندنی با کندل نمایندگی رسمی محصولات دل در ایران 

 

شب یلدا (شب چله ) :

 

شب یلدا یکی از قدیمی ترین جشن های ایرانیان و طولانی ترین شب سال در اواخر پاییز در بدو ورود به اولین روز زمستانی است ، به عبارتی دیگر یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر ماه (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در ابتدا دی ماه (اولین روز زمستان) اطلاق می گردد.

 

یلدا در لغت به چه معناست ؟

 

یلدا برگرفته از نام سریانی به معنی تولد یا زایش است ، از روز اول دیماه با عنوان “خور” نیز یاد شده است گرچه در برخی منابع موجود از آن به عنوان “خرم روز” نیز نام برده شده است. هر ساله در سراسر جهان خانواده های ایرانی گرد هم آمده و بزرگتر ها در این شب طولانی از سال به قصه گویی و شرح گذشته می پردازند ، کتاب شعر حافظی باز می کنند و برای اهل این مضمون فال می گیرند و به شعر خوانی می پردازند.

 

یلدا یا همان شب چله نمادی کهن از پیشنه جشن های تاریخی ایرانیان بوده که هر ساله با این گرد هم آیی های خانوار های ایرانی ، صحه بر تمدن غنی غنی خود می گذارند.

 

این جشن قدیمی در اقام مختلف ایرانی به اشکال گوناگون برگزار میی شود ، به عنوان مثال در اصفهان در شهرستان دهاقان همانند سایر شهر ها فامیل و بستگان به خانه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها رفته و دور کرسی جمع می شوند و صاحب منزل با آجیل ، میوه و شیرینی از مهمانان پذیرایی می کنند ، تا پاسی از شب فال حافظ میگیرند و یا شاهنامه می خوانند.

 

خوراکی ها ی شب یلدا :

 

از جمله میوه های مهم در مراسم شب یلدا هندوانه و انار است ، نقل شده است که ایرانیان به آیین مهر وابسته بوده و رنگ قرمز را که نماد نور خورشید است گرامی می داشتند، چه بسا که اانتخاب سیب قرمز و سنجد نیز به همین علت بوده است.

.

.

شرکت کندل نماینده محصولات دل در ایران در راستای خدمتی دیگر به هم میهنان عزیز و گرامیداشت آیین و جشن شب یلدا در طولانی ترین شب سال با فروش ویژه و تخفیف های استثنایی محصولات دل در خدمت خانواده محترم کندل خواهد بود.

 

در طولانی ترین شب سال با کندل همراه باشید.

دیدگاه‌ها 0

*
*