لباس های مولد انرژی و چراغ های هوشمند به اینترنت اشیا می پیوندند

اینترنت اشیا ؛ لباس های مولد انرژی و چراغ های هوشمند :

 

شارژ کردن ابزارهای الکترونیکی هوشمند مشکل ساز است. یک شرکت کره ای پارچه ای ساخته که در آن، از فناوری نانو ژنراتور، فناوری تبدیل انرژی مکانیکی یا گرمایی به انرژی الکتریکی در ابعاد کوچک، استفاده شده است. این وسیله قابل پوشیدن است و برق در آن در اثر الکتریسته تماسی، یعنی فرایندِ تماس فیزیکی دو مادهٔ ناهمجنس ایجاد می شود.

 

تبلیغات                                   تعمیر لپ تاپ Dell                                         نمایندگی تعمیرات دل

 

 

کیم سانگ وو، استاد داشنگاه سونگ کونکوان می گوید: «مردم سعی می کنند الکتریسته ساکن را از زندگی روزمره شان حذف کنند و بصورت، تقریبا محدود از آن، بعنوان منبع تامین انرژی استفاده می کنند. ما این تحقیقات را انجام دادیم تا الکتریسیته ساکن را تبدیل به منبعی برای تامین انرژی کنیم.»

 

تولید الکتریسیته توسط لباس های هوشمند :

 

محققان متوجه شده اند که در اثر مالش این پارچه به فیلم پلیمری ساخته شده از مواد آلی، اکتریسسیته تولید می شود. کیم سانگ وو می گوید:«با این الکتریسیته می توان برق یک نمایشگر ال ای دی وال سی دی را تامین کرد، بدون اینکه نیاز به منبع دیگری باشد. همچنین می توان از آن برای ابزار کم مصرفی مثل حسگرها هم استفاده کرد.»

 

 

 

طراحان کره ای می گویند این پارچه هوشمند مردم را با وسایل مورد استفاده روزمره، مرتبط می کنند. این پارچه به راحتی تا می شود و ممکن است روزی بتوان از آن برای شارژ کردن تلفن همراه به هنگام راه رفتن استفاده کرد.

کیم سانگ وو می گوید: «چنانچه فناوریهای مربوط به اینترنت در آینده بیشتر پیشرفت کنند، حسگرهایی خواهیم داشت که با پوست انسان در تماس مستقیم هستند و این پارچه می تواند تبدیل به منبعی برای تامین انرژی این حسگرها شود.» 

 

 

حسگرهایی برای کنترل محیط اطراف :

 

محققان فنلاندی شرکت وی تی تی، حسگرهای هوشمندی طراحی کرده اند که اطلاعات را از محیط اطراف می گیرد و آن را مستقیما به تلفن هوشمند می فرستند. طراحان می گویند که از این ابزار می توان برای دزدگیر، کنترل کودک یا روشن کردن مسیر استفاده کرد.

قابلیت اتصال با محیط اطراف، ارسال و دریافت داده ها با شبکه های ارتباطی، از طریق فناوری “اینترنت اشیاء” میسر است که مفهمومی جدید و روبه رشد در دنیای فناوری و ارتباطات است. طراحان این حسگرهای هوشمند می گویند که بهترین کاربرد این ابزار، کنترل و نظارت بر محیط است. مثلا می توان یک لامپ ال ای دی در زنگ خطر نصب کرد که داده ها و اطلاعات هر نوع حرکت غیر عادی در خانه را در طول روز به دستگاه هوشمند منتقل کند. یکی دیگر از کاربردهای این ابزار، نظارت و کنترل کودک است. والدین می توانند با کمک این ابزار، اطلاعاتتی نظیر دمای بدن کودک، تنفس و تغذیه او را روی تلفن هوشمند خود دریافت کنند.

 

 

شرکت فنلاندی قصد دارد با افزوردن قابلیتهای جدید به این ابزار هوشمند، موارد استفاده از آن را بیشتر کند. طراحان می گویند شاید در آینده بتوان از این حسگرهای هوشمند بعنوان راه حلی برای صرفه جویی در مصرف برق خیابانها استفاده کرد.

دیدگاه‌ها 0

*
*


ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل