جزئیات چگونگی محافظت گوگل از سرویس هایی مانند Gmail در برابر باگ امنیتی Spectre

اخیرا شرکت گوگل مدعی شده است که روشی برای مقابله با باگ امنیتی Spectre و همچنین باگ Meltdown ارائه کرده که عملکرد کامپیوتر های را دچار مشکل نخواهد کرد.

 


تبلیغات                     کندل نمایندگی دل در ایران                                خدمات پس از فروش دل در ایران


پس از آنکه این مشکل امنیتی ( باگ امنیتی Spectre و Meltdown ) به بیرون درز کرد شرکت های فراوانی درصدد مقابله با روزنه های امنیتی Spectre و Meltdown برآمدند اما آنچه که آن ها به کار گرفتند سبب کند شدن سیستم ها می شود که این مسئله برای شرکتی نظیر گوگل به مفهوم کند شدن سرویس هایی چون Gmail  ، Google Drive و موتور جستجوی گوگل و همچنین خدمات ابری آن است.

تا به حال صدها مهندس از اهالی مانتین ویو دور هم جمع شده اند تا راه حلی برای این مشکل و مقابله با Meltdown و نمونه ی اولیه Spectre  پیدا کنند. راهکاری که مهندسان گوگل ارائه کرده اند بنابر ادعای آنها تا به حال مشکلی از نظر سرعت برای کاربران پدید نیاورده است.

 

آنچه که مشهود است آن است که مقابله با سری دوم Spectre نسبت به نمونه ی اول دشوار تر خواهد بود چرا که تنها راه برخورد با این باگ امنیتی غیر فعالی سازی بخش هایی ویژگی های پردازنده است که امکان تهدید به حمله در آن وجود دارد گه متاسفانه سبب می شود تا اجرای برنامه ها با کندی صورت پذیرد اما شرکت گوگل در مواجهه با این موضوع روشی را با نام Retpoline ارائه کرده است که توسط مهندس ارشد گوگل پائول ترنر ابداع شده است. در این روش برنامه ها در زمان اجرا به گونه ای تغییر پیدا خواهد که در هنگام اجرا تحت تاثیر حملات احتمالی قرار نخواهند گرفت.

 

 

این روش به گوگل اجازه می دهد تا بدون تغییر در اجزای سخت افزاری بتواند از گونه ی دوم در برابر روزنه ی امنیتی دفاع کند. بنابر گفته ی گوگل اقدامات امنیتی لازم تا ماه دسامبر سال گذشته صورت گرفته است و تا کنون شکایتی در خصوص این بروز رسانی های امنیتی دریافت نکرده است.

شرکت گوگل می گوید این دو باگ امنیتی چالش برانگیز ترین آسیب پذیری های امنیتی در طول یک دهه ی قبل بوده است اما این شرکت توانسته با تکنیک  Retpoline این مشکل را برطرف نماید و در عین حال آن را انحصاراً در اختیار خود خواهد داشت که البته نتایج آن را با سایر شرکت های فناوری به اشتراک گذاشته است.  

 

دیدگاه‌ها 0

*
*