راهنمایی مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز برای کامپیوتر و لپ تاپ

چه مقدار حافظه RAM (رم) مورد نیاز خواهد بود

رم مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز

چه مقدار رم (RAM) نیاز دارم؟” ، “رم چند گیگ خوبه ؟

طیف وسیعی از سوالاتی که از ما پرسیده میشود، مربوط به کاربرانی است که قصد خرید یا ارتقای لپ تاپ یا کامپیوتر خود را دارند در مورد حافظه RAM میباشد.

بنابراین تصمیم گرفتیم تا در این مقاله راهنمایی در مورد مقدار رم مورد نیاز و انواع آن به شما کاربران همیشگی کندل ارائه دهیم.

این روز ها چه میزان حافظه RAM نیاز است. در واقع هر چه مقدار حافظه رم بیشتری داشته باشید خیالتان راحت تر است. اما این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا در هزینه خود صرفه جویی کنید و انتخاب درست و هوشمندانه ای داشته باشید.

میزان حافظه رم مورد نیاز برای هر کاربر متفاوت خواهد بود و در مرحله اول ، به سه عامل بستگی دارد :

 میخواهید با سیستم خود چه کاری انجام دهید ؟

توقع انجام چه کار هایی را با سیستم خود دارید، کار شما چیست ؟ کاربر معمولی هستید،کار های گرافیکی انجام میدهید، برنامه نویسی میکنید، نرم افزار های مهندسی اجرا میکنید، گیمر هستید، و … به هر حال باید نوع کاربری خود را مشخص کنید.

چه مقدار میخواهید هزینه کنید؟

قطعا این فاکتور مهمی است دلیل آن را هم البته خودتان از من بهتر میدانید.

فکر میکنید چه زمانی کامپیوتر خود را بازنشسته خواهید کرد ؟

اگر تا چند سال پیش ۲ گیگابایت رم برای یک لپ تاپ مناسب بود. الان دیگر نیست. بنابراین باید آینده نگر باشید و به فکر این باشید که آیا این مقدار حافظه رم تا چند سال جواب گو خواهد بود. نکته مهمی که وجود دارد این است که در بعضی از لپ تاپ ها امکان ارتقای حافظه RAM وجود ندارد دلیل این موضوع هم کم شدن ضخامت لپ تاپ ها میباشد. بنابراین باید به قابل ارتقاء بودن حافظه رم خود اهمیت بدهید یا این که به اندازه کافی همین در حال حاضر در نظر بگیرید.

 

RAM (رم) چیست و چگونه کار میکند؟

RAM مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز رم چند گیگ خوبه رم من چند گیگ است

 

بیایید با اساسی ترین اجزای این سوال شروع کنیم . RAM جایی است که داده ها قبل از پردازش در آن جا موقتا نگهداری میشود. RAM مخفف کلمات Random Access Memory به معنی حافظه ای با دسترسی موقتی میباشد، و از تراشه های حافظه پویا (dynamic) تشکیل شده که قابلیت نوشتن و بازنویسی سریع اطلاعات بر روی آن وجود دارد. و به آن حافظه موقتی گفته میشود زیرا برخلاف هارد دیسک که اطلاعات در آن به صورت دائمی نگهداری میشود در این نوع حافظه اطلاعات به طور مداوم پاک شده و اطلاعات دیگری جایگزین آن میشود میتوان اینطور گفت که RAM مهمان نواز خوبی نیست 🙂 پس زمانی که برق قطع میشود اطلاعات در آن باقی نخواهد ماند.

حالا دلیل استفاده از رم نیز این است که این حافظه بسیار سریع تر از هارد میباشد، زمانی که یک برنامه را اجرا میکنید این فایل از روی هارد دیسک، در حافظه رم کپی میشود و حالا CPU سریعتر به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهد کرد؛ حالا فرض کنید کل این حافظه پر شده باشد و اطلاعات دیگری نیز احتیاج دارند که به این مکان بیایند،  اینجاست که CPU مجبور میشود اطلاعات خود را از همان هارد دیسک بخواند درنتیجه سیستم بسیار کند شده و یا ممکن است هنگ کند.

با توجه به این موارد اهمیت وجود RAM در کامپیوتر را متوجه خواهیم شد.

همچنین مطالعه این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد حافظه RAM به شما خواهد داد.

 

چه مقدار حافظه RAM نیاز دارم ؟

این سوال:  چه مقدار حافظه RAM نیاز دارم؟ معمولا با یک پرسش، پاسخ داده میشود.با سیستم خود چه کاری میخواهید انجام دهید؟

هنگامی که داشتن مقدار حافظه بیشتر توصیه خوبی به نظر میرسد، اما زمانی که صحبت از صرفه جویی در هزینه میشود دانستن این که در کاری که میکنید چه میزان رم مورد نیاز است انتخاب شما را هوشمندانه خواهد کرد.

ممکن است بیش از مقدار مورد نیازتان پول صرف RAM میکنید با دانستنن مقدار مورد نیاز میتوانید هزینه اضافی را صرف بخش های دیگر کنید عکس این حالت هم وجود دارد این که دارید بودجه مورد نظر خود را صرف چیز های دیگر میکنید که از RAM اهمیت کمتری دارند.

برای این که به پاسخ خود برسید، ما کاربران را به دسته های زیر تقسیم کرده ایم :

  1. کاربران معمولی / اداری /کاربران مالتی مدیا
  2. کاربران متوسط / کاربران وب / دانشجو های رشته های عمومی
  3. کاربران حرفه ای / مهندسین / طراحان گرافیک / برنامه نویس ها /گیمر ها

 

 مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز  در کار های اداری

اداره مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز برای اداره جات

در کار های اداری بیشتر از نرم افزار های حساب داری و آفیس نظیر ورد، اکسل، پاور پوینت ، pdf و .. استفاده میشود این نرم افزار ها آنقدر ها هم نیازمند رم نیستند اما باز هم بستگی به میزان حجم کار دارد در برخی اداره ها حجم اطلاعات موجود در صفحه ها و فایل های اکسل بسیار زیاد میباشد.

اما به طور متوسط در اداره ها ۴ گیگابایت از حافظه رم مناسب خواهد بود و در صورت لزوم جد اکثر ۸ گیگابایت تمام نیاز های کارمندان شما را بر آورده خواهد کرد.

 

وب گردی و مالتی مدیا

به جرات میتوان گفت که قطعا وب گردی را میتوان با اکثر رایانه ها انجام داد و این حد اقل کاری است که رایانه شما میتواند انجام دهد اما مساله زمانی پیش می آید که شما جزء کاربران حرفه ای در وب باشید. اینجاست که پنجره های زیادی در مرورگر باز میکنید و از آن جایی که مرورگر هایی نظیر گوگل کروم علاقه زیادی به خوردن رم دارند. نیاز به مقدار بیشتری از رم پیدا خواهید کرد. به طور عملی همین لحظه که من در حال نوشتن این مقاله هستم  ۱۵ پنجره در مرورگر گوگل کروم باز کرده ام و کروم حدود ۲٫۵ گیگابایت از رم را مورد استفاده قرار داده است. البته میزان استفاده از میزان رم در مرورگر فقط بدلیل باز بودن پنجره ها نیست  از افزونه هایی که روی مرورگر نصب میشوند نیز از رم استفاده میکنند. پس توصیه ما در حد اقل ترین حالت،  ۲ گیگابایت و در حد اکثر ۸ گیگابایت برای استفاده وب گردی از حافظه رم میباشد.

مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز همچنین کاربران مالتی مدیا که کار های عمومی را با سیستم خود انجام میدهند از کار هایی که انجام میدهند وب گردی ، گوش دادن به موسیقی ، دیدن فیلم، و خواندن کتاب است. پیشنهاد ما ۴ گیگابایت و در حد اکثر ۸ گیگابایت برای استفاده مالتی مدیا میباشد.

 

 مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز گیمینگ

بازی های رایانه جزء کار های سنگین برای رایانه ها محسوب میشوند. منظور ما از رم مورد نیاز برای گیمینگ ، مربوط به کاربران حرفه ای گیمر میباشد.

طی بررسی هایی که انجام دادیم حد اقل رم مورد نیاز برای گیمینگ ۸ گیگابایت میباشد اما  با این مقدار از رم ممکن است امکان بازی کردن تعدادی از بازی هارا نداشته باشید. میزان رم مورد نیاز برای بازی کردن ۱۶ گیگابایت میباشد با این مقدار از حافظه رم خیالتان در بازی کردن آسوده خواهد بود.

البته اگر قصد دارید از میزان رم بیشتری استفاده کنید نتیجه بهتری خواهید داشت اما پیشنهاد ما این است که به ۱۶ گیگابایت اکتفا کرده و پول بیشتری را برای کارت گرافیک در نظر بگیرید.

انتخاب بهترین رم مورد نیاز برای گیمینگ و بازی کردنن ،مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز

 مقدار حافظه رم RAM مورد نیازنرم افزار های مهندسی

توصیه شده حد اقل ram مورد نیاز  نرم افزار
۴GB ۲GB   AutoCAD 2018 64-bit
۸GB ۴GB   AutoCAD 2018 32-bit
۴GB ۲GB MATLAB

 مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز سیستم عامل ها

سیستم عامل یکی از اصلی ترین برنامه هایی است که از RAM استفاده میکند، در واقع با روشن کردن کامپیوتر اولین برنامه ای که از روی هارد دیسک بر روی رم بارگیری میشود سیستم عامل میباشد. و جالبتر آن که سیستم عامل تنها برنامه ایست که تا زمانی که کامپیوتر روشن است بر روی رم باقی می ماند(البته بخشی از آن که هسته core نام دارد و سایر بخش ها در صورت نیاز اضافه میشوند).

یکی از تفاوت هایی که بین سیستم عامل های مختلف موجود دارد ۳۲ و ۶۴ بیتی بودن سیستم عامل میبشاد. تعدادی از نرم افزار ها فقط بر روی سیستم عامل های ۶۴ بیتی اجرا میشوند بنابر این اگر نیاز به یک سیستم عامل ۶۴ بیتی دارید باید بیشتر از ۴ گیگابایت رم تهیه کنید.

 

توصیه شده حد اقل ram مورد نیاز سیستم عامل
۸GB ۲GB Microsoft© Windows© ۱۰ ۶۴-bit
۴GB ۱GB Microsoft© Windows© ۱۰ ۳۲-bit 
۸GB ۲GB Microsoft© Windows© ۸ ۶۴-bit 
۴GB ۱GB Microsoft© Windows© ۸ ۳۲-bit 
۸GB ۲GB Microsoft© Windows© ۷ ۶۴-bit 
۴GB ۱GB Microsoft© Windows© ۷ ۳۲-bit 
۸GB ۴GB Mac© OS X Sierra 
۸GB ۲GB Mac© OS X El Capitan 
۸GB ۲GB Mac© OS X Yosemite 
۸GB ۲GB Mac© OS X El Mavericks 

 مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز برای نرم افزار های گرافیکی

طراح ، طراحی گرافیکی ، مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز، مقدار رم مورد نیاز برنامه های گرافیکی

 

برای طراحان گرافیکی کار با نرم افزار ها باید به صورت روان و سریع صورت بگیرد. طراحان گرافیک جزء کاربران حرفه ای محسوب میشوند و کامپیوتر های مورد نیاز آن ها از مشخصات بالایی بر خوردار میباشد.  کار با تصاویر با رزولوشن بالا، ویرایش فیلم ها،انیمیشن سازی، نرم افزار های سه بعدی ، رندرینگ و کار بر روی تصاویر بزرگ و … نیازمند میزان قابل توجهی از حافظه رم میباشد.

در جدول زیر مقدار حافظه رم مورد نیاز برای نرم افزار های گرافیکی آورده شده :

حداکثر ram مورد نیاز حد اقل ram مورد نیاز  نرم افزار
۱۶GB ۲GB Adobe© InDesign  
۱۶GB ۱GB Adobe© Illustrator  
۳۲GB ۲GB Adobe© Photoshop  
۳۲GB ۸GB Adobe© Premiere Pro  
۶۴GB ۴GB Adobe© After Effects  

مالتی تسکینگ یا چند وظیفه ای

من به شخصه جزء یکی از این افراد هستم و همزمان حدودا ۲۰ الی ۳۰ پنجره در مرورگر گوگل کروم باز میکنم که خود آن ۲ گیگابایت از میزان حافظه رم من را بلعیده است، همچنین با اجرای همزمان سایر برنامه هایی نظیر فتوشاپ ، تلگرام ، موزیک پلیر ، PHP storm و… میزان رم مورد استفاده من ۶ گیگابایت در صورتی کل حافظه RAM لپ تاپ من ۸ گیگابایت است. بنابراین اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که همزمان چنیدین برنامه اجرا میکنید باید حداقل ۸ گیگابایت رم داشته باشید.

و همچنین برای آینده نگری بهتر است میزان بیشتری از حافظه رم در اختیار داشته باشید.

 

و در آینده چه گونه خواهد بود

اگر به تاریخچه نرم افزار ها و کامپیوتر ها نگاهی کنیم متوجه خواهیم شد که هر چه نرم افزار ها بیشتر توسعه پیدا میکنند به سیستم قوی تری نیاز پیدا میکنند باورتان میشود سال ها پیش میزان رم کامپیوتر ها از مگابایت هم کمتر بود و الان در سرور های امروزی این میزان به ترابایت هم رسیده است.

با این حال حدود ۸ سال پیش ۲ گیگابایت رم برای کاربر ها ایده آل بود امروز برای کاربر ها ۸ گیگابایت مناسب است. بنابراین باید فکر کنید که تا چند سال آینده میخواهید از این سیستم خود استفاده کنید و میزان رم بیشتری تهیه کنید. البته تقریبا همه ی کامپیوتر های دسک تاپ و اکثر لپ تاپ ها امکان ارتقاء میزان حافظه رم را دارند.  مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز شما به نیاز خودتان بستگی دارد همیشه سعی کنید مقدار حافظه بیشتری نسبت به نیاز فعلی خود داشته باشید تا جواب گوی شما در آنیده نیز باشد.

 

لینک  های مفید :  | نمایندگی دل | تعمیرات لپ تاپ دل | لپ تاپ های گیمینگ دل | نمایندگی دل در ایراننمایندگی دل در تهران | خرید لپ تاپ دل

 

 

دیدگاه‌ها 0

*
*