نمایشگاه فناوری اطلاعات باکوتل آذربایجان ; ورود به عرصه VR و AR

نمایشگاه ICT آذربایجان که در تاریخ پنجم تا هشتم دسامبر در باکوتل توجه بسیاری از افراد را در حوزه ی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به خود جلب کرد به گونه ای که واقعیت مجازی(VR) و واقعیت افزوده (AR) ستاره های نمایشگاه بین المللی ارتباطات و فناوری اطلاعات باکوتل در آذربایجان بود.


تبلیغات                      تعمیر لپ تاپ دل                                 نمایندگی فروش محصولات دل در ایران


 

یکی از اصلی ترین موضوعات نمایشگاه امسال باکوتل : ترکیب واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای طراحی نرم افزارهای جدید است. برای مثال این عینک سه بعدی به جراحان کمک می کند تا حین جراحی شرایط بیمار را بهتر تجسم کنند.

 

اسماعیل فرزعلی اف، پزشک دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان می گوید: «کاربرد کلی این پروژه این است که آناتومی بیمار تحت جراحی را بصورت مجازی تصویر می کند. اگر شما در طول جراحی از این عینک استفاده کنید، مثل این می ماند که از پشت پوست، صورت بیمار را ببینید؛ ماهیچه ها، عصب ها و اسکلت صورت.»

 

با اینکه واقعیت مجازی، امری کلیدی در دنیای بازی و سرگرمی محسوب می شود اما دامنه استفاده از این فناوری در دنیای اپلیکیشن ها هر روز گسترده تر می شود. آیقان حسن اف، سخنگوی فوبیا، شرکت واقعیت مجازی آذربایجان می گوید: «پلت فورمی که مشاهده می کنید، تنها برای بازی ها نیست. کشورهای بسیاری از آن برای امور پزشکی استفاده می کنند. شرکت ما پلت فورم های مخصوصی برای پزشکان و آموزش هایی نظیر آموز آتشنشانان طراحی کرده است.

صد و نود و دو شرکت از ۲۰ کشور جهان در بیست و سومین دوره نمایشگاه «باکوتل» شرکت کردند. مثل همیشه آخرین خبرها از دستاوردهای نوین دنیای فناوری نیز از شرکت های استارت آپ (شرکت های نوپا که راهکارهای جدید در دنیای فناوری ارائه می کنند) به گوش می رسد.

 

برای مثال واند (Wand)، تلفن هوشمند سازگار با محیط زیست است که می تواند توجه دانشجویان را در زمینه جزوه نویسی به خود جلب کند.

 

الچین آقازاده، مدیر پروژه واین می گوید: «واند، با کمک بلوتوث تمام نوشته های شما بروی کاغذ را به نرم افزار تلفن هوشمند ارسال می کند. جوهر نوشته شما بر روی کاغذ بعد از ۳۰ دقیقه محو می شود اما در این مدت مطالب نوشته شده بر روی سرور و اپلیکیشن ذخیره شده است.»

بر اساس پژوهش سال ۲۰۱۶ بانک جهانی، آذربایجان برای دستیابی دور شدن از اقتصاد تک محصولی وابسته به انرژی باید بر توسعه فناوری های ارتباطات و اطلاعات که هنوز دارای قابلیت پیشرفت است، متمرکز شود. الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان در اینباره می گوید: «توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات از اولویت های ما در کشور است. ما راه رسیدن به تنوع اقتصادی را ادامه خواهیم داد. و فناوری های اطلاعات و ارتباطات در این زمینه اهمیت به سزایی دارند.»

بر اساس گزارش اتحادیه بین المللی مخابرات آذربایجان در میان ۱۷۶ کشور رتبه شصت و پنجم در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را داراست. این کشور راهبردی ۳ ساله از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ برای توسعه این بخش طراحی کرده است.

دیدگاه‌ها 0

*
*


ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل