نکاتی برای افزایش کارایی و عمر لپ تاپ

Dell Inspiron 15 5000 Series (Model 5558 Tulip) Non-Touch 15-inch notebook computer with Intel BDW Broadwell processor, in Beijing Red.

حفظ و نگهداری لپ تاپ و رعایت  نکات  ایمنی باعث افزایش طول عمر لپ تاپ می گردد و از این  رو هیچگونه ضرری متوجه شما نخواهد شد. استفاده نا صحیح یا عدم آگاهی از مسائل ایمنی لپ تاپ می تواند آسیب های جدی را به لپ تاپ شما وارد کند .

نکاتی برای افزایش کارایی و عمر لپ تاپ

سیستم خود را خاموش کنید .
بر خلاف کامپیوترهای رومیزی، در صورت عدم استفاده از لپ تاپ حتماً باید آنرا خاموش کنید. چرا که این امر از افزایش بی رویه دمای سیستم جلوگیری می کند و موجب خنک شدن سیستم نیز می گردد و در نهایت باعث افزایش طول عمر نوت بوک می گردد .
آیتم های  Power سیستم را تنظیم کنید .
در صورت عدم استفاده از لپ تاپ و تنظیم مناسب پنجره  تنظیمات پاور  کمک ارزنده ایی به کاهش دمای سیستم خواهید کرد، حتی اگر برای مدت زمان کوتاهی از سیستم استفاده نکنید این امر به مصرف بهینه انرژی کمک شایانی می کند. شما می توانید هارد دیسک خود را تنظیم و پس از یک دوره زمانی مشخص صفحه نمایش را خاموش کنید و یا به حالت اسکرین سیور تغییر دهید. یکی دیگر از موارد لازم تنظیم لپ تاپ در یکی از حالتهای  Standby یاHibernate می باشد .
نکات اولیه را جدی بگیرید .
قبل از اینکه لپ تاپ خود را درون کیف تان قرار دهید از خاموش بودن آن اطمینان حاصل نمائید. چرا که در صورت روشن بودن و حرارت بدنه ی آن می تواند مشکل آفرین باشد. بعلاوه، می تواند باعث آسیب جبران ناپذیری به هارد دستگاه گردد وخود نوت بوک گردد .
در حفظ و نگهداری دریچه هوا دقت کنید .
یکی از کارهایی که باید طبق روال همیشه هر هفته انجام شود حفظ پاکیزگی و تمیز کردن منافذ خروجی هوا است. این کار باعث انتقال موثر هوا می شود و مانع از ورود گرد و غبار به سیستم می شود. لازم به ذکر است که هرگز نباید هر چیزی را با فشار وارد دریچه هوا کرد زیرا این کار باعث خراب شدن دستگاه می گردد .
فن سیستم را چک کنید .
مشکلات ناشی از افزایش بی رویه دمای لپ تاپ موجب کاهش عملکرد فن دستگاه می شود. بعلاوه، همواره سعی کنید از خدمات پشتیبانی آنلاین کمپانی تولید کننده لپ تاپ بهره مند شوید و با به روز رسانی درایورهای نوت بوک باعث افزایش سرعت و کارایی می گردد .
برنامه  BIOS سیستم را بروز رسانی کنید .
برخی لپ تاپ ها کنترل فن سیستم را از طریق برنامه  BIOS انجام می دهند. پس لازم است با مراجعه به وب سایت کمپانی سازنده برنامه  BIOS سیستم را به روز رسانی کنید. اگر به این راحتی نمی توانید بایوس سیستم را بروز رسانی کنید، این کار را به فرد دیگری واگذار کنید ، عدم به روز رسانی صحیج بایوس باعث بروز مشکلات سخت افزاری می گردد .
دمای سیستم خود را کنترل کنید .
درصورتی که هنگام کار با سیستم از یک میز مخصوص لپ تاپ یا سیستم خنک کننده استفاده می کنید، به کاهش دمای سیستم کمک موثری خواهید کرد. یک میز لپ تاپ خوب با منافذ کافی بزرگ باعث به جریان انداختن هوا می گردد. برخی از میزهای لپ تاپ ها مجهز به منافذ اضافی هستند برای خنک کردن بیشتر سیستم بکار برده می شود .
از زیردستی های غیر استاندارد استفاده نکنید .
همواره به شما توصیه می کنیم از هر گونه بالشتک نرم در زیر لپ تاپ استفاده نکنید زیرا باعث مسدود شدن جریان هوا نوت بوک می گردد و یا به دلیل داشتن الکتریسیته ساکن باعث از کار افتادن نوت بوک می گردد بهترین کار اینست که لپ تاپ را همیشه روی یک سطح سفت و ترجیحاً منفذدار قرار دهید تا هوا به خوبی جریان داشته باشد و مانع از گرم شدن سیستم شود. اگر لزوماً باید از یک سطح نرم استفاده کنید، درنتیجه جهت کاهش دمای سیستم حتماً باید از یک فن خارجی یا  کول پد استفاده نمائید .
وسایل جانبی را از لپ تاپ جدا کنید .
هنگامی که از لپ تاپ خود حتی در زمان خیلی کوتاهی استفاده نمی کنید، حتماً باید سیم های رابط لوازم جانبی متصل به آن را قطع کنید. این امر نه تنها مانع از مصرف برق سیستم می شود، بلکه منجر به افزایش بی رویه دمای آن نمی شود. قطع ارتباط وسایل جانبی قبل از جمع کردن سیستم و قرار دادن آن در کیف بوِیژه اهمیت دارد. درغیراین صورت به لپ تاپ، لوازم جانبی و یا کیف آن صدمه می زند .

tablet-venue-pro-11-mag-965-features-module-1پاکیزه نگه داشتن لپ تاپ .
از آنجایی که لپ تاپ یک سیستم گران قیمتی ست به شدت به مراقبت نیاز دارد. برای تمیز کردن صفحه نمایش آن از یک تکه پارچه بسیار نرم و لطیف که فاقد هر گونه طرح برجسته باشد، استفاده کنید. چرا که ممکن است باعث ایجاد خراشیدگی شود. همچنین دقت کنید که پارچه شما پرزدار نباشد که در این صورت الیاف آن بر روی صفحه نمایش باقی خواهد ماند و نمایشگر را کثیف می کند. هرگز اسپری پاک کننده را مستقیماً روی صفحه نمایش نزنید. بلکه ابتدا باید آنرا روی پارچه زده و سپس شروع به تمیز کردن آن کنید .
انتخاب اسپری مناسب .
صفحه نمایش گران ترین بخش از لپ تاپ است پس در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید. درصورتی که بخواهید نمایشگر سیستم را با اسپری تمیز کنید، ابتدا آنرا روی تکه پارچه موردنظر بزنید، در غیر اینصورت رنگ نمایشگر زرد خواهد شد و ممکن است حتی منجر به ترک خوردگی شود. همواره سعی کنید به جای مواد شیمیایی از آب ساده یا سرکه برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده کنید دستمال الکلی آیسان برای تمیز کردن لپ تاپ گزینه مناسبی می باشد .
محل قرار دادن لپ تاپ .
هارد دیسک بر روی فلو مغناطیسی کار می کند، پس هر میدان مغناطیسی ممکن است به هارد دیسک و اطلاعات آن آسیب برساند. در نتیجه لپ تاپ باید حداقل ۱۳ سانتی متر دور از هر گونه لوازم برقی مانند ماکروفر باشد .
به سیستم تان استراحت بدهید .
در صورت روشن کردن لپ تاپ بلافاصله بعد از خاموش شدن شدن ( کمتر از ۳۰ ثانیه ) مطمئن باشید که به هارد دیسک صدمه وارد می کنید، چرا که قبل از اینکه هارد از چرخش بایستد مجدداً شروع به کار می کند. شما هرگز نباید آنرا پشت سر هم روشن یا خاموش کنید .
مراقبت از باتری لپ تاپ .

نکاتی برای افزایش کارایی و عمر لپ تاپ

باتری نیکل کادمیم  (Ni-Cd):
این نوع باتری باید هر چند هفته یکبار به طور کامل شارژ و دشارژ شود. اگر اینکار را انجام ندهید، به سرعت عمر باتری به دلیل آنچه که “اثر حافظه” نامیده می شود از کار می افتد. “اثر حافظه” یعنی اینکه اگر شما شارژ و دشارژ کامل باتری را انجام ندهید، فقط به اندازه آخرین درصد از شارژ باقی مانده مجدداً شارژ می شود .
به عنوان مثال، اگر ۳۰ درصد از کل شارژ باتری تخلیه شود، فقط به اندازه ۷۰ درصد شارژ باقی مانده، مجدداً شارژ خواهد شد. اگر مرتباً اینکار را تکرار کنید ۳۰ درصد از شارژ باتری بلااستفاده خواهد ماند و فقط به اندازه همان ۷۰ درصد کارایی خواهد داشت حتی اگر چراغ باتری در هر بار که آنرا شارژ می کنید ۱۰۰ درصد شارژ را نشان دهد، بازهم به اندازه ۷۰ درصد شارژ شده است .
باتری نیکل متال هیبرید
باتری نیکل متال شبیه باتریهای نیکل کادمیم هستند، با این تفاوت که به “اثر حافظه” کمتر حساسند و ظرفیت بالاتری دارند .
باتری لیتیوم یون
این باتری ها آخرین نوع از باتریهای موجود در بازار هستند و در برابر “اثر حافظه” مقاومند و تأثیر چندانی بر آنها ندارد. درعوض مشکل این باتریها اینست که در صورتشارژ بیش از حد  کردن آنها یا عدم استفاده ی طولانی از آنها در حالت فول شارژ، کارایی خود را از دست می دهند. اگر قصد دارید مدت طولانی از باتری استفاده نکنید باید شارژ آن را بطور کامل تخلیه نکنید و در جای مناسب نگه دارید .
باتری خود را سالم نگه دارید .
قبل از اینکه اولین بار از باتری استفاده کنید، آنرا به مدت ۱۲ ساعت یا حداقل زمان موجود شارژ کنید، این مورد دردفترچه راهنمای کلیه دستگاههای مجهز به باتری نیز ذکر شده است. برای استفاده ی روزانه از باتری، باتری را بطور کامل شارژ کنید، سپس تا زمانی که به طور کامل تخلیه نشده از برق باتری استفاده نکنید. (اینکار برای باتری های نیکل کادمیم و نیکل متال مانع از تأثیر”اثر حافظه” می شود). برای باتری های لیتیوم یون، این امر مانع از  شارژ بیش از حد  می شود .
هرگز باتری خود را بمدت طولانی بلااستفاده رها نکنید. حتی اگر شما بیشتر وقتها از برق شهری استفاده می کنید، بطورمنظم از باتری دستگاه خود نیز استفاده کنید و آنرا در شرایط مناسب نگه دارید. همچنین در صورت عدم استفاده از برق  AC ، کلید برق مستقیم لپ تاپ را خاموش کنید. این کار مانع ازشارژ بیش از حد  می شود .
برای افزایش عمر باتری، می توانید روشنایی ال سی دی را کاهش دهید. همچنین می توانید حالت Standby و  Hibernation سیستم را برای افزایش عمر باتری فعال کنید .
در حال حاضر تصورات غلطی در مورد استفاده صحیح و مراقبت از باتری های قابل شارژ لپ تاپ وجود دارد. بطور مثال بسیاری از کاربران هنگام کار با لپ تاپ تقریباً به طور دائم آداپتور  AC سیستم را به برق شهری وصل می کنند و طولی نمی کشد که دیگر نمی توانند سیستم خود را روشن کنند و با مشکل اساسی روبرو خواهند شد .
با کمی دقت متوجه خواهید شد که روزبه روز بر استفاده از باتری های لیتیوم-یون افزایش می یابد و به تدریج استفاده از باتری های نیکل و اسیدی کاهش می یابد تا جاییکه این روزها این نوع باتری ها بدست فراموشی سپرده شده اند. لپ تاپ ها، پلیرها، دوربین های دیجیتالی و سایر دستگاه های الکترونیکی قابل حمل و قابل شارژ معمولاً از باتری لیتیوم یون استفاده می کنند. این باتری نسبت به باتریهای نیکل و اسیدی مزایای زیادی دارد و برای همین است کاربرد آن افزایش یافته است. اما مسئله جدی که مصرف کننده ها با آن روبرو می شوند اینست که پس از گذشت چند ماه با مشکلاتی در مورد کاهش عمر باتری مواجه میشوند. باتریهای لیتیوم یون بر خلاف باتریهای قبلی از آسیب “اثرحافظه” در امان هستند. بدین منظور که اگر قبلاً برای حفظ عمر باتری مجبور بودید پس از هر سه بار شارژ یکبار آنرا بطور کامل دشارژ می کردید، اما حالا درمورد باتریهای لیتیوم یون اینکار صدق نمی کند و این صرفاً چیزی بود که از قدیم به مصرف کننده های باتری های نیکل کادمیوم  (NiCd) و نیکل متال هیدرید  (NiMH) پیشنهاد می کردند. بنابراین اگر شما هنوز از همین روش برای باتری های لیتیوم-یون استفاده میکنید باید بدانید که  سخت در اشتباهید .
عمر باتری های لیتوم-یون معمولاً ۳۰۰ تا ۵۰۰ سیکل کامل شارژ/دشارژ است. با این حال تخلیه “نیمه کامل” بهتر از “کامل” است و تخلیه کامل بطور مکرر به باتریهای لیتیوم یون آسیب میرساند. اگر امکان شارژ زود به زود باتری برایتان فراهم نیست می توانید از باتری های پر ظرفیت تر استفاده کنید. مدت زمان شارژ کردن در هر سری اهمیتی ندارد .
با وجود اینکه مدت زمان شارژ باتری در نگهداری از آن اهمیتی ندارد اما اندازه گیری میزان باتری (برای باتریهایی که این قابلیت را دارند) بر حسب خالی شدن و پر شدن کامل باتری انجام میشود. شارژ کردن و خالی شدن باتری بطور ناقص درجه بندی لازم را برای تنظیم کردن در اختیار میزان-سنج قرار نمیدهد. تخلیه کامل و شارژ کامل از هر ۳۰ مرتبه شارژ این مشکل را حل میکند. استفاده از دستگاه تا زمانی که خاموش شود به معنی تخلیه کامل است. اگر این عمل هر ۳۰ مرتبه اجرا نشود دقت اندازه گیری به تدریج کمتر خواهد شد و اینجاست که با مواردی مثل خاموش شدن دستگاه وقتی که هنوز چند درصد شارژ نشان داده میشود یا کامل نشدن درصد های پایانی شارژ، مواجه خواهیم شد .
گذشته از این موارد، کهنه شدن باتری هم معیاریست که معمولاً خیلی مورد توجه مصرف کنندگان قرار نمی گیرد. عمر یک باتری لیتیوم-یون با استفاده ی معمولی حداکثر ۲ تا ۳ سال است. از دست رفتن حجم باتری زمانی بوجود می آید که مقاومت داخلی به دلیل اکسید شدن سلول ها افزایش یافته است. در نتیجه مقاومت سلول ها به نقطه ای میرسد که، با اینکه باتری انرژی ذخیره شده دارد، نمی تواند آنرا عرضه کند. در این حالت میتوان از باتری در مصرف کننده هایی که به کمترین انرژی نیاز دارند استفاده کرد. خاطرنشان می کنیم که مهم ترین عوامل  در نگهداری از باتریهای لیتیوم یون دما و میزان شارژ آنهاست .
مقدار زیاد شارژ و دمای بالای باتری باعث از بین بردن دائمی حجم باتری میشود. بنابراین عمر باتری های لیتیوم-یون بسته به نوع استفاده و نگهداری از آنها متفاوت است و باتوجه به شرایط خاص می توان عمر آنها را تخمین زد. بدترین شرایط برای این نوع باتری ها نگهداری آنها در حالت شارژ کامل و دمای بالا میباشد. یک باتری داخل لپ تاپ با منبع تغذیه دائمی ۱۲ تا ۱۸ ماه عمر میکند. کاهش مدت کارکرد باتری و سر انجام غیر قابل استفاده شدن باتری از اثرات استفاده با شارژ پر و دمای بالاست .
باتری را باید در محلی خنک و با مقدار شارژ تقریباً %۴۰ نگهداری کرد و هرگز باتری کاملاً خالی را از دستگاه جدا نکنید. حفظ مقدار کمی شارژ در درون باتری هنگام استفاده نکردن از آن به مدت حداکثر دو هفته ضروری است. این مقدار شارژ برای ادامه کارکرد مدارهای باتری لازم است. هیچگاه باتری را درمحیطی با دمای بالا نگه ندارید. این وضعیت هنگام گذاشتن گوشی موبایل یا باتری یدکی در هوای گرم داخل ماشین بوجود می آید .
ولتاژی که باتری با آن شارژ میشود نیز نقش مهمی در طول عمر باتری دارد. ولتاژ بیشتر ظرفیت باتری را افزایش میدهد ولیکن سیکل عمر باتری را کاهش میدهد. به همین دلیل است که اکثر باتریهای لیتیوم یون به ولتاز ۴٫۲۰ محدود شده اند .
همانطور که در بالا به آن اشاره شد ولتاژ بالا باعث ذخیره شدن انرژی بیشتر در باتری میشود اما از طرفی منجر به کاهش طول عمر باتری می گردد. مقدار قابل توجه بهبود کارایی باتری هنگام گرم شدن آن وجود دارد، ولی هنگامی که دما به حالت اولیه برگردد کارایی هم مثل قبل خواهد شد. علت افزایش کارایی در دمای بالا، کاهش مقاومت داخلی سلول هاست که با سرد شدن به حالت اولیه باز میگردد .
روش استفاده از شارژر لپ تاپ
کیت آداپتور  AC لپ تاپ شامل یک آداپتور  AC است که با لپ تاپ شما سازگار است. برای اتصال لپ تاپ به مبنع برق خارجی و یا جهت شارژ باتری به روش زیر عمل کنید :
۱٫  ابتدا آداپتور برق  AC را به کانکتور برق لپ تاپ وصل کنید .
۲٫  سپس سیم برق را به آداپتور وصل می کنید .
۳٫  و در پایان سر دیگرشارژر را به پریز برق وصل می کنید .
توجه :
جهت جلوگیری از بروز هرگونه شوک الکتریکی و یا جلوگیری از هرگونه آسیب به دستگاه نکات زیر را رعایت کنید :
برای شارژ باتری امکان اتصال سیم برق به پریز در هر زمان و به آسانی قابل دسترس است، پس درصورت عدم استفاده از آداپتور آنرا از برق جدا کنید .
پس از شارژ کامل باتری، حتماً باید سیم برق را بطور کامل از پریز خارج کنید و فقط به جداکردن آداپتور از کاکنتور لپ تاپ اکتفا نکنید .
اگر پریز آداپتور سه شاخه است، می توانید از مبدل دوشاخه برای وصل کردن سیم برق به پریز استفاده کنید .
برای نگهداری از باتری لیتیوم یون به نکات زیر دقت کنید :
• 
هرگز شارژ باتری را بطور کامل تخلیه نکنید ، چرا که این عمل به باتری فشار قابل توجهی وارد میکند. برای باتری های لیتیوم-یون چندبار شارژ و دشارژ ناقص بهتر از یک دوره ی کامل تخلیه و شارژ باتری است. هرچند در باتری های لیتیوم-یون کاهش عمر باتری بیشتر به دلیل حرارت باتری است نه وضعیت شارژ و تخلیه .
• 
باتری لیتیوم- یون را همیشه در جای خنک نگه دارید. از قرار دادن باتری در محلی مثل ماشین پرهیز کنید. هنگام استفاده نکردن از باتری به مدت طولانی شارژ باتری را به اندازه ی %۴۰ نگه دارید .
• 
هنگام اتصال لپ تاپ به منبع تغذیه، باتری را از دستگاه خارج نکنید چرا که پس از شارژ کامل ، باتری به طور خودکار از مدار خارج شده و دستگاه از برق آداپتور به عنوان منبع تغذیه استفاده می کند. همچنین حداقل هفته ای یک بار آداپتور را از دستگاه جدا کنید واز شارژ باتری استفاده کنید .
• 
هنگامی که دستگاه به برق وصل است حتما باتری را به دستگاه متصل کنید تا در صورت قطع شدن برق دستگاه بطور خودکار از شارژ باتری استفاده کند و سیستم شما آسیب نبیند .
• 
از خرید باتریهای یدکی غیراستاندارد پرهیز کنید. همیشه به تاریخ تولید باتری توجه کنید و سراغ باتریهای دست دوم حتی اگر به قیمت مناسبی فروخته میشوند نروید .
• 
اگر یک باتری لیتیوم-یون اضافه دارید. از یک باتری بطور دائمی استفاده کنید و باتری دوم را در محلی خنک مثل یخچال بگذارید. باتری را هیچ وقت منجمد نکنید بهترین شرایط شارژ %۴۰ و هوای خنک است .
چند نکته :
• 
هرگاه سیستم روشن است هرگز باتری اصلی را از دستگاه جدا نکنید. توصیه می شود حتی در حالت Sleep نیز این عمل را انجام ندهید .
• 
سطح ولتاژ باتریهای اسید- سرب هرگز نباید بیش از حد پایین بیاید، بطور مثال باتری  PowerBook 100 نمی تواند به کمتر از سطحی برسد که صفحه نمایش به طور خودکار خاموش شود .
• 
در برخی لپ تاپها با انجام عمل پاکسازی آنچه که در دیسک  RAM وجود دارد از بین می رود. جهت ذخیره سازی این گونه اطلاعات شیوه های مناسب را اتخاذ کنید .
• 
هر ۳۰ مرتبه شارژ باتری را تخلیه کنید. اگر مدت زمان طولانی آن را به همین حالت نگه دارید به سیستم تان آسیب می رساند. همچنین اگر باتری را در شرایط نامساعد مانند دمای بسیار بالا در کنار پنجره یا در صندوق عقب ماشین قرار دهید آسیب می بیند .
• 
همواره از آداپتور برق  AC مخصوص کامپیوتر خود استفاده کنید. چرا که آداپتور هر کامپیوتر فرق می کند، بنابراین درصورت عدم استفاده از آداپتور مناسب سیستم تان آسیب می بیند .
• 
باتری های  NiMH  ،  NiCad و باتری های اسید- سرب ممکن است مواد شیمیایی ترشح کنند که موجب سوزش شدید چشم و پوست می شوند. بنابراین پس از هرگونه تماس مستقیم با آنها دستان خود را حداقل به مدت ۵ دقیقه با آب خالی بشویید .
• 
لپ تاپهای مجهز به دو شیار باتری باید هر ماه یکبار باتری شان را جابجا کنید .
• 
اگر در کنار لپ تاپ از نمایشگر خارجی استفاده می کنید، می بایست بهمراه آن آداپتور برق  AC استفاده کنید .
محل مناسب نگهداری ازباتری .
اگر برای مدت زمان طولانی از لپ تاپ تان استفاده نمی کنید ( یک هفته یا بیشتر) باتری( لیتیوم یون ) را از لپ تاپ جدا کنید، البته در زمانی که کاملاً تخلیه نشده باشد. باتریها باید در محل خشک و خنک نگهداری شوند، و از قرار دادن آنها در محیط های گرم، مرطوب و گرد و غبار اجتناب کنید. هرگز باتری را کنار اجسام فلزی قرار ندهید .
کیف لپ تاپ .
هنگام خرید لپ تاپ حتماً کیف آنرا بخرید.این کیف علاوه بر اینکه موجب حمل راحت آن می شود مانع از آسیب رسیدن به بدنه لپ تاپ می شود و ضمن اینکه از سیستم تان محافظت می کند می توانید از لوازم جانبی همراه آن استفاده کنید .
لپ تاپ را از خوراکی ها دور نگه دارید .
بدیهی ست که هنگام خوردن و نوشیدن نباید با لپ تاپ تان کار کنید.همواره مواد خوراکی را از اطراف لپ تاپ دور نگه دارید. حتی مقدار کمی آب نیز ممکن است به برخی مدارهای حساس لپ تاپ آسیب برساند .

کندل – نمایندگی رسمی دل در ایران – خرید نوت بوک – خرید لپ تاپ – نمایندگی دل – نمایندگی dell – تعمیرات نوت بوک دل – تعمیرات لپ تاپ – تعمیرات لب تاب – تعمیرات نوت بوک دل

دیدگاه‌ها 2

*
*

    سرور پاسخ

    ممنون عالی بود

      کندل پاسخ

      با تشکر و آرزوی موفقیت.

ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل