هارد HDD یا حافظه SSD کدام بهتر است؟

اگر از علاقه مندان کامپیوتر و لپ تاپ باشید، احتمالا با واژه هارد بیگانه نیستید. هارد در حقیقت قطعه ای در رایانه است که فضایی را برای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار کاربر قرار می دهد. هارد در دو مدل عرضه می شود: هارد HDD و حافظه SSD. حالا سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند این است که کدامیک بهتر است؟ هارد HDD یا حافظه SSD ؟ در ابتدا به تعریف این دو می پردازیم و سپس HDD و SDD را مقایسه می کنیم. با مجله نمایندگی دل همراه باشید.

حافظه HDD چیست؟

HDD مخفف عبارت Hard Drive Disk ، در زبان فارسی به معنی “حافظه دیسک سخت” می باشد. هارد دیسک یک پلاتر فلزی با پوشش مغناطیسی است و وظیفه آن ذخیره کردن داده مورد نظر شماست، زمانی که پلاتر در حال چرخیدن است، هد خواندن و نوشتن در هارد دیسک (حافظه HDD) توسط یک بازو به داده مورد نظر شما دسترسی پیدا می‌کند. یکی از دلایلی هم که گفته می‌شود لپ تاپ روشن را به هیچ عنوان جابجا نکنید همین است که حافظه های HDD یا هارد دیسک ها این نقطه ضعف را دارند و ممکن است خیلی سریع آسیب ببینند.

هارد HDD یا حافظه SSD

 

حافظه SSD چیست؟

SSD مخفف کلمه Solid State Drive ، در زبان فارسی به معنی “حافظه حالت جامد” که البته از آن دسته کلماتی است که معنی فارسی آن به درستی ادا نشده؛ بنابراین بهتر است خیلی به معنی فارسی آن توجه نکنید! اشتباهی که کاربران گهگاهی مرتکب می شوند این است که حافظه SSD را هارد SSD تلفظ می کنند. درحالیکه اصطلاح هارد مربوط به دیسک های گردان و HDD است و حافظه SSD نوعی از حافظه فلش محسوب می شود.

حافظه فلش همان تکنولوژی ساخت مموری کارت یا کارت حافظه MicroSD محسوب می شود. در واقع حافظه SSD یک فلش مموری اما در ابعاد بزرگتر و حجم بیشتر است که البته تفاوتی در نوع فطعات و … دارند اما برای درک بهتر ذکر این مثال نیز خالی از لطف نبود.هارد HDD یا حافظه SSD

تفاوت حافظه SSD با هارد دیسک HDD

حافظه های SSD برای جایگزین شدن هارد های HDD وارد بازار شدند، حافظه های SSD هیچ قسمت متحرکی ندارند و تمام اجزا الکترونیکی تعبیه شده است. این حافظه ها سرعت چند برابری نسبت به هارد های HDD دارند، کاربرانی که بعد از مدتی لپ تاپ های خود را به حافظه SSD ارتقا داده اند، رضایت خود را اعلام داشته و اغلب آنها به افزایش چند برابری سرعت سیستم خود اشاره کرده اند.

مزایای حافظه SSD

  • قطعات متحرک ندارد
  • در برابر لرزش، ضربه، بسیار مقاوم است
  • صدا ندارد
  • حافظه SSD، از سرعت انتقال بسیار بالاتری برخوردار است
  • برای کارهای سخت تر از جمله گیمینگ (بازی کردن) مناسب هستند
  • حافظه های SSD، وزن و حجم کمتری دارد و در دستگاه های لوکس ( مثل سری XPS دل ) بیشتر به کار می رود.
دیدگاه‌ها 1

*
*

    中国国民党 پاسخ

    من از اطلاعات خوبتان خوشم امد بخاطر رک گفتنتان