ویندوز چیست ؟

مایکروسافت ویندوز یک سیستم عامل با رابط گرافیکی است که توسط شرکت مایکروسافت از سال ۱۹۸۵ ارائه می شود.

مایکروسافت در سال ۱۹۸۱ سیستم عامل داس را ارائه کرد. داس سیستم عاملی مبتنی بر خط فرمان بود. یعنی کاربران باید دستورات مورد نیازشان را تایپ می کردند تا سیستم عامل آنها را اجرا کند. در ۱۹۸۵ مایکروسافت برای اولین بار سیستم عاملی بر مبنای داس ارائه کرد که رابط گرافیکی داشت. رابط گرافیکی باعث می شد می شد پیچیدگی های استفاده از کامپیوتر از دید کاربر پنهان بماند.

ویندوز نسخه یک ۱

توضیح تصویر : نسخه ۱ ویندوز.

 


واسط گرافیکی کمک می کند کاربر به جای نوشتن دستورات پیچیده و طولانی با استفاده از تصاویر و نوشته ها و آیکن های گرافیکی عملیات مورد نظرش را انجام دهد، شبیه همین سیستم عامل های کامپیوترهای شخصی و موبایلها که هر روز با آنها سر و کار داریم.

عرضه ویندوز توسط مایکروسافت تحول شگرفی در استفاده از کامپیوترهای شخصی به وجو آورد و در راستای همه گیر شدن استفاده از کامپیوتر نقش به سزایی داشت و صد البته فروش آن سود عظیمی را برای شرکت مایکروسافت به همراه آورد.
مایکروسافت بعد از اولین ارائه ویندوز تا همین امروز آن را به روز رسانی کرده و نسخه های زیادی از ویندوز ارائه داده که برخی از آنها بیشتر از سایر نسخه ها توانستند نظر کاربران را جلب کنند از جمله ویندوزهای ۹۸ ، Xp و ویندوز ۷ .

بعد از ارائه نسخه های اولیه ویندوز مایکروسافت نسخه ۳ و ۳.۱ را در ۱۹۹۰ ارائه داد که اولین موفقیت تجاری را با فروش دو میلیون نسخه در شش ماه اول ارائه را برای مایکروسافت همراه داشت. در نسخه ۳.۱ رابط کاربری پیشرفت قابل توجهی داشت و استفاده از آن ساده تر بود. مایکروسافت این نسخه را به زبانهای مختلف ارائه کرد.

مایکروسافت ویندوز نسخه سه ۳

توضیح تصویر : ویندوز ۳.۰.

جهش بعدی مایکروسافت ارائه ویندوز ۹۵ و در پی آن ویندوز ۹۸ به عنوان یکی از نسخه های موفق ویندوز بود. ویندوز ۹۵ یک پیشرفت بزرگ بود، تحولی در پردازش همزمان برنامه ها به وجود آورد و همینطور سازگاری اش را با سخت افزارها گسترش داد و از برنامه های ۳۲ بیتی پشتیبانی کرد.

ویندوز ۹۵ منوی استارت و تسکبار ویندوز را با خود به ارمغان آورد.

ویندوز ۹۸

مایکروسافت در ویندوز ۹۸ بهینه سازی هایی انجام داد و امکاناتی نظیر پشتیبانی از سخت افزارهای متصل به پرت یو اس بی را ارائه داد. بعد از ویندوز ۹۵ نوبت به ویندوز نه چندان موفق ME یا Milennium Edition رسید. ویندوز ME آخرین ویندوز مایکروسافت بر روی بستر MS-DOS بود. در این سالها اینترنت اکسپلورر و مدیا پلیر همراه ویندوز ارائه شدند و به بخشی جدا نشدنی از ویندوز تبدیل شدند.

مایکروسافت در ویندوز ۹۸ بهینه سازی هایی انجام داد و امکاناتی نظیر پشتیبانی از سخت افزارهای متصل به پرت یو اس بی را ارائه داد. بعد از ویندوز ۹۵ نوبت به ویندوز نه چندان موفق ME یا Milennium Edition رسید. ویندوز ME آخرین ویندوز مایکروسافت بر روی بستر MS-DOS بود. در این سالها اینترنت اکسپلورر و مدیا پلیر همراه ویندوز ارائه شدند و به بخشی جدا نشدنی از ویندوز تبدیل شدند.

مایکروسافت ویندوز ۹۵

توضیح تصویر : دسکتاپ ویندوز ۹۵.

خانواده ویندوز NT
از ۱۹۸۸ یک گروه دیگر مهندسان در درون مایکروسافت در حال کار بر روی نوع دیگری از سیستم عامل بودند که امن تر باشد، معماری های مختلف را پشتیبانی کند، انعطاف پذیرتر باشد، چند کاربری را پشتیبانی کند و امکانات بسیار دیگری. اولین نتیجه این تلاش در ۱۹۹۳ ارائه ویندوز NT 3.5 بود که بیشتر به عنوان ایستگاه کاری و سرور کاربرد داشت. بعدها در سال ۲۰۰۰ رابط گرافیکی که در ویندوزهای ۹۵ و ۹۸ به کار رفته بود برای این هسته جدید دوباره طراحی شد و مایکروسافت ویندوز ۲۰۰۰ را ارائه کرد.

بعد از ویندوز ۲۰۰۰ در سال ۲۰۰۱ مایکروسافت ویندوز فوق العاده محبوب XP را بر همین پایه ساخت و ارائه کرد. ویندوز XP رابط گرافیکی جذابتر و زیباتری را در کنار امکانات بسیار ارائه می داد و به زودی جای خود را بین کاربران پیدا کرد و تا همین امروز هم شمار کاربران این سیستم عامل کم نیستند. در طول مدت طراحی و پیش از ارائه نهایی ویندوز XP با نام Whistler شناخته می شد.

ویندوز اکس پی XP مایکروسافت

توضیح تصویر : ویندوز XP سرویس پک ۳.

مایکروسافت بعد از سالها کار تحقیق و توسعه نهایتا در ۲۰۰۶ ویندوز ویستا را ارائه کرد که ظاهری جدید و جذاب را در کنار امکانات مختلفی از جمله ویژگی های امنیتی ارائه کرد. ویندوز XP به شدت مورد حمله بدافزارها و ویروسها بود و برای کاربرانش دردسرهای زیادی درست کرده بود اما بر خلاف انتظار مایکروسافت ویستا مورد علاقه کاربران واقع نشد، مشکلات و باگهای ویستا آن را تبدیل به یک شکست برای مایکروسافت کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۹ سیستم عامل قابل اعتماد و توانمند و محبوب ۷ توسط مایکروسافت ارائه شد. در این بین مایکروسافت ویندوز سرور ۲۰۰۸ را هم ارائه داده بود. که برای مدیریت سرورهای مبتنی بر فناوری های مایکروسافت کاربرد داشت.
مایکروسافت بعد از ویندوز موفق ۷ ویندوز ۸ را در ۲۰۱۲ ارائه کرد. با یک تغییر بزرگ. منوی استارت و تسکبار کلاسیک ویندوز که از زمان ویندوز ۹۵ تا ویندوز ۷ در همه نسخه ویندوز ظاهر شده بودند و همه کاربران را به خود عادت داده بودند کنار رفتند و رابط مترو به عنوان یک نو آوری توسط مایکروسافت در ویندوز ۸ جایگزین شد. این جایگزینی صد البته با نگاهی به دنیای رو به گسترش تبلتها و اولترابوکهای با صفحه لمسی ( لبتابهای ظریف سبک و البته پرقدرت ) صورت گرفته چرا که لذت استفاده از رابط مترو را در صفحات لمسی می شود کامل درک کرد.

رابط مترو در ویندوز ۸ مایکروسافت

توضیح تصویر : رابط مترو در ویندوز ۸.

دیدگاه‌ها 0

*
*

ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل