پردازنده خود آموز نورومورفیک موسوم به Loihi توسط شرکت اینتل ساخته شد

اینتل اولین پردازنده خود آموز نورومورفیک ( neuromorphic ) موسوم به Loihi را معرفی کرد :

شرکت اینتل پردازنده خودآموز Loihi را با استفاده از فرایند ساخت ۱۴ نانومتری ساخته و ۱۳۰ هزار نورون مصنوعی را ادغام کرده است که می تواند تا ۱۳۰ میلیون سیناپس را توسعه دهد. چیپ می تواند وظایف آموزش و استنتاج را انجام دهد ، لذا در هر لحظه می تواند با متغیرهای محیطی سازگار شود. Loihi می تواند توانایی رانندگی خودران را طی چند سال افزایش داده و همچنین می تواند به بهبود آموزش ، تشخیص چهره ، تولید ، سرویس های اضطراری و شهرهای هوشمند کمک کند.


کندل

نماینده محصولات دل در ایران ، نماینده فروش و خدمات پس از فروش در ایران

فروش ویژه لپ تاپ دل ، کیس دل ، تبلت دل و …


 

شرکت هایی چون تسلا ( Tesla ) ، گوگل و اخیراً مرسدس از جمله شرکت های پیشگام در صنعت خودروسازی هستند علایق آن ها روز به روز به هوش مصنوعی بیشتر می شود. هم اکنون شرکت های Nvidia و  AMD پردازشگر گرافیکی ( GPU ) مبتنی بر راه حل های هوش مصنوعی را ارائه می دهد ، در حالی که برخی سازندگان موبایل مانند اپل ( Apple ) و کوالکام ( Qualcomm ) مایل به توسعه ویژگی های محدود هوش مصنوعی در راه حل تراشه خود هستند. شرکت اینتل نیز با استفاده از اولین پردازنده نورومورفیک خود آموز موسوم به Loihi در حال پیوستن به هوش مصنوعی هیجانی ( AI craze ) است که زبان برنامه نویسی لازم را ارائه می دهد.

 

پردازنده های نورومورفیک می توانند چگونگی عملکرد مغز انسان را شبیه سازی کند ، ادغام نورون های مصنوعی می تواند سیناپس ها را شکل دهد که می تواند فرآیند خود آموزی را تسهیل کند. چیپ Loihi اینتل می تواند وظایف آموزش و استنتاج را انجام دهد که سبب می شود لحظه به لحظه بدون اتصال به فضای ابری سازگار باشد. بنابراین Loihi می تواند بطور موثری توسط اتومبیل های خودرانی که نیاز بع تشخیص دیگر وسایل نقلیه و سازگاری با جاده های مختلف را دارند بکار برود. رابط محاسباتی نورومورفیک می تواند برای کمک به آموزش ، تشخیص چهره ، تولید ، سرویس های اضطراری و شهرهای هوشمند بکار گرفته شود.

ویژگی های دیگر چیپ جدید Loihi عبارت است از :

 

فرآیند تولید ۱۴ نانو متری اینتل
چندین هسته مش نورومورفیک غیرهمگام می تواند چندین توپولوژی شبکه های عصبی را پشتیبانی کند.
هسته های نورومورفیک که در یک موتور جستجو ادغام می شود که برای سازگاری با تغییرات زیست محیطی بررنامه ریزی شده است.
تعداد ۱۳۰۰۰۰ نورون مصنوعی که می تواند ۱۳۰ میلیون سیناپس را توسعه دهد.

دیدگاه‌ها 0

*
*