چگونه دمای CPU را بر روی ویندوز 10 چک کنیم؟

شاید همه ما بیشتر به نرم افزارهای روی سیستم مان توجه داشته باشیم و بیشتر به دنبال این باشیم که عملکرد همه قطعات روی سیستم مان در بالاترین و بهترین حد ممکن باشد، اما سخت افزارهای دستگاه های ما نیاز به این حد از مراقبت ندارند که نرم افزارهای روی این دستگاه ها بتواند به صورت مناسب و کارآمد کار نماید. وقتی که درباره سیستم های کامپیوتری صحبت می کنیم، CPU در واقع مهمترین سخت افزاری است که از طریق آن، تمام سیستم می تواند قدرت پردازش را داشته و منابع داده را فراهم آورد. فقط می خواهیم بگوییم که قطعا واحد پردازشگر مرکزی نسبت به دیگر سخت افزارهای روی سیستم شما بیشتر کار می کند و حرارت آن بالا می رود و به این نیاز دارد که کنترل شود. چک کردن دمای CPU یکی از مهمترین مقوله های پیش روی کسانیست که قصد خرید لپ تاپ را دارند.

رایج ترین مسئله ای که ما در CPU با آن مواجه هستیم این است که دمای آن بصورت مداوم بالا می رود و در استفاده طولانی مدت، ممکن است که این قطعه بالاتر از حد مجاز خود داغ شود. این امر می تواند موجب خرابی دستگاه شود. کاربران بایستی درجه دمای CPU  را بطور دقیق چک کنند و در ویندوز 10 انجام این کار بسیار آسان است. هرچند هر سیستم عاملی قادر به شناسایی دمای CPU است، اما ما تنها در مورد ویندوز 10 بحث خواهیم کرد. بنابراین در اینجا در این مقاله ما درباره یکسری نرم افزارهایی که از طریق آن کاربران ویندوز 10 می توانند تمام اطلاعات مربوط به درجه حرارت CPU را در لحظه ببینند صحبت نموده ایم.

اگر شما به CPU خود توجه دارید و نمیخواهید که به دلیل دمای بیش از حد، آن را بسوزانید آنگاه دانستن تغییرات درجه حرارت در سیستم تان به شما کمک خواهد کرد و این کار را می توانید از طریق روشی که در این مقاله یاد خواهید گرفت، انجام دهید. با ما تا انتهای مقاله ” چگونه دمای CPU را بر روی ویندوز 10 چک کنیم ” مجله نمایندگی دل همراه باشید تا در باره این روش های کنترل دما بیشتر آشنا شوید.

نحوه بررسی دمای CPU در ویندوز 10

این روش کاملا ساده و آسان است و فقط بایستی از یک برنامه ساده برای کنترل درجه حرارت CPU در ویندوز 10 استفاده کنید. بنابراین مراحل ساده ای را که در زیر بیان شده است دنبال نمایید تا برنامه را نصب کرده و کنترل دمای CPU را بتوانید انجام دهید.

استفاده از Open Hardware Monitor  (کنترل دمای CPU)

 • گام اول : پیش از هر چیزی بایستی بدانید که بهترین محدوده دما که CPU در آن کار می کند و هیچ آسیبی به آن نخواهد رسید چیست. دمای نرمال برای لپ تاپ ها 30 درجه تا 65 درجه سانتیگراد است، در حالی که در دمای بالاتر از آن، لپ تاپ شما یا آسیب می بیند و یا خواهد سوخت. در اینجا منظور ما این نیست که لپ تاپ شما آتش میگیرد بلکه مطمئنا آسیبی است که می تواند برای هارد دیسک، مادربرد و غیره مشکلاتی را بوجود آورد. به طور کلی برای همه دستگاه های رایانه این مسئله برای CPU وجود دارد اما مدت زمانی که می توانند این دما را تحمل کنند متفاوت است.
 • گام دوم : Open Hardware Monitor، یک راه حل عالی برای کاربران ویندوز است؛ زیرا از طریق این نرم افزار کاربران قادر خواهند بود به سرعت و بطور لحظه ای تمام اطلاعات مربوط به درجه حرارت و جنبه های مختلف دیگر CPU لپ تاپ و کامپیوتر و یا آل این وان را مشاهده کنند. ما توضیح کار و مدیریت این نرم افزار را توضیح خواهیم داد تا بتوانید از آن در زمان لازم استفاده کنید.

 

چک دمای cpu

 

 • گام سوم : در این برنامه، اطلاعات درجه حرارت هسته سیستم شما ، درجه حرارت زمان بارگذاری و همچنین درجه حرارتی که در آن پایدار خواهد بود نشان داده می شود. لیست کاملی از گزینه هایی که سطوح مختلف دمای کامپیوتر یا لپ تاپ شما را نشان می دهد را در این نرم افزار می توانید مشاهده نمایید. برای مشاهده مداوم اطلاعات مربوط به دما و دسترسی سریع به آن بایستی این برنامه را باز کنید و سپس آن را در نوار وظیفه پین نمایید. فقط روی آیکون نرم افزار کلیک راست کرده و گزینه Pin to Taskbar را انتخاب کنید. گزینه «راه اندازی سریع» بلافاصله اضافه خواهد شد.
 • گام چهارم : در میان برنامه های مختلفی که برای دسترسی به جزئیات درجه حرارت رایانه در اینترنت وجود دارد شاید نرم افزار Open Hardware Monitor قابل اطمینان ترین و دقیق ترین آنها باشد. این نرم افزار همچنین میتواند جزئیات بیشتری را نشان دهد. برای کنترل دمای سیستم خود می توانید از این برنامه شروع کنید و یا از هر برنامه دیگری استفاده نمایید و دمای آن را مداوم بررسی کنید تا با کارکشیدن بیش از حد از آن باعث سوختن سیستم خود نشوید.

استفاده از Core Temp (مانیتور سخت افزار باز)

Core Temp یک برنامه ساده و سبک است که در سیستم شما در قسمت Tray اجرا می شود و دمای CPU را کنترل می کند. بهترین چیز در مورد این برنامه آن است که منابع زیادی را مصرف نمی کند و همچنین دارای یکسری گزینه های سفارشی سازی است.

 • مرحله 1: اول از همه، Core Temp را دانلود نموده و بر روی رایانه ویندوز 10 خود نصب کنید. (به یاد داشته باشید که تیک ابزارهای جانبی همراه با نرم افزار را بردارید تا مانع از نصب آنها شوید)

 

چک دمای cpu

 

 • مرحله 2: پس از راه اندازی، به طور خودکار پردازشگر تان را تشخیص و شماره مدل و پلت فرم سیستم تان را نشان خواهد داد. شما می توانید دمای هسته را در پایین ببینید.

 

چک دمای cpu

 

 • مرحله 3: حالا برای گزینه های سفارشی سازی، شما باید بر روی “تنظیمات” کلیک کنید و سپس به برگه “نمایش” بروید. در آنجا شما همچنین می توانید رنگ نرم افزار را تغییر دهید.

 

 

 • مرحله 4: به سادگی برنامه را minimize کنید و سپس tray سیستم را باز کنید. در آنجا شما دمای CPU فعلی را مشاهده خواهید کرد.

 

 

به همین سادگی کار شما تمام می شود!به این ترتیب شما می توانید از Core Temp برای نمایش دمای CPU در رایانه ویندوز 10 استفاده کنید.

استفاده از HWMonitor

HWMonitor یکی از بهترین و پیشرفته ترین ابزارهای نظارت بر دمای CPU است که می توانید امروزه از آن استفاده کنید. یک نکته عالی در مورد HWMonitor این است که دمای مادربرد، کارت گرافیک، پردازنده و هارد درایوها را نیز نشان می دهد. به غیر از نشان دادن دمای اجزای مختلف، سرعت فن و برخی دیگر از مقادیر مهم را نیز نشان می دهد.

 

 

 • مرحله 2: پس از دانلود، برنامه را باز کنید و آن را طبق معمول نصب کنید. این ابزار ممکن است از شما بخواهد دسترسی مدیر را به آن بدهید. بنابراین، اجازه دسترسی مدیر را در زمان لازم به آن بدهید تا نصب شود.
 • مرحله 3: اکنون ابزار را باز کنید و جدول دماهای مختلف را خواهید دید. در این نرم افزار نیز یک رابط کاربری مشابه قبل را مشاهده خواهید نمود.

 

 

 • مرحله 4: برای بررسی دمای CPU، شما باید پردازنده خود را expand نمایید. حالا شما می توانید درجه حرارت CPU را مشاهده کنید.

 

 

به همین راحتی کار شما انجام می شود. به این ترتیب می توانید از HWMonitor برای دیدن درجه حرارت اجزای مختلف در سیستم خود استفاده کنید. این برنامه همچنین چندین ویژگی جالب توجه دیگری دارد که می توانید در زمان مرور داخل نرم افزار آنها را بیابید.

در مدل های جدید لپ تاپ ها یا کامپیوترهای دسکتاپ تحت ویندوز، تکنیک های پیشرفته ای درون آنها تعبیه شده است تا از گرم شدن بیش از حد CPU جلوگیری شود، اما در دستگاه های قدیمی، فن های خنک کننده این کار را انجام می دهند یا خود سخت افزار بایستی در برابر حرارت مقاومت نماید. بنابراین بسیار مهم است تا بررسی حرارت و دمای CPU را انجام دهید. در روش های ارائه شده در این مقاله بیشتر تمرکز ما بر روی ارائه آسانترین راه برای کنترل درجه حرارت در ویندوز 10 است.

بهترین تست کننده های پردازنده ویندوز جهت چک کردن دمای CPU

درست مانند سه نرم افزار فوق، تست کننده های بسیاری برای CPU ویندوز در وب وجود دارد. این ابزارها به شما اجازه می دهد تا دمای CPU و دیگر اجزای سیستم را بفهمید. بنابراین، بیایید برخی از بهترین تست کننده های پردازنده ویندوز را بررسی کنیم.

شماره یک: SpeedFan

SpeedFan یکی از بهترین و پرکاربردترین ابزارهای سنجش درجه حرارت CPU برای ویندوز 10 می باشد. نکته خوب در مورد SpeedFan این است که می تواند سرعت فن، ولتاژ و دمای پردازشگر را نیز کنترل کند. نه فقط این، بلکه SpeedFan همچنین می تواند به اطلاعات S.M.A.R.T نیز دسترسی پیدا کند و درجه حرارت هارد دیسک را بررسی نماید.

شماره دو: Real Temp

همانطور که نام این ابزار می گوید، Real Temp برنامه ای است که به منظور نظارت بر دمای اجزای مختلف سیستم می باشد. حدس بزنید نکته قابل توجه دیگر در مورد این نرم افزار چیست؟ می تواند دمای تمام پردازنده های تک، دو و چهار هسته ای را بررسی کند. نه فقط این، بلکه Real Temp همچنین میزان بار پردازنده را نشان دهد. به این دلایل، Real Temp یکی از بهترین تست کننده های درجه حرارت ویندوز 10 است که شما می توانید از آن استفاده کنید.

شماره سه: CPU Thermometer

CPU Thermometer یکی دیگر از چک دمای CPU در ویندوز 10 است که در اینجا آن را معرفی می کنیم. این ابزار کم حجم است و استفاده از آن فوق العاده آسان است. نکته قابل توجه درباره این نرم افزار آن است که CPU Thermometer می تواند درجه حرارت هر هسته CPU را نشان دهد. نه فقط این، بلکه CPU Thermometer همچنین کاربران را قادر می سازد که بین فارنهایت و سلسیوس سوئیچ نمایند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*