۵ خطای رایج در ویندوز + آموزش رفع آن

۵ خطای رایج در ویندوز + آموزش رفع آن

رایج ترین خطا ها و ارور ها در ویندوز

در هفته گذشته با چند ارور در ویندوز ۱۰ مواجه شده اید؟ پنجره های پاپ آپی که به طور غیره منتظره، که اغلب با پیامی مبهم و اصطلاحاتی غیر قابل فهم و بدون ارائه روش حل مشکل ناگهان ظاهر میشوند و روز شما را خراب میکنند !!!

پیشنهاد میکنم با مقاله ” ۵ خطای رایج در ویندوز + آموزش رفع آن ” در وبلاگ نمایندگی دل همراه باشید تا نکات کاربردی جدیدی بیاموزید…

رایج ترین خطا ها و ارور ها در ویندوز

هر بار که یک ورژن جدید از سیستم عامل ویندوز ارائه میشود تعدادی از این خطا ها و باگ ها (معمولاً کسانی که در حوزه‌ی نرم افزار فعالیت می‌کنند، به خطاهای کوچکی که در برنامه‌ها به وجود می‌آیند، باگ-Bug می‌گویند) بر طرف میشود و یا حتی ممکن است یکسری باگ جدید بوجود بیاید. اما بعضی از خطا ها این طور که بنظر میرسد تقریبا ابدی و غیر قابل حل شدن هستند. و ما میخواهیم به این خطا ها از این به بعد نگاه خوش بینانه داشته باشیم زیرا در این مقاله با نحوه بر طرف کردن این خطا های درد سر ساز آشنا خواهید شد.

 

قبل از اینکه عیب یابی کنید:کامپیوتر خود را  Reboot (راه اندازی مجدد) کنید

ریستارت Restarting windows رایج ترین خطا ها و ارور ها در ویندوز

برخی از عیب یابی هایی که ما در این قسمت انجام خواهیم داد، شامل برخی از عیب یابی های وقت گیر است. قبل از شروع کار روی آن ها، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید! بله همین راه اندازی مجدد ساده یا ری استارت کردن، بسیاری از مسائل را حل می کند و تنها یک دقیقه و یا کمتر طول خواهد کشید. ممکن است متوجه شوید مشکل شما پس از راه اندازی مجدد ناپدید شده است، به خصوص اگر در یک زمان آن را خاموش نکرده باشید. اگر کامپیوترتان مدام روشن است ایده خوبی است که حداقل یک بار در هفته کامپیوترتان را خاموش کنید تا احتمال اشتباهات را کاهش دهید.

 

 

 

 

 

 

ارور ویندوز آپدیت Windows Update Error 0x80070057

برخلاف اکثر کد خطاهای ویندوز که نمیتوانند به شما کمک چندانی به دلیل این که  هر دفعه با یک کد متفاوت به کاربر نمایش داده میشوند و یافتن علت اصلی خطا و اقدام برای رفع آن را سخت تر می کند. اما کد خطای ۰x80070057 برای تمام کاربران به یک شکل نمایش داده میشود. این خطا از زمان ویندوز XP راه خود را به رایانه ها باز کرد و به صورت فنی زمانی که سیستم به روزرسانی ویندوز با مشکل اجرا می شود، به نمایش در می آید. این ارور متداول در ویندوز با کد ۰x80070057 شناخته می شود.

هرگاه ویندوز در عملیات تهیه بکاپ و نصب فایل‌هاي آپدیت دچار مشکل شود با این ارور مواجه میشویم. ممکن هست علت بروز این اتفاق عدم نصب فایل‌هاي آپدیتتوسط بخش مربوطه باشد. از جمله راهکارهای حل این ارور میتوان به تغییر نام پوشه SoftwareDistribution، ویرایش بعضی ورودی‌هاي بخش رجیستری ویندوز و یا جایگزین کردن فایل‌هاي مشکل‌ساز به صورت دستی اشاره کرد.بخش آپدیت ویندوز بسیار کاربردی و قدرتمند هست، گرچه فقط زمانی که درست کار میکند! حل ارورهای مربوط به این بخش تا حدی مشکل هست و ارور ۰x80070057 بیشتر از همه ي گریبان‌گیر کاربران میشود.

برای تغییر نام فولدر  SoftwareDistribution مراحل زیر را انجام دهید:

۱٫کلید های ترکیبی Windows + R را فشار دهید تا پنجره Run برای شما نمایش داده شود.

۲٫در این پنجره عبارت %systemroot%  را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

 

۳٫بر روی پوشه SoftwareDistribution  کلیک راست کرده و از منوی ضاهر شده بر روی Rename  کلیک کنید، و نام آن را به SoftwareDistribution.old  تغییر دهید.

برای انجام این کار ممکن است نیاز به مجوز  Administarator خواهید داشت ، بر روی Continue  کلیک کنید.

عبارت services  را در منوی استارت جست وجو کرده و برنامه services را اجرا کنید.

مطمعن شوید که وضعیت (Status) روبروی Windows Update به صورت Started میباشد.

در نهایت ویندوز را یک بار راه اندازی مجدد Restart  نمایید.

رایج ترین خطا ها و ارور ها در ویندوز :  ارورهای DLL

فایل‌هاي اشتراکی DLL «مخفف عبارت Dynamic Link Library» توسط برنامه‌هاي گوناگون ویندوز جهت اجرای امور گوناگون مورد بهره گیری قرار می گیرند. این فایل‌ها به صورت پیش‌فرض با سیستم عامل ویندوز همراه میباشند و توسعه‌دهندگان آن ها را برای هر برنامه به صورت مجزا طراحی نمی کنند. بعنوان مثال مهم نیست جهت پرینت گرفتن از چه برنامه‌اي بهره گیری کنیم؛

 

در همه ي این برنامه‌ها پس از انتخاب انتخاب Print Test Page، راهکار پیش‌فرض ویندوز جهت اجرای عملیات، مورد بهره گیری قرار میگیرد.گاهی اوقات بعضی از برنامه‌ها در ویندوز اجرا نمیشوند و کاربر با این ارور متداول در ویندوز مواجه می شود: The program can’t start because XYZ.dll is missing from your computer. دقت داشته باشید

 

که سه حرف X، Y و Z در این عبارت متغیر میباشند و ممکن هست هر زمان تغییر کنند. در چنین مواقعی، راهکار نخست بیشتر کاربران دانلود فایل DLL مربوطه از اینترنت و جایگزین کردن آن هست. با این حال توصیه می کنیم چنین کاری انجام ندهید.معمولا کارشناسان گوناگون، جست و جوی دستی برای پیدا کردن آپدیت درایورها را به جای نصب ابزارهای

 

به‌روزرسانی خودکار درایور به کاربران توصیه میکنند. چرا که دانلود شدن و نصب بعضی فایل‌هاي مخرب ممکن هست به سیستم شما آسیب وارد کند. دانلود و جایگزین کردن دستی فایل‌هاي DLL نیز میتواند به سادگی به سیستم شما لطمه وارد کند. شاید سایت‌ های DLL به جای جدید ترین نسخه از این فایل‌ها، نسخه‌اي مخرب و مخصوص جاسوسی را به سیستم وارد کنند.

 

حتی گاهی اوقات، ارورهای مربوط به DLL تنها با جایگزین کردن یک فایل حل نشده و برنامه مربوطه در ارورهای بعدی خود، به فایل‌هاي دیگری اشاره میکند. بنابراین بهتر هست در این اساس به دنبال راهکارهای اساسی همچون نصب دوباره برنامه مربوطه در ویندوز باشید.

 

حل خطاهای DLL

پیش از هر چیزی نسبت به حذف برنامه از رایانه خود اقدام کنید. این کار می تواند بسیاری از مشکلات شما را رفع نماید. اگر برنامه مذکور حجم کمی داشته باشد، پاک کردن آن چند دقیقه ای بیشتر زمان نمی گیرد. به نسبت در صورت حجیم تر بودن هر اپلیکیشن حذف آن نیز زمان بیشتری نیاز دارد.

در همین رابطه برخی اپلیکیشن ها دارای قابلیتی هستند که به سبب آن بسیاری از تنظیمات برنامه مجدداً تنظیم خواهند شد. همچنین لازم است بررسی کنید که فایل DLL پاک نشده باشد. بدین منظور Recycle Bin را چک کرده و حتی از نرم افزارهای ریکاوری مانند Recuva برای بازیابی مجدد آن استفاده نمایید.

گاهی اوقات بدافزارها می توانند چنین فایل هایی را پاک کنند و یا خود را به شکل فایل های DLL درآورند.

پس از آن که مطمئن شدید چیزی را پاک نکرده و نمی توانید از طریق ابزار ریکاوری به بازیابی مجدد فایل های از دست رفته بپردازید جهت اسکن رایانه برای پیدا کردن بدافزارها اقدام کنید. گاهی اوقات بدافزارها می توانند چنین فایل هایی را پاک کنند و یا خود را به شکل فایل های DLL درآورند.

به منظور اسکن رایانه خود برای پیدا کردن بدافزارها می توانید از ابزار رایگان Malwarebytes استفاده نمایید. اگر هنوز هم مشکل پا برجاست گزینه بعدی که پیش رو دارید ریستور کردن سیستم است. این روش پیکربندی رایانه شما را به چند روز قبل باز می گرداند.

برای این کار رایانه خود را به چند روز قبل از این که با این مشکل مواجه شوید بازگردانده و در صورتی که برنامه روی رایانه شما نصب نیست، نسبت به نصب آن اقدام کنید.

اگر متوجه شدید که این یک مشکل ریشه دار است، به بررسی به روز بودن درایورهای موجود مانند کارت گرافیک و یا پرینتر بپردازید. اگر مشکل همچنان پا برجا بود از ابزاری چون System File Checker برای یافتن فایل های خراب استفاده کنید.

روی دکمه استارت راست کلیک کرده و گزینه (Command Prompt (Admin را انتخاب نمایید. فرمان زیر را برای اجرا شدن سیستم بررسی فایل ها، داخل کامند پراپمت بنویسید:

sfc /scannow

ابزار مذکور در صورت پیدا کردن هرگونه خطا به شما هشدار خواهد داد. در صورتی که این گزینه نیز در حل کردن مشکل ناتوان بود باید ضربه آخر را محکم تر بزنید. از گزینه ریست کردن رایانه برای اجرای سیستم تعمیر ویندوز استفاده کنید. امیدواریم این اه حل در نهایت برای تان کارساز باشد.

 

رایج ترین خطا ها و ارور ها در ویندوز : Security Certificate Errors

بدون گواهی‌هاي امنیتی، امکان اتصال امن و مطمئن کاربران به سایت‌ها وجود ندارد. مالکان سایت ‌های اینترنتی که از اتصال امن HTTPS بهره گیری میکنند، باید به سرویس‌هاي جانبی نظیر GoDaddy یا نورتون هزینه‌اي پرداخت کنند تا یک گواهی امنیتی معتبر دریافت کنند.

 

مرورگر اینترنتی شما لیستی از این گواهی‌هاي معتبر را نگه‌داری می کند. هنگامی که وارد یکی از این سایت‌هاي امن میشویدکه گواهی امنیتی آن با مرورگر مطابقت دارد، تمامی کارها به خوبی و روان پیش می روند. اما در غیر این صورت، با ارور مربوط به امن نبودن سرویس مربوطه مواجه می شوید.

 

گاهی اوقات این ارورها معتبر و واقعی میباشند. شاید مالک سایت گواهی امنیتی خود را تمدید نکرده باشد و تاریخ انقضای آن، مرورگر شما را حساس کرده باشد. گاهی اوقات اگر یک هکر به داخل سایتی نفوذ کند، گواهی امنیتی آن با مشکلاتی مواجه میشود و بدین ترتیب در مرورگر خود با این ارور متداول در ویندوز مواجه می شوید.

 

در این مواقع باید با احتیاط عمل کنید، مگر این که به سرویس و سایت مربوطه اطمینان کامل داشته باشید. اما اگر هر زمان با باز کردن یک سایت با ارور مربوط به گواهی امنیتی مواجه می شوید، بهتر هست دنبال راهکاری برای حل آن باشیم.

 

حل مشکل ارور گواهی امنیتی

بزرگ ترین علت رخ دادن این اتفاق، عقب یا جلو بودن تاریخ و ساعت سیستم شماست. چرا که این گواهی‌هاي امنیتی تاریخ شروع و پایان مشخصی دارند. اگر تاریخ رایانه شما ۲۰۰۵ باشد، قطعا هیچ گواهی امنیتی در آن واقعی و معتبر شناسایی نمیشود. با راست کلیک بر روی ساعت در نوار وظیفه ویندوز، گزینش Adjust Date/time را انتخاب کنید. بهتر هست از ویندوز بخواهید تاریخ و ساعت را به صورت خودکار تنظیم کند.

 

این ارور متداول در ویندوز معمولا با تصحیح تاریخ و ساعت سیستم حل میشود

پس از تصحیح زمان، سیستم خود را ریستارت کنید. اگر هنوز هم ساعت سیستم غلط هست، احتمالا باتری CMOS در مادربرد رایانه خراب شده هست. این باتری کوچک، امکان جلو رفتن تاریخ و ساعت سیستم، هنگام خاموشی را مهیا میکند. قیمت این باتری‌ها آنچنان چندان نیست، اما بسته به مدل رایانه، پیدا کردن بعضی از آن ها در بازار دشوار هست. در گوگل نام دقیق رایانه خود را جست و جو کنید تا شاید یک جایگزین مناسب پیدا شود.

 

 صفحه آبی مرگ یا BSoD) Blue Screen Stop Errors)

خطای صفحه آبی که به عنوان صفحه آبی مرگ یا BSoD نیز شناخته می شود یکی از مشهورترین خطاهای ویندوز است. این خطا معمولاً به دلیل اجرای ویندوز همراه با خطا رخ می دهد. سیستم پس از این که می بیند قادر به حل مشکل نیست برای جلوگیری از آسیب های بیشتر اقدام به خاموش کردن خود می کند.

این خطا در نسخه های پیشین شکلی پیچیده همراه با داده های فنی داشت. اما خوشبختانه از ویندوز ۸ به بعد مایکروسافت صفحه آبی مرگ را بسیار ساده تر و قابل فهم تر کرده است. در حال حاضر با صفحه ای شامل پیغام خطا و کد آن مواجه خواهید بود.

صفحه آبی مرگ می تواند دلایل متعددی داشته باشد. همین امر آنالیز کردن تمام آن ها را غیر ممکن می سازد. باید بدانید که صفحه آبی مرگ تمام ماجرا نیست؛ گاهی اوقات ویندوز با یک مشکل عجیب و غریب و غیر قابل فهم اجرا می شود و سپس صفحه آبی به نمایش در می آید.

این را هم بگوییم که ممکن است برای مدت زمانی طولانی دیگر با این خطا مواجه نشوید. در رابطه با همین موضوع باید به خطاهایی اهمیت بدهید که بارها و بارها تکرار می شوند.

 

کدهای متداول صفحه آبی

بعضی از کدهای خاص، بیشتر از سایر موارد در صفحه آبی رنگ ارور توقف قرار می گیرند. اگر در ادامه به کد مربوطه در ویندوز شما اشاره نشده هست، یک جست‌وجوی ساده در گوگل میتواند راه‌گشا باشد. به کمک ابزار اختصاصی ارور صفحه آبی می توانید مشکل مربوط به سیستم خود را به سادگی شناسایی نمایید.

 

کد DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL : این ارور بیشتر مربوط به درایورهای رایانه هست. اگر اخیرا برای سخت‌افزار خاصی فایل درایور نصب کرده‌اید، از سلامت فایل مربوطه اطمینان حاصل کرده و یا درایور آن را آپدیت نمایید.

 

کد PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA : معمولا پس از اضافه کردن قطعه سخت‌افزاری اخیر به سیستم، ممکن هست با این ارور مواجه شوید. سخت‌افزاری که اخیرا مورد بهره گیری قرار داده‌اید را بررسی کرده و فایل‌هاي درایور آن را دوباره نصب کنید. از جمله دیگر دلایل بروز این ارور متداول ویندوز می توان به حافظه رم، سرویس‌هاي سیستمی مشکل‌دار و باگ آنتی‌ویروس اشاره کرد.

 

کد NTFS_FILE_SYSTEM : اگر این کد را در صفحه آبی رنگ دیدن کردید، مشکل از هارد درایو رایانه شماست. کابل‌هاي اتصال رایانه به هارد را مورد بررسی قرار دهید. همین طور با راست کلیک بر روی دکمه استارت و انتخاب انتخاب Command Prompt Admin و تایپ عبارت chkdsk /r /f ، فرمان بررسی دیسک هارد را اجرا کنید. بهتر هست ابتدا سیستم را ریستارت کنید تا این اسکن در استارت‌آپ ویندوز اجرا گردد.

کد DATA_BUS_ERROR : این ارور معمولا به دلیل مشکلات RAM رخ میدهد. مطمئن شوید که رم مورد استفاده با مادربرد سازگار بوده و خراب نباشد.

 

کد MACHINE_CHECK_EXCEPTION : این خطا معمولاً به دلیل پردازنده و منبع تغذیه معیوب رخ می دهد.

 

کد INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE : این ارور زمانی پدیدار میشود که ویندوز قادر به خواندن دستگاهی که سیستم شما از طریق آن بوت میشود، نیست. همین طور بعضی فایل‌هاي ویروسی منجر به نمایش این کد در صفحه آبی می شوند.

 

کد HAL_INITIALIZATION_FAILED : این ارور به دلیل مشکلات عمومی سخت‌افزار یا درایورها گریبان‌گیر کاربران می شود.

در این لینک میتوانید لیست تمام خطا های BSoD به همراه خلاصه ای از علت بوجود آمدن ارور را مشاهده کنید.

 

رایج ترین خطا ها و ارور ها در ویندوز :Access Denied Folder Errors

تمام خطاها مرموز و عجیب و غریب نیستند. برخی اوقات هنگامی که می خواهید وارد یک پوشه خاص شوید، ویندوز با نشان دادن یک پیغام خطا اجازه دسترسی به آن پوشه را به شما نمی دهد. با فرض این که مدیریت رایانه (PC Administrator) خود را برعهده دارید، به راحتی قادر به حل این مشکل هستید.

اگر از یک حساب کاربری استاندارد استفاده می کنید قادر به دیدن پوشه های حفاظت شده سیستمی و فایل های کاربران دیگر نیستید. برای دسترسی به این فایل ها و پوشه ها لازم است تا وارد حساب مدیریت شوید.

 

اگر اجازه ورود به یک پوشه را نداشتید روی فایل اکسپلورر راست کلیک کرده و روی گزینه Properties ضربه بزنید. پس از آن به تب Security بروید و روی دکمه Properties که در پایین پنجره قرار دارد، کلیک نمایید. پس از آن به فیلدOwner که در بالای پنجره قرار دارد نگاه کنید.

روی لینک آبی رنگ Change کلیک نمایید تا قادر به انتخاب مالک جدید باشید. در رابطه با همین موضوع قادر هستید کاربری خاص که صاحب پوشه است را انتخاب کنید. برای نوشتن نام کاربری یا Administrators و صدور مجوز برای همه ادمین ها داخل کادر Enter the object name to select  کلیک کنید.

روی دکمه Check Names ضربه بزنید تا مطمئن شوید که چیزی را اشتباه ننوشته اید. نمایش داده شدن Administrators به صورت PCNAME\Administrators نیز طبیعی است.

در آخر روی گزینه OK کلیک کنید و مجدداً به پنجره Advanced Settings بازگردید. مطمئن شوید تیک گزینه Replace owner on subcontainers and objects در زیر بخش Owner خورده باشد. در آخر نیز دوباره روی گزینه OK ضربه بزنید.

وبسایت منبع

 

لینک های مفید : | تعمیرات لپ تاپ دل | نمایندگی دل |  خرید لپ تاپ دل | نمایندگی مرکزی دلشرکت دل | نمایندگی دل در ایران

دیدگاه‌ها 0

*
*