تنظیم روشنایی لپ تاپ به طور خودکار و بر اساس زمان روز

آیا تا به حال فکر کرده اید روشنایی صفحه نمایش کامپیوتر و یا لپ تاپ دل (یه هر برند دیگر) خود را بر اساس زمان در طول روز یا شب تنظیم کنید؟ اگر جواب شما “خیر” است، پیشنهاد میکنیم نظر خود را در این مورد تغییر دهید؛ زیرا خیره شدن به مانیتور و نگاه کردن به آن در طول روز به شکل مداوم و بدون تغییر می تواند به بینایی شما آسیب های جدی وارد کند. این موضوع تنظیم نور مخصوصا برای افرادی که به منظور فعالیت و شغلی که دارند و در طول روز بیشتر از ۳ ساعت با کامپیوتر ها سروکار دارند، جدی تر می باشد. در این مقاله از مجله نمایندگی دل، به شما آموزش می دهیم که چگونه روشنایی لپ تاپ تان به طور خودکار تنظیم کنید.
 

تغییر روشنایی صفحه لپ تاپ و کامپیوتر به صورت اتوماتیک بر اساس روز و شب

روشنایی لپ تاپ به طور خودکار

 

نور محیط یا Ambient Light

روشنایی لپ تاپ به طور خودکار

 

نور محیط یا روشنایی موجود در محیط از همه منابع نور، یکی از علل عملکرد صفحه نمایش در یک سیستم است. نور محیط بر روی کنتراست تصویر با کاهش محدوده بین قسمت های تاریک و روشن تصویر تاثیر می گذارد. نور محیط نیز باعث ایجاد اشباع رنگ و کاهش دقت رنگ می شود. بنابراین نور محیط تاثیر مستقیمی بر روی نوع نمایش تصویر خواهد داشت، همچنین مردمک چشم به صورت خودکار هنگامی که در یک فضای تاریک قرار میگیرید، بازتر شده تا نور بیشتری از اشیا دریافت کند و دقیقا زمانی که در هنگام شب به صفحه مانیتور کامپیوتر یا لپ تاپ خیره شوید، این تضاد باعث دریافت نور بیش از حد و ایجاد آسیب و بوجود آمدن بیماری های چشمی مانند پیرچشمی خواهد شد.

اما متاسفانه اکثر افراد برای این موضوعات اهمیت چندانی قائل نیستند؛ بنابراین در این مقاله مجله کندل ایران به یک راه حل میپردازیم که در آن به طور خودکار روشنایی و نور صفحه نمایش را با توجه به زمان روز و حتی بر اساس مکان نیز تغییر می دهد.

 

تنظیم روشنایی به صورت خودکار در ویندوز ۱۰

بسیار خوب، سیستم عامل ویندوز ۱۰ برخی از گزینه های جدید را برای تنظیم روشنایی لپ تاپ ها به صورت خودکار اضافه کرده است. به عنوان مثال، می توانید تنظیماتی را اعمال کنید که هنگامی که شارژر به لپ تاپ وصل شود، روشنایی به شکل ۱۰۰% تنظیم شود و یا روشنایی کم هنگامی که لپ تاپ شما با قدرت باتری اجرا می شود، اعمال گردد.

برای این تنظیمات باید به مسیر زیر در کنترل پنل ( Control panel ) مراجعه کنید:

Control Panel > Hardware and Sound > Power Option > Change Plan Settings

و برای حالت های «On Battery» و متصل به شارژر «Plugged In» میزان روشنایی را تنظیم کنید.

روشنایی لپ تاپ به طور خودکار

 

روشنایی را به صورت خودکار بر اساس نور محیط تنظیم کنید

اگر به مشخصات لپ تاپ ها نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که لپ تاپ های جدید همراه با سنسور روشنایی محیط ( ambient brightness sensor ) مانند گوشی های هوشمند عرضه می شوند. این ویژگی به طور خودکار، روشنایی صفحه نمایش را هنگامی که در ناحیه روشن قرار دارد، افزایش می دهد و هنگامی که در مکان تاریک قرار دارد، کاهش می دهد. اگر لپ تاپ شما مجهز به سنسور تشخیص نور محیط می باشد، می توانید این تنظیمات را به سادگی در ویندوز ۱۰ فعال کنید.

برای فعال کردن تنظیمات اتوماتیک روشنایی در ویندوز ابتدا کلید میانبر  Windows + i  را فشار دهید تا پنجره تنظیمات « Settings » نمایش داده شود. سپس از منوی سمت چپ “Display” را انتخاب کنید و گزینه “Change Brightness Automatically when lighting changes” را فعال کنید.

روشنایی لپ تاپ به طور خودکار

 
این ویژگی نور محیط را فعال می کند و صفحه نمایش لپ تاپ شما، روشنایی را به صورت خودکار تنظیم می کند.
نکته : اگر لپ تاپ شما فاقد این سنسور باشد؛ این تنظیمات برای شما نمایش داده نخواهد شد؛ بنابراین در ادامه آموزش همراه ما باشید تا از طریق یک نرم افزار بسیار کم حجم و کاربردی، نور مانیتور را به شکل خودکار تنظیم کنید.
 

تنظیم اتوماتیک روشنایی مانیتور با استفاده از نرم افزار F.Lux

نرم افزار کاربردی F.Lux می تواند برای تنظیم دوره های زمانی و تغییر روشنایی صفحه نمایش به کار بیاید. این روش بسیار ساده است و شما فقط باید مراحل زیر را دنبال کنید تا به نتیجه برسید.

روشنایی لپ تاپ به طور خودکار

 

امکانات نرم افزار F.lux Software

  • این ابزار  از چشم هایتان در برابر روشنایی صفحه نمایش محافظت میکند و باعث می شود که شما بعد از کار با کامپیوتر بتوانید بهتر بخوابید.
  • تغییر روشنایی صفحه نمایش را با توجه به نور فضا؛ مثلا در آفتاب، روشنایی صفحه نمایش حداکثر خواهد بود، و در شب، روشنایی کاهش خواهد یافت.
  • شما می توانید تنظیمات را با توجه به موقعیت GPS خود تنظیم کنید؛ سطح روشنایی براساس آن تنظیم می شود.
  • میتوانید حالت color sensitive work را برای کارهایی مثل طراحی که به رنگ حساس هستند، استفاده کنید.

مراحل پیکربندی برنامه F.lux

مرحله ۱ : اول از همه از طریق لینک زیر آخرین نسخه نرم افزار F.lux Software را از وبسایت سازنده این برنامه دانلود کنید.

دانلود f.lux

 

مرحله ۲ : بعد از دانلود نرم افزار آن را نصب کنید. (فرایند نصب بسیار ساده است)

روشنایی لپ تاپ به طور خودکار

 

مرحله ۳ : بعد از نصب برنامه را اجرا کنید، به طور خودکار زمان و مکان جغرافیایی را تشخیص خواهد داد و به صورت خودکار بهترین نور صفحه را تنظیم خواهد کرد.

روشنایی لپ تاپ به طور خودکار
 
مرحله ۴ : اگر شما می خواهید که برنامه در بعضی از مواقع غیر فعال شود و یا کار حساس به رنگ را انجام دهید، می توانید به شکل زیر برنامه را برای ۱ ساعت غیر فعال کنید :
برای این کار می توانید از کلید های میانبر Alt + End استفاده کنید. یا از پایین صفحه و در سمت راست روی آیکون برنامه کلیک کنید و از گزینه های ظاهر شده Disable را انتخاب کرده و سپس For an hour را انتخاب کنید.
روشنایی لپ تاپ به طور خودکار
 
بنابراین در این آموزش توانستید کاری کنید که باعث تنظیم نور صفحه لپ تاپ به طور خودکار که به صورت لحظه ای تغییر میکند شوید. امیدواریم که در این مقاله مفید بوده باشیم.
در برنامه میتوانید تنظیمات مختلفی انجام دهید طبق تصاویر زیر تنظیمات را مطابق سلیقه و نیاز خود انتخاب کنید :
 
روشنایی لپ تاپ به طور خودکار دانلود F.LUX تنظیم نور صفحه نمایش

 

دیدگاه‌ها 0

*
*