تفاوت مدل های CPU شرکت Intel در چیست؟

آیا شما هم در زمان انتخاب و خرید لپ تاپ و کامپیوتر دسکتاپ و آل این وان دچار سردرگمی می شوید و نمیدانید چه پردازنده مرکزی مناسب شماست؟ آیا تفاوت بین مدل های مختلف را نمی دانید؟ همانطور که یکی از خوانندگان این سری مقالات نیز گفته است آن زمان که فقط سه نوع مادربورد وجود داشت، کار انتخاب خیلی راحت تر بود و امکان آن وجود داشت که انواع سی پی یو ها را به سادگی تشخیص داد. با وجود CPU های تک، دو، سه و چهار هسته ای که در دسترس است همه چیز دارای تنوع زیادی شده است. Intel و AMD نیز محصولات جدید بسیاری را معرفی کرده اند که انتخاب های بیشتری را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند، اما متاسفانه همه این ها منجر به این شده است که مشتریان بیشتر گیج و گمراه شوند. بنابراین امروز ما تمام سعی خود را خواهیم کرد کار انتخاب نوع سی پی یو Intel را برای شما راحت تر کنم. با این مقاله از مجله نمایندگی دل همراه باشید.

تفاوت مدل های cpuمدل های مختلف CPU های اینتل چه تفاوتی دارند؟

بیایید کارمان را با یک مثال شروع کنیم:

شما دو پردازنده مرکزی جالب از اینتل را مشاهده می کنید: سلرون E3300 و پنتیوم E5300 که فقط چند ده هزار تومان با یکدیگر تفاوت قیمت دارند. فکر می کنید کدام مدل بهتر است؟

از لحاظ سری :

اینتل سری های زیر را از لحاظ عملکرد ارائه می دهد:

 • Celeron
 • Pentium
 • Core 2 Duo
 • Core 2 Quad
 • Core i5
 • Core i7

Celeron، مدلی است دو هسته ای و مقرون به صرفه که دارای سرعت کلاک پایین تر و حافظه کش L2 کمتری است. اما سری پنتیوم دارای سرعت کلاک بالاتر و حافظه کش L2 کمی بیشتر است. سری Core 2 Duo در واقع سری سی پی یو های دو هسته ای باکیفیت از اینتل در بازار کنونی هستند. Core 2 Quad بخشی از پردازنده های چهار هسته ای با کیفیتی پایینتر از Intel است؛ در حالیکه Core i5 جریان اصلی از محصولات اینتل است و Core i7 نیز قوی ترین سری از محصولات این برند معتبر می باشد.

کدام مورد برای مصارف معمولی مناسب تر است؟

سری Core i5 دارای عملکردی مشابه سری Core i7 است و قیمتی معقول تر از آن را دارد. بخصوص وقتی که شما هزینه های مادربورد را در نظر می گیرید، مشاهده می کنید که برای یک سیستم  Core i5 نسبت به Core i7 کمتر هزینه بر است.

اگر دوباره به مثالمان بازگردیم، سریع درخواهید یافت که پنتیوم E5300 بهتر از سلرون E3300 است که بدلیل نوع سری آن است. به هرحال دقت کنید که در اینجا فقط یک گزینه برای ارزیابی این مسئله مطرح شده است که کدام بهتر است و بسیار پیشنهاد می کنیم که فقط به این مسئله اکتفا نکنید و از همه لحاظ آنها را بررسی کنید.

براساس مدل :

دقیقاَ مشابه AMD، برای اینکه بدانیم کدام سی پی یو بهترین گزینه برای شماست لازم است که بدانید شماره مدل های مختلف و نام های آنها به چه معناست. بیاید با دو نسل قدیمی تر که رایج تر نیز هستند کارمان را شروع کنیم:

Core 2 Duo (کنروئه «Conroe» و ولف دیل «Wolfdale») و Core 2 Quad (کنتفیلد «Kentsfield» و یورک فیلد «Yorkfield»):

کنروئه/کنتفیلد: نام هسته برای نسل اول Core 2 Duo/Quad.

ولف دیل/یورک فیلد: نام هسته برای دومین نسل از Core 2 Duo/Quad هستند. با همان سرعت که عملکرد آن به طور متوسط ۵ الی ۱۰ درصد نسبت به نسل اول بهبود یافته است.

تفاوت مدل های cpuدو هسته ای یا چهار هسته ای؟

اعداد اول (۱، ۲، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸ و ۹) به شما کمک می کند که صف سی پی یو ها را راحت تر تشخیص دهید. اعداد اول بزرگتر معمولاَ به معنای عملکرد و حافظه بالاتر کش L2 ،FSB بالاتر و یا نسل CPU جدیدتر هستند.

 • براساس کنروئه، ۵۱۲KB L2 Cache ،۸۰۰MHz FSB.
 • براساس کنروئه، ۱MB L2 cache ،۸۰۰MHz FSB.
 • براساس کنروئه، ۲MB L2 cache ،۸۰۰MHz FSB.
 • براساس ولف دیل، ۲MB L2 cache ،۸۰۰MHz FSB.
 • براساس کنروئه برای دو هسته ای و براساس کنتفیلد برای چهار هسته ای، E6300 ( اینتل یک E6300 جدیدی نیز با خصوصیات متفاوتی منتشر نمود) و E6400 دارای ۲MB حافظه کش L2 است. E6320 و E6420 دارای ۴MB حافظه کش است. دیگر دو هسته ای ها دارای ۴MB حافظه کش L2 هستند و چهار هسته ای ها دارای ۸MB حافظه کش L2 هستد. ۱۰۶۶MHz FSB.

توجه کنید که E6300 و E6500 جدید نیز دارای ۲MB حافظه کش هستند و با این وجود بر اساس هسته ولف دیل هستند و سرعت کلاک بیشتری را دارد.

 • براساس ولف دیل، ۳MB حافظه کش L2 ،۱۰۶۶MHz FSB.
 • براساس ولف دیل برای دو هسته ای و براساس یورک فیلد برای چهار هسته ای. ۶MB حافظه کش L2 برای دو هسته ای، ۴MB حافظه کش L2 برای چهار هسته ای. بله، درست متوجه شدید و هیچ اشتباه تایپی وجود ندارد! ۱۳۳۳MHz FSB.
 • براساس یورک فیلد برای چهار هسته ای، ۶ یا ۱۲ مگابایت حافظه کش L2 ،۱۳۳۳MHz FSB.

اعداد دوم به شما کمک می کند که بفهمید سی پی یوی شما در مقایسه با دیگر مدل های در همان ردیف چقدر سریع است. به طور مثال E5300 سریع تر از E5200 است.

اعداد سوم و چهارم و S بعد از اعداد معمولا برای شناسایی پردازنده های چهار هسته ای با مصرف برق پایین استفاده می شوند.

عدد مدل xx50 برای شناسایی پردازنده های چهار هسته ای با ۱۲ مگابایت حافظه کش L2 استفاده می شود.

در اینجا مثالی برای شفاف کردن مسئله ارائه می دهیم:

بیایید مدل های Core 2 Duo E6300 و Core 2 Duo E5200 را با یکدیگر مقایسه کنیم.

E6300 (مدل اول): ۸۶GHz، ۲MB حافظه کش L2، ۱۰۶۶MHz FSB، هسته کنروئه.

E5200: 2.50GHz، ۲MB حافظه کش L2، ۸۰۰MHz FSB، هسته ولف دیل.

همانطور که مشاهده می کنید E6300 دارای مزیت بهره مندی از FSB است اما از لحاظ بقیه موارد (فرکانس و هسته) E5200 بر آن اولویت دارد. نتیجه اینکه E5200 یک سی پی یوی بهتر در اینجا است.

تفاوت مدل های cpu

Core i5 و Core i7:

به ترتیب بر اساس هسته های Lynnfield (سوکت ۱۱۵۶) و Nehalem (سوکت ۱۳۶۶) هستند. تا زمانی که ما این مطلب را می نویسیم، مدل های چهار هسته ای، شش هسته ای و هشت هسته ای به بازار عرضه شده است.

اختلاف های اصلی بین این دو مدل عبارتند از:

 1. دو کاناله برای Core i5 و Core i7 لینفیلد، سه کاناله برای Core i7 نهالم
 2. دارای ۱۶ کنترولگر  (۸x,8x)PCI-Expressبر روی Core i5 لینفیلد در حالیکه هیچ کنترولگری بر روی Core i7 نهالم تعبیه نشده است.
 3. Core i5 از hyper-treading پشتیبانی نمی کند اما Core i7 پشتیبانی می کند.
 4. Core i5 دارای TDP به میزان W 95 است اما Core i7 دارای W 130 است.
 5. سوکت ۱۱۵۶ برای Core i5 و Core i7 مبتنی بر لینفیلد ، سوکت ۱۳۶۶ برای Core i7 مبتنی بر نهالم

اعداد بالاتر در رده های یکسان نشان دهنده عملکرد بهتر هستند؛ به طور مثال Core i7 940 سریعتر از Core i7 920 است.

لینفیلد و نهالم در واقع جدیدترین نسل سی پی یوهای اینتل هستند که در سرعت های یکسان دارای عملکرد بهتر هستند؛ همانند سی پی یوهای چهار هسته ای کنتفیلد یا یورک فیلد.

نسخه های حدی: سی پی یوهایی که از نسخه های حدی برخوردار هستند قفل مولتی پلایر آنها برای اورکلاک کردن راحت تر باز شده است.

تفاوت مدل های cpuبر اساس هسته :

بر اساس عملکرد :

دو هسته ای :

۱٫ کنروئه-L :

استفاده شده برای سری های سلرون، دارای یک یا دو هسته و کش L2 خیلی کم. با کمترین قیمت اما عملکرد آن نیز کمترین مقدار در میان سری های مختلف است.

۲٫ آلن دیل (Allendale) :

هسته آلن دیل اصولاَ یک هسته کنروئه ضعیف است که میزان کش L2 آن کمتر است.

۳٫ کنروئه (Conroe) :

هسته کنروئه در واقع هسته ای است که زمانیکه پردازنده های Core 2 Duo معرفی شدند استفاده می شد. حال که برای هسته های سریعتر ولف دیل از فاز خارج شده اند همچنان امروزه در دسترس هستند و هسته کنروئه از عملکرد خوبی برای پردازنده های دو هسته ای برخوردار است و مورد قابل استفاده خوبی در میان پردازنده های دو هسته ای  و با قیمت مناسب است.

۴٫ ولف دیل (Wolfdale) :

تا زمان نوشتن این مقاله هسته ولف دیل بهترین دو هسته ای اینتل را دارا است که به سرعت هایی تا حدود GHz 33/3 دست می یابد و میزان کش L2 آن نزدیک به MB 6 است. این پردازنده از عملکرد  قابل ملاحظه ای برخوردار است.

چهار هسته ای:

۱- کنتفیلد: هسته کنتفیلد، هسته ای است که در زمان معرفی شدن پردازنده های Core 2 Quad  برای اولین بار استفاده شدند. حال که برای رسیدن به هسته سریعتر در یورکفیلد از فاز خارج شده اند همچنان امروزه در دسترس هستند.  هسته کنتفیلد دارای عملکرد خوبی برای پردازنده های چهار هسته ای است و یک گزینه خوب برای انتخاب و استفاده در نوع خود است.

۲- یورکفیلد: یورکفیلد در واقع جایگزین هسته کنتفیلد شد که به منظور بالا بردن عملکرد در سرعت یکسان به همراه فرکانس بالاتر بود. یورکفیلد سریعترین پردازنده چهار هسته ای اینتل بود تا وقتی که نهالم معرفی شد.

۳- لینفیلد: این مدل اخیراَ منتشر شده است و اولین مدل هسته ای است که یک کنترولگر PCI اکسپرس در آن تلفیق شده است که یک ویژگی قابل ملاحظه است. در حالیکه لینفیلد به علت کنترولگر دوگانه حافظه کانال خود کمی از نهالم کندتر است و آن هم به علت وجود کنترلگر سه گانه حافظه کانال  در نهالم است لینفیلد همچنان امروزه یک انتخاب مقرون به صرفه عالی برای خریداران است.  توجه کنید که فقط Core i7 دارای قابلیت پشتیبانی از Hyper-threading است.

۴- نهالم: در حال حاضر این مدل بهترین بهترین ها از اینتل است. هسته نهالم داری کنترولگر حافظه سه کاناله است و از Hyper-threading نیز پشتیبانی می کند. اگر که شما آماده برای یک سرمایه گذاری بر روی بهترین محصولی گرانقیمت از اینتل هستید می توانید نهالم را انتخاب کنید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و به شما کمک نماید که کمی مطلب جدید درباره سی پی یو های اینتل را یاد بگیرید. در آینده ای نزدیک مطلبی پیرامون معرفی CPU های AMD نیز منتشر خواهیم کرد.

همچنین از شما دعوت می کنیم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید و پیشنهادات خود را برای بهبود مقالات بیان نمایید.

دیدگاه‌ها 0

*
*

ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل