چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم؟

شاید تا قبل از خرید لپ تاپ خیلی برای شما موضوع مهمی نباشد، اما به محض اینکه لپ تاپ را خریدید و به خانه برگشتید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاد که حالا باید چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم؟ نحوه استفاده از لپ تاپ یا به عبارت بهتر، فرهنگ صحیح استفاده از این دستگاه، خیلی دشوار نیست، تنها کافیست یک سری نکات مهمی را که در ادامه این مقاله به آن اشاره خواهیم داشت رعایت کنید تا سالها لپ تاپی سالم داشته باشید! با مجله نمایندگی دل همراه باشید تا این نکات را برای شما شرح دهیم.

راهنمای نحوه استفاده از لپ تاپ

۱- لپ تاپ را با نمایشگر بلند نکنید!

اولین نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که لپ تاپ را با نمایشگر بلند نکنید. این نکته ساده را خیلی از افراد متاسفانه رعایت نمی‌کنند، مانیتور یا صفحه نمایش لپ تاپ ، بسیار ظریف است و منطقی نیست که لپ تاپ را از نمایشگر آن بلند کنیم.


در صورتی که مانیتور لپ تاپ تان دچار شگستگی جزئی شده، این مقاله را بخوانید : تعمیر موقتی مانیتور لپ تاپ


۲- لپ تاپ را چگونه باز و بسته کنیم؟

بهتر است که از قسمت میانی (وسط) صفحه نمایش آن را باز و یا بسته کنید. بستن از کناره ها موجب آسیب به نمایشگر در مدت طولانی می شود. چرا که با باز کردن از طرفین، فشار بیشتری به آن قسمت از صفحه نمایش وارد می شود اما زمانی که از وسط باز کنید، فشار کمتری به دستگاه وارد خواهد آمد.

چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم؟

چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم؟ – نحوه استفاده از لپ تاپ

۳- استفاده از لپ تاپ روی پا

قرار دادن لپ تاپ بر روی پا و کار با آن عملی بسیار خطرناک بوده که بهیچ عنوان توصیه نمی شود. اینکار موجب وارد شدن صدمات به سلامتی شما و لپ تاپ تان می گردد.


این مقاله را در همین راستا به شما پیشنهاد میکنیم: چرا نباید لپ تاپ را روی پا قرار دهیم؟


۴- سرد و گرم شدن لپ تاپ

سرد و گرم شدن لپ تاپ به هیچ عنوان برای سلامتی لپ تاپ خوب نیست؛ برای مثال در تابستان ممکن است لپ تاپ شما در ماشین یا هنگام جابجایی، یا حتی در کیف تا حد زیادی گرم و داغ شود. در این مواقع به هیچ عنوان لپ تاپ خود را روشن نکنید، اجازه دهید تا در محیط به دمای مناسب و ایده آل محیط بازگردد، سپس لپ تاپ را روشن کنید، همچنین در زمستان ممکن است لپ تاپ خیلی سرد شود. اجازه دهید تا در دمای مناسب به حالت طبیعی بازگردد و سپس مجددا با آن کار کنید. پیشنهاد ما این است که حتی الامکان اجازه ندهید که لپ تاپ در محیط گرم و داغ و در معرض نور خورشید باشد یا در فضایی سرد بماند. همیشه در محیط مناسب با دمای عادی از لپ تاپ خود نگهداری کنید.

۵- هنگام استفاده از لپ تاپ غذا نخورید!

این نکته بسیار مهمی است! حتی نباید نوشیدنی را کنار لپ تاپ قرار دهید. گاهی اوقات ممکن است هنگام غذا خوردن، تکه های ریزی از غذا روی صفحه کلید بریزد که شاید به چشم دیده نشود، اما در عملکرد دکمه های صفحه کلید تاثیرگذار خواهد بود. همچنین مواردی گزارش شده که به این علت مورچه ها و حشرات در لپ تاپ تجمع کرده اند!


شاید این مقاله هم برای شما خواندنی باشد : آموزش تعمیر لپ تاپ خیس شده


۶- باتری لپ تاپ را اذیت نکنید!

علی رغم اینکه باتری های لپ تاپ های امروزی علی الخصوص DELL از قدرت و استحکام بسیار بالایی برخوردارند، اما باید در این زمینه یک سری نکات ایمنی را رعایت کنیم. بهتر است که هنگام شارژ شدن، لپ تاپ را خاموش کنید و از آن استفاده نکنید، همچنین تا زمانی که لپ تاپ به ۶۰ درصد نرسیده آن را از شارژر جدا نکنید و اجازه دهید که شارژ لپ تاپ ۱۰۰ درصد شود. مضاف بر این هیچگاه نگذارید که شارژ باتری لپ تاپ شما به کمتر از ۱۰ درصد رسیده یا خاموش شود.

۷- لپ تاپ را چگونه خاموش کنیم؟

بهترین راه برای خاموش کردن لپ تاپ، همان روش نرم افزاری است، یعنی دکمه shutdown در ویندوز. با اینکار سیستم عامل لپ تاپ شما برنامه ها را می بندد، سپس هارد و رم را از کار می‌اندازد و به صورت طبیعی لپ تاپ خاموش می شود. اما برخی کاربران از دکمه Power لپ تاپ استفاده می‌کنند. این دکمه برای موارد ضروری تعبیه شده و برای لپ تاپ شما روش مناسبی نیست. در واقع با اینکار شما لپ تاپ را مجبور به خاموش شدن می‌کنید و بصورت غیر منتظره همه سخت افزار را از کار می‌اندازید.

۸- لپ تاپ را روی میز بذارید

لپ تاپ را روی میز قرار دهید. هم برای سلامتی خود تان که در هنگام استفاده از لپ تاپ راحت باشید و زاویه صورت و گردن شما با لپ تاپ مناسب باشد و هم برای سلامتی لپ تاپ؛ زیرا لپ تاپ ها باید روی سطوح صاف و هموار قرار بگیرند که لرزش هم نداشته باشند و هم به خوبی گرمای لپ تاپ را به بیرون هدایت کنند.

۹- موس و کیبورد مجزا برای لپ تاپ

موس و کیبورد مجزا برای لپ تاپ برای زمانی است که بصورت روزمره از لپ تاپ خود کار می کشید. برای امور سنگین بهتر است که از موس ها و صفحه کلید های جانبی استفاده کنید.

۱۰- سایر نکات مهم

بهتر است که همواره لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید، سلامت لپ تاپ با میزان تمیزی آن نیز ارتباط مستقیم دارد. میزان صدا و نور صفحه لپ تاپ را مناسب شرایط خود تنظیم کنید. میزان نور صفحه و صدای لپ تاپ هر چه بیشتر باشد، بالطبع مصرف باتری را افزایش می دهد. سعی کنید خیلی لپ تاپ را باز و بسته نکنید. استفاده عادی و روزمره هیچ مشکلی ندارد، اما ذکر این نکات هم خالی از لطف نیست.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و سرانجام به پاسخ این پرسش رسیده باشید که ” چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم؟ ” در صورتیکه سوال و ابهامی دارید از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین در صورتیکه به تعمیر لپ تاپ علاقه مندید، مطالعه سلسله مقالات آموزش تعمیر لپ تاپ را به شما توصیه می کنیم.

دیدگاه‌ها 0

*
*