قاب و بدنه لپ تاپ را در ۶ مرحله تعمیر کنید!

اگر به صورت اتفاقی لپ تاپ دل یا نوت بوک تان بر اثر حادثه ای ضربه خورده، احتمالا بابت این موضوع بسیار ناراحت هستید. معمولا پس از افتادن لپ تاپ از ارتفاع یا مواردی مشابه آن، بدنه لپ تاپ مخصوصا در گوشه های آن آسیب می بیند، ترک برمیدارد و یا حتی می شکند. در ادامه سلسله مقالات آموزش تعمیر لپ تاپ، به شما آموزش می دهیم که چگونه بدنه لپ تاپ را در ۶ مرحله تعمیر کنید. با مجله نمایندگی دل همراه باشید.

آموزش تعمیر بدنه شکسته شده و ضربه دیده لپ تاپ

با توجه به وضعیت بازار  می توان گفت تقریبا خرید قاب جدید برای لپ تاپ صرفه اقتصادی ندارد؛ زیرا قیمت قاب و بدنه لپ تاپ بسیار بالاست. بنابراین در آموزش تعمیر قاب لپ تاپ سعی کرده ایم تا به شما نحوه تعمیر صحیح و اصولی بدنه لپ تاپ را به ساده ترین شکل ممکن آموزش دهیم. در صورتیکه کمی با کارهای فنی آشنایی داشته باشید، پس از مطالعه این مقاله، نه تنها خواهید توانست لپ تاپ خود را تعمیر کنید، بلکه قادر خواهید بود مانیتور، تلویزیون، گوشی موبایل و دیگر تجهیزات اینچنینی را نیز تعمیر کنید؛ پس این مقاله را از دست ندهید.

در این آموزش به چه چیز هایی نیاز داریم؟

 • چسب بتونه اپوکسی (Epoxy putty)
 • کاغذ سنباده
 • تیغ ریش تراش
 • ماژیک شارپی یا رنگ
 • دستکش (اختیاری)

زمان مورد نیاز برای تعمیر لپ تاپ

برای انجام مراحل و آماده شدن لپ تاپ تقریبا به ۲ الی ۳ ساعت زمان نیاز داریم. (۲۰ دقیقه برای تعمیر بدنه شکسته ، ۵ دقیقه برای آماده کردن بتونه و شکل دادن به آن، یک تا دو ساعت برای خشک شدن کامل بتونه و تعمیر بدنه شکسته، ۱۰ دقیقه برای سوار کردن آن، ۳۰ دقیقه برای نقاشی و زمان خشک شدن آن)

آغاز تعمیر دستگاه

محلول کلیدی ما برای تعمیر قاب لپ تاپ، استفاده از بتونه اپوکسی برای پر کردن قسمت شکسته شده روی بدنه لپ تاپ است. بتونه اپوکسی در هر فروشگاه سخت افزاری در یک تیوپ و با قیمت حدودا ۵۰ هزارتومان در دسترس است. برند بتونه ای که انتخاب می کنید اهمیتی ندارد، اما از خرید نوعی که خیلی سریع به خود میگیرد خودداری کنید؛ زیرا ممکن است پیش از این که کارتان را تمام کنید سفت شود و نتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.

ابتدا مطمئن شوید که قسمت شکسته لپ تاپ به خوبی تمیز و عاری از هر گونه گرد و خاک بوده و مطمئن شوید قطعات لپ تاپ به درستی سر جای خود قرار دارند و لپ تاپ نیز به درستی کار می کند.

حالا زمان آماده کردن بتونه است. چسب های اپوکسی به شکل دو چسب جداگانه هستند، کافیست به مقدار کافی آن ها را با یکدیگر ادغام کرده و سپس مخلوط نمایید.

دو تکه بتونه را به خوبی با هم مخلوط کنید

کلید نرم کردن قطعه تعمیرات این است که دو تکه را در دستانتان مخلوط کنید. از آنجایی که بتونه در نتیجه یک واکنش شیمیایی بین این دو تکه سفت می شود، مهم است که به طور کامل با یکدیگر مخلوط شده باشند.

نکته : ممکن است نیاز باشد در این بخش از دستکش استفاده نمایید؛ زیرا ممکن است نسبت به مواد شیمیایی موجود در بتونه حساسیت داشته باشید.

تعمیر قاب لپ تاپ

سعی کنید که بتونه را داخل یک سیلندر بلند بپیچید و سپس آن را به سمت خودش برای چندین بار خم کنید. بعد از چند دقیقه، بتونه به شکل سفید یا خاکستری در می آید و آماده استفاده است.

 • در واقع بتونه باید به قوام یک خمیر بازی باشد تا برای کار گذاشتن در قسمت آسیب دیده مشکلی نداشته باشد.
 • با انگشتتان، محکم آن را به داخل سوراخ یا ترک خوردگی لپ تاپ فشار دهید.
 • سپس از یک تیغ ریش تراش برای شکل دادن به آن، به منظور پیروی از برجستگی بدنه و صاف کردنش استفاده کنید.
 • هنگامی که آن قسمت را پوشاند، قسمت صاف تیغ ریش تراش یا پشت یک خط کش را بردارید و با فشردن سطح خارجی آن را صاف کنید.
 • قسمت های اضافه بتونه را که روی بدنه لپ تاپ قرار دارد، می توان با یک دستمال کاغذی، پیش از اینکه خشک شود، پاک کرد.

پس از آن به مدت یک یا دو ساعت لپ تاپ را به حال خود بگذارید و به دنبال کار دیگری بروید. تا این که بتونه اپوکسی سفت شود. وقتی خوب سخت شد، چسب اپوکسی پس از سخت شدن بسیار محکم خواهد شد و انگار جزئی از بدنه پلاستیکی لپ تاپ شده است.

بتونه را به داخل قسمت آسیب دیده فشار دهید و سطح خارجی آن را پهن کنید. ما ترجیح می دهیم که کار را کمی زودتر به پایان برسانیم؛ بنابراین اپوکسی را با یک کاغذ صاف کننده ۱۵۰ – و سپس سنباده ۲۲۰ – صاف کردیم. سپس با یک کاغذ سنباده ۲۰۰۰ که با کمی رطوبت هرگونه خراش سطحی را از بین می برد، به آن یک شکل نهایی دادیم.

قسمت آخر تعمیر قاب لپ تاپ بدنه شکسته نوت بوک، رنگ آمیزی است؛ چرا که طبیعتا رنگ آن مطابق رنگ اصلی بدنه نیست. اگر این یک تعمیر معمولی است، از یک ماژیک شارپی برای پوشش آن استفاده نمایید. در این تعمیر، ما از رنگ لعاب هواپیما که یک بطری کوچک آن حدود تقریبا ۵۰ هزارتومان است، استفاده کردیم.

هنگامی که رنگ نیز خشک شد، تعمیر بدنه شکسته نوت بوک به پایان خواهد رسید.

در زیر کلیه مراحل کار را بصورت تصویری برایتان آماده کرده ایم:

تعمیر قاب لپ تاپ

در صورتیکه سوالی دارید و یا ابهامی برایتان پیش آمده، می توانید در قسمت نظرات با ما مطرح کنید 

همچنین در صورتیکه آسیب وارده به لپ تاپ تان به قدری است که نمی توانید آن را تعمیر کنید، به صفحه تعمیر لپ تاپ دل مراجعه کنید 

دیدگاه‌ها 2

*
*

  افروز پاسخ

  با سلام.
  ببخشید من قسمت بیرونی لپ تاپم رنگش از بین رفته. چون لکی افتاده بود و با استون روی اون قسمت کشیدم. خالا رنگ سفیدی در اون ناحیه ایجاد شده.
  خیلی ناراحتم. میشه راهنمایی کنید؟
  ممنونم.

   عرفان آماده پاسخ

   سلام نباید با استون این کار رو انجام میدادید استون به کل رنگ رو میبره به هر حال میتونید رنگش کنید که ناحیه سفید مشخص نباشه و...