microSD چیست؟

microSD چیست؟

microSD Module back microSD Module front microSD
microSD Moduleمدار واسطی میباشد که عملیات روی فایلها را انجام میدهد. مثلا اطلاعات را از شما دریافت کرده و به فایل مورد نظر در حافظه microSD یا MMC (بسته به نوع ماژول) اضافه می نماید.
نحوه دریافت دستورات و اطلاعات از طریق پرتکل سریال UART میباشد. همچنین اگر از قبل داخل حافظه فلش microSD یا MMC فایل ذخیره شده باشد, میتواند آن را برای شما بازخوانی یا ویرایش نماید و محتویات آن را در اختیارتان قرار دهد.
microSD Module فرمتهای FAT12,FAT16,FAT32 را می شناسد. بنابراین به راحتی به شما امکان میدهد گزینه ذخیره و بازخوانی اطلاعات را به برد خود اضافه نمایید. فقط کافی است بتوانید دستورات را از طریق سریال ارسال کنید. بطور مثال میخواهید یک فایل جدید ایجاد نمایید, کافیست دستور NEW را بفرستید و سپس نام فایلی را که میخواهید ایجاد شود را بفرستید. فایل ساخته میشود, به همین راحتی!
چرا

چرا باید از microSD استفاده کنیم؟

فرض کنید مداری طراحی کرده اید که در آن نیاز به ذخیره سازی اطلاعاتی دارید و این اطلاعات بعد از ذخیره سازی باید در یک وسیله دیگر (مثلا یک کامپیوتر) خوانده شود. خوب در چنین حالتی دو راه حل پیش رو دارید.
یکی آن که اطلاعات را با یک فرمت غیر استاندارد و سلیقه ای بروی کارت حافظه ذخیره کنید و سپس یک برنامه برای آن وسیله دوم (آن کامپیوتر) بنویسید تا بتواند از آن فرمت غیر استاندارد استفاده کند.
دوم آن که این اطلاعات را بروی آن کارت با فرمت استاندارد قابل شناسایی برای کامپیوتر بنویسید تا بروی هر کامپیوتر دیگری نیز قابل استفاده باشد.
در هر دوی این روشها ابتدا شما باید بروی کارتهای حافظه و انواع آن و الگوریتم خواندن و نوشتن آنها مطالعه وسیع انجام دهید تا بتوانید در ابتداد بروی آنها چیزی بنویسید و از آن بخوانید.
و دوباره باید یک تحقیق جامع و گسترده بروی سیستم فایل FAT و انواع آن انجام دهید تا بتوانید با فرمت استاندارد بروی کارت بنویسید. ملاحظه می کنید که هردوی اینها وقت گیر است. ضمن آنکه با وجود microSD Module نیازی به این همه صرف وقت ندارید. فقط کافی است که دستورهای مورد نیاز را از طریق واسط سریال UART به ماژول microSD ارسال کنید.
microSD

مزایا استفاده از microSD Module

۱٫ سادگی در بکارگیری و استفاده از آن.
۲٫ حذف کامپیوتر و نرم افزارهای جانبی آن در کنار دستگاههایی که نیاز به ذخیره و بازیابی اطلاعات دارند.
۳٫ انجام کلیه اعمال مربوط به مدیریت فایلها و پوشه ها.
۴٫ توانایی برقراری ارتباط با انواع مختلف میکروکنترلرها بدون توجه به نوع آن.
۵٫ سرعت مناسب در ذخیره و بازیابی اطلاعات.
۶٫ حجم و وزن کم آن و قابلیت نصب به روی بردهای دیجیتالی که نیاز به ذخیره سازی اطلاعات برمبنای FAT12, FAT16 یا FAT32 دارند.
۷٫ پشتیبانی از خانواده کارتهای microSD, MMC , SD و SDHC موجود در بازار تا ظرفیت ۳۲ گیگا بایت. (با توجه به مدل ماژول).

نحوه اتصال microSD Module به میکروکنترولر

حداقل اتصال ضروری مورد نیاز

microSD
در این روش حداقل اتصالهای مورد نیاز برقرار میشود. که برای تست موقت پیشنهاد میشود. در این حالت وضعیت پینهای DB و ERR مد نظر قرار نمیدهیم (فرض میکنیم که خطا نداریم و DB=0 است). همچنین برای راحتی کار پین UB را به GND (گراند) متصل میکنیم. حسن این روش در این است که درگیر کنترلهای UB,DB و ERR نمیشویم و در نتیجه میتوان کدهای با پیچیدگی کمتر برای تست سریع ایجاد کرد.

اتصال کامل میکروکنترولر به ماژول حافظه

microSD
در این روش اتصالها بطور کامل برقرار میشود که برای استفاده دائمی در مدار پیشنهاد می شود. (مرحله بعد از تست موقت و نهایی شدن پروژه).در این روش باید قبل از ارسال دستور پین DB به مفهوم (Device Busy) را مورد بررسی قرار دهید و از خاموش بودن آن مطمئن شوید. (DB=0) زیرا روشن بودن این پین نشان میدهد که ماژول مشغول پردازش است و آماده دریافت دستور نیست.
بعد از ارسال دستور درصورت وجود پارامتر را ارسال میکنید. و در نهایت پین ERR را بررسی میکنید اگر روشن باشد نشاندهنده این است که خطایی رخ داده است. برای اینکه بدانید چه خطایی رخ داده است میتوانید از دستور RSP استفاده کنید. در این صورت ماژول شماره خطای رخ داده را به شما برمیگرداند که با مراجعه به فایل راهنمای ماژول میتوانید توضیحات آن خطا را بررسی کنید.
بهتر است در طول فرستادن دستور و پارامترها UB به مفهوم (User Busy) را خاموش نگهدارید و بعد از پایان ارسال دستور و پارامترها و دریافت خروجی از ماژول UB را روشن کنیم.
برای ریست کردن ماژول میتوانید پین RST را خاموش و سپس روشن نمایید.

نحوه ارسال دستورات با استفاده از پرتکل سریال

بسته به میکروکنترلری که استفاده میکنید و کامپایلر آن نحوه ارسال دستورات بروی پورت سریال متفاوت است. در زیر به چند نمونه اشاره میشود:

میکروکنترلرهای خانواده AVR

کامپایلر CodevisionAVR , WinAVR و بطور کلی تمام کامپایلرهای تحت زبان C

با استفاده از دستور printf میتوانید دستورات را ارسال کنید. بطور مثال دستور RSP

printf(“RSPrn”);

با استفاده از دستور print میتوانید دستورات را ارسال کنید. بطور مثال دستور RSP

print “RSP”

در زبان برنامه نویسی BASCOM بطور خودکار کد کلید اینتر در انتهای فرستاده میشود و درصورتی که در جایی بخواهید از ارسال کد کلید اینتر جلوگیری نمایید از علامت سمیکالن ; در انتهای دستور استفاده نمایید.

کاربردهای microSD Module

کاربرد این ماژول میتواند در مدارهای مختلفی باشد. بطور کلی هرجا نیاز به ذخیره اطلاعات باشد, کاربرد این برد مطرح است مخصوصا اینکه بخواهید دادها با یک فرمت استاندارد ذخیره شود تا در مراحل بعد بتوان از آن در نرم افزارهای دیگر استفاده کرد. در زیر به نمونه هایی از کاربرد آن اشاره میشود:

دستگاهای حضور و غیاب

دستگاههای حضور و غیاب اگر دارای امکان ذخیره سازی اطلاعات باشند میتوانند در صورت آنلاین نبودن هم به کار خود ادامه دهند و این قابلیتی مهم برای آنها می باشد.

GPS رکوردرها

دستگاههای ثبت موجعیت جغرافیایی قابل حمل که نیاز به ذخیره سازی اطلاعات سیستم ناوگان داشته باشند میتوانند از این ماژول به راحتی استفاده نمایند.

گیتهای کنترل تردد

گیتهای کنترل تردد که در مبادی ورودی و خروجی (بطور مثال پارکینگها) قرار دارند. میتوانند به گونه ای طراحی شوند که اطلاعات تردد را در حافظه بصورت آفلاین نگهداری نمایند تا در صورت نیاز به این اطلاعات مراجعه نمود.

سیستمهای اتوماسیون غذا

این سیستمها معمولا در موسسه های دارای سلف سرویس و غذاخوریها استفاده میشود (مانند دانشگاهها, شرکتهای بزرگ, کارخانه ها و…). اطلاعات تعداد غذاهای سرو شده و مراجعین میتواند در این ماژول رکورد شود و در صورت نیاز به آن مراجعه نمود.

سیستمهای نوبت دهی

هر جا که صف تشکیل میشود این سیستم به کمک مدیریت صف میاید و ماژول microSD میتواند در ذخیره سازی این اطلاعات شما را یاری دهد.

سیستمهای باسکول و توزین

با استفاده از microSD Module در این سیستمها میتوانید اطلاعات مربوط به باسکول را داشته باشید.

سیستمهای اتوماسیون انبارداری مکانیزه و بارکدخوان

در انبارداری مکانیزه اطلاعات خوانده شده از دستگاه بارکدخوان میتواند توسط ماژول حافظه رکورد شده و در اختیار مرحله بعدی از پردازش دادهها قرار گیرد.

دستگاههای صدور ژتون

با استفاده از این ماژول میتوان سیستم صدور ژتون را به حافظه مجهز نمود.

دستگاههای برداشت اطلاعات

دستگاههای مانند دوربین عکاسی دیجیتال یا ضبط صدا یا هر وسیله دیگری که با استفاده از تکنولوژی ADC برداشت اطلاعات مینماید در نهایت باید این اطلاعات را در جایی ذخیره نماید, در این زمان microSD Module است که برای ذخیره اطلاعات به کمک شما می آید.

دیتا لاگرها

ثبت اطلاعات لحظه به لحظه در محیطهای صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار است. اطلاعات همچون دما, رطوبت, فشار, میزان ولتاژ, میزان جریان, توان مصرفی, توان اکتیو, توان راکتیو, سرعت و… با استفاده از microSD Module این امکان را پیدا میکنید تا اطلاعات حیاتی را لاگ کنید و در حافظه فلش داشته باشد و تا در زمان مناسب به آنها مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ها 2

*
*