راهنمای خرید لپ تاپ : ۸ اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

تفاوتی نمی کند که چه محصولاتی را خرید باشید؛ احتمالا تا به الان خرید های موفق و غیر موفق زیادی داشته اید. چه عواملی باعث شده است که در خرید هایتان دچار اشتباه شوید؟ در این مقاله سعی بر این داریم که به اشتباهات رایج هنگام خرید لپ تاپ اشاره کنیم. در صورتی که قصد خرید لپ تاپ جدید دارید بهتر است این موارد را رعایت کنید تا لپ تاپ جدید شما در لیست خرید های موفقی که تا به الان تجربه کرده اید اضافه شود. با مجله کندل، نمایندگی دل همراه باشید.

 

رایج ترین اشتباهات هنگام خرید لپ تاپ

 

 اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

اشتباه اول : خرید ارزان قیمت ترین مدل لپ تاپ موجود

 

اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

 

این مورد بستگی به انتظارات شما از لپ تاپ دارد.  این که می خواهید از آن برای چه کار هایی استفاده کنید، اگر گیمر هستید و می خواهید یک لپ تاپ مخصوص بازی بخرید، نیاز به یک دستگاه با مشخصات بالا و قدرت سخت افزاری قوی پیدا خواهید کرد، قطعا با خرید یک مدل ارزان قیمت شکست خواهید خورد.

برخی از لپ تاپ ها با قیمت ارزان و فوق العاده وجود دارند، اما فقط این که آنها ارزان هستند، به این معنا نیست که توانایی این را دارند که تمام نیاز های شما را برطرف کنند. ممکن است آن ها سخت افزار کار های مورد انجام شما را نداشته باشند.
بگذارید در مورد تصمیم گیری آقای ایکس بین انتخاب یک لپ تاپ با پردازنده دو هسته ای (dual-core) و یکی دیگر با پردازنده چهار هسته ای (quad-core)صحبت کنیم. آقای ایکس نیازمند یک لپ تاپ سبک و قوی است تا چندین برنامه را همزمان اجرا کند و با آن ها کار کند. او می خواهد برنامه های زیادی را در یک زمان اجرا کند، اما او پردازنده دو هسته ای را انتخاب می کند؛ زیرا قیمت آن مقداری ارزان تر است. آقای ایکس از این که توانسته یک لپ تاپ را تهیه کند و مقداری پول را پس انداز کند، خوشحال است. او پس از رسیدن به خانه و استفاده از لپ تاپ جدید خود متوجه این می شود که این دستگاه به اندازه کافی توانایی پاسخگویی به نیاز های او را ندارد. حالا آقای ایکس صاحب یک لپ تاپ است اما چه لپ تاپی! او تا زمانی که دوباره یک دستگاه دیگر بخرد (هزینه دوباره) باید با این مشکل کنار بیاید.
بجای این که با دیدن قیمت کم یک لپ تاپ هیجان زده شوید، بهترین کار این است که لپ تاپی را پیدا کنید که بتواند نیاز های شما را بر طرف کند، از این رو مهم ترین موضوع در انتخاب لپ تاپ شناخت نیاز هایتان است. البته در نظر بگیرید که نیاز هایتان را به خوبی می دانید و حالا می دانید که شما تنها به یک لپ تاپ مثلا برای پاسخ دادن به ایمیل هایتان نیاز دارید (کار های سبک و روزمره). اینجا این لپ تاپ ارزان قیمت برای شما مناسب است، اما قطعا یک گیمر ، برنامه نویس ، طراح ، مهندس ، گرافیست و … اگر این لپ تاپ را بخرند، تنها پول و زمان خود را صرف یک چیز بیهوده کرده اند.

اشتباه دوم : هزینه زیاد ( خرید لپ تاپ گرانقیمت)

 

اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

 

یک لپ تاپ گران قیمت لوکس دارنده سیستم قوی و سخت افزار بالایی می باشد و  قطعا هر کاری که بخواهید برایتان انجام خواهد داد؛ اما مشکل همین جاست اگر شما به ازای ویژگی ها و سخت افزارهایی که به آن ها نیازی ندارید پول پرداخت کنید، فقط پول خود را هدر می دهید.

یک لپ تاپ با مشخصات خیلی بالا تا ۶ هزار دلار برای شما هزینه در بر خواهد داشت اما آیا ۴ ترابایت از فضای ذخیره سازی نیاز است؟ با ۳۲ گیگابایت از حافظه RAM چه کاری هایی میخواهید انجام دهید، در سخت ترین حالت ممکن در صورتی که یک کاربر معمولی باشید نهایتا ۴ گیگ از  رم آن استفاده  نخواهد شد! تعداد بسیار کمی از افراد نیاز به این سخت افزار های بالا دارند آیا شما جزء این دسته از افراد هستید؟

بنابراین بر خلاف عنوان قبل که گفتیم ارزان قیمت نخریم، در این جا توصیه می کنیم گرانقیمت هم نخرید، جز این که به آن احتیاج داشته باشید و مناسب نیاز هایتان باشد.

 

یا این که سعی کنید تنوع های مختلف در یک مدل را انتخاب کنید

 

بعضی از سازنده های محصولات کامپیوتری همچون شرکت دل ، لپ تاپ ها و کیس های خود را با کانفیگ ها و مشخصات مختلف ارائه می دهند، یعنی درست همان مدل با همان ظاهر لپ تاپ ، در سخت افزار های مختلف ارائه می شود و این یعنی تنوع در یک مدل محصول، اینجا باید با توجه به نیاز خود انتخاب کنید که این دستگاه را با رم ۸ گیگابایتیی می خواهید یا ۱۶ گیگابایتی بنابراین شما صاحب یک لپ تاپ لوکس و زیبا شده اید و همچنین بیش از نیاز خود هم هزینه نکرده اید.

 

اشتباه سوم : خرید یک لپ تاپ برای امروز (چشم پوشی از آینده)

 

نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ

آینده نگری، یکی از اصول مهم در انتخاب و خرید لپ تاپ است

 

این یک توصیه قدیمی است، اما هنوز هم درست است.

به جای خرید یک لپ تاپ به طور انحصاری برای نیازهایی که در حال حاضر دارید، بهتر است کمی آینده نگری کنید، این کار در ابتدا برای شما هزینه بر خواهد بود، اما در آینده سود بیشتری خواهید کرد. حتما می خواهید لپ تاپی که الان میخرید تا چند سال آینده استفاده کنید، بنابراین به جای این که لپ تاپی خریداری کنید که فقط در سال جاری جوابگوی نیاز هایتان باشد، سعی کنید هزینه بییشتری کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.
برای مثال، یک لپ تاپ سرفیس مایکروسافت (Microsoft Surface) که قیمت آن از حدود ۸۰۰ دلار شروع می شود و عملا قیمت بالایی دارد، ولی رم و حافظه داخلی آن به ترتیب فقط ۴ گیگ و ۱۲۸ گیگابایت از نوع هارد SSD می باشد. کاملاً مشخص است که چنین مشخصات سخت افزاری پایین سبب ایجاد مشکل برای صاحب آن می شوند؛ زیرا حافظه این دستگاه نه در سال اول، بلکه مطمئنا در سال های دوم به بعد پر خواهد شد. ضمن اینکه ممکن است نتواند چندین نرم افزار را همزمان اجرا نماید.
بنابراین باید به دنبال دستگاهی باشید که هم مشخصات فنی خوبی دارد و هم به درد چند سال آتی می خورد. در نظر گرفتن یک حافظه RAM و هارد بالاتر ایده بدی نیست !
همچنین هنگام خرید لپ تاپ در مورد امکان ارتقا تحقیق کنید. به طور کلی پردازنده های لپ تاپ ها به سختی قابل ارتقا هستند اما مواردی مانند RAM ، هارد و … قابلیت ارتقا را دارند.
همچنین در این رابطه پیشنهاد می کنیم مقاله « راهنمایی مقدار حافظه رم RAM مورد نیاز برای کامپیوتر و لپ تاپ » را مطالعه کنید.

اشتباه چهارم : در نظر نگرفتن پورت ها و اتصالات

 

نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ

وجود حداقل دو پورت بر روی لپ تاپ ضروری است

 

در نگاه اول ممکن است پورت های لپ تاپ برای شما آنقدر ها هم مهم نباشد و زمان خرید لپ تاپ جدید اصلا این موضوع را در نظر نگیرید، اما بعد از مدتی متوجه خواهید شد که پورت ها و اتصالات لپ تاپ ها چقدر مهم هستند. بعضی از لپ تاپ های مدرن همراه با پورت های جدید از جمله USB Type C ، USB 3.0 ، Thunderbolt روانه بازار می شوند، بنابراین سعی کنید لپ تاپی که می خرید بروز ترین پورت ها را داشته باشند.

پورت هایی مثل  VGA و HDMI برای اتصال لپ تاپ به مانیتور و ویدیو پروزکتور استفاده می شوند؛ بنابراین در صورتی که تمایل دارید که لپ تاپ را به مانیتور ها و ویدیو پروژکتور ها نصب کنید، نیاز مند داشتن این پورت ها هستید. در صورتی که استاد دانشگاه و یا دانشجو هستید، قطعا این پورت ها مورد استفاده شما قرار خواهند گرفت. نکته ای که باید حتما به آن توجه کنید این است که اکثر وسیله ها دارای پورت VGA هستند؛ بنابراین اگر لپ تاپ با پورت HDMI خریداری کردید و به مشکل برخوردید، می توانید یک مبدل HDMI به VGA برای لپ تاپ خود تهیه کنید.

بعضی از لپ تاپ ها دارای پورت کارت خوان یا SD card reader هستند که از آن برای اتصال حافظه های SSD (مموری) لپ تاپ استفاده می شود؛ بنابراین اگر نیاز به چنین چیزی دارید، لپ تاپی را در نظر بگیرید که دارای این پورت باشد.

یک نکته مهم دیگر تعداد پورت های USB  لپ تاپ می باشد که باید کمتر از ۳ عدد نباشد؛ زیرا ممکن است در مواردی مثل اتصال همزمان موس ، کیبورد و چند وسیله جانبی دیگر مثل هارد یا فلش به مشکل بخورید.

همچنین در این رابطه پیشنهاد می کنیم مقاله  « آشنایی با انواع و کاربرد پورت ها در لپ تاپ ها » را مطالعه کنید.

 

اشتباه پنجم : انتخاب بالاترین وضوح تصویر ممکن

 

نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ

اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

 

بدون شک داشتن یک صفحه نمایش با کیفیت ۴K در نگاه اول بسیار عالی است، اما همیشه انتخاب درستی نیست؛ زیرا صفحه نمایش های کوچکتر به شما اجازه نمی دهد که جزئیات کامل تصاویر با وضوح بالا را ببینید. قیمت صفحه نمایش های با رزولوشن بالا بیشتر است، بنابراین هزینه لپ تاپ افزایش می یابد. و از همه بدتر این که صفحه نمایش های با رزولوشن بالا مصرف برق بسیار بالاتری دارند؛ بنابراین شارژ باتری لپ تاپ شما را سریع تر تخلیه می کنند و باعث می شوند که طول عمر باتری لپ تاپ کاهش بیابد. پس بهتر است صفحه نمایش های با کیفیت متوسط  انتخاب کنید و بودجه مورد نظر برای لپ تاپ را صرف چیز های مهمتری کنید.

اشتباه ششم : انتخاب صفحه نمایش براق

 

نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ

از معایب این مدل می توان به ایجاد خستگی و پیرچشمی اشاره کرد

 

صفحه نمایش مات یا براق ؟

 

صفحه نمایش ها در دو نوع ارائه می شود :

  • صفحه نمایش براق (glossy) : نور تابیده شده به این نمایشگر ها منعکس می شود.
  • صفحه نمایش مات (matte) : به دلیل وجود یک لایه محافظ نور تابیده شده به این صفحات منعکس نمی شود.

هر دو نوع این صفحه نمایش ها از یک تکنولوژی ساخته می شوند و تنها تفاوت میان این دو وجود یک لایه پوششی روی پنل LCD و یا LED نمایشگر های نوع مات می باشد، بنابراین از نظر ساختار و طراحی بسیار شبیه هم هستند.

صفحه نمایش‌ های براق، ضریب کنتراست و شفافیت رنگی بیشتری نسبت به نوع مات دارند. برای همین توزیع رنگ در این نمایشگر ها به طور اشباع تر و شدیدتری انجام شده و نقاط سیاه رنگ در آن عمیق‌ تر به نظر می‌ رسند، بنابراین تصویر با کیفیت تری نمایش می دهند؛ اما متاسفانه تابش نور مستقیم به این نوع نمایشگر ها منجر به بازتاب نور ساطع شده می‌ شود و این امر می تواند در استفاده هایی مثل فیلم دیدن و خواندن متن برای کاربران بسیار آزار دهنده باشد، همچنین در شرایطی مثل بیرون از خانه و تابش مستقیم نور دچار مشکل خواهید شد.

در مقابل صفحه نمایش های براق صفحه نمایش های مات وجود دارند این صفحه نمایش ها بدلیل داشتن پوشش ضد بازتاب نور تا حدی تیره و مرده به نظر می‌ رسد و شادابی تصویر صفحه نمایش‌ های براق را به همراه ندارند.

به طور کلی اگر قصد استفاده بیش از ۳ ساعت در روز از لپ تاپ خود را دارید و اغلب لپ تاپ را بیرون از محیط سر بسته خود می برید با وجود این که کیفیت تصویر مقدار ناچیزی کم تر می شود اما بهترین گزینه صفحه نمایش مات می باشد.

با این حال برای عده ای ممکن است نمایشگر براق بهتر بنظر برسد که مربوط به سلیقه و انتخاب فرد می باشد، اما باید در نظر بگیرید که نور محیط را به خوبی تنظیم نمایید.

 

اشتباه هفتم : سایز و اندازه لپ تاپ موضوع مهمی نیست

 

نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ

با توجه به نیازهایتان، وضوح تصویر لپ تاپ تان را انتخاب کنید

 

اندازه هر محصول الکترونیکی مهم است، به خصوص اگر پای لپ تاپ ، موبایل ، تبلت ، صفحه نمایش و این گونه موارد در میان باشد. در حالی که صفحه نمایش بزرگتر اجازه می دهد تا تجربه دید گسترده تر و بهتر از صفحه را کسب کنید، باید وزن بیشتر لپ تاپ خود را نیز در نظر بگیرید. اندازه لپ تاپ اغلب اندازه صفحه کلید و پد لمسی را تعیین می کند، به این معنی که هنگام انتخاب یک لپ تاپ با اندازه کمتر از ۱۳ اینچ، محدود تر می شود.

بهترین راه برای فهمیدن آنکه چه سایزی برای شما مناسب خواهد بود تجربه شما از صفحه نمایش لپ تاپ قبلی شما می باشد. یک اولترابوک کوچکتر برای کسانی که به طور معمول در سفر هستند مناسب است. اگر شما به ندرت خانه خود را با لپ تاپ خود ترک می کنید، مدل ۱۵٫۶ اینچی را برای حداکثر نمایش، گزینه مناسب و ایده عالی خواهد بود.

 

اشتباه هشتم: لپ تاپ های دو در یک مانند لپ تاپ های معمولی هستند

 

نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ

نمونه ای از دستگاه های ۲ در ۱

بر خلاف چیزی که اکثر افراد فکر می کنند تبلت ها، لپ تاپ ها و دستگاه‌ های ۲ در ۱ ، با یکدیگر کاملاً تفاوت دارند و اصلاً یکی نیستند. برای مثال، یک لپ تاپ صفحه کلید دارد ولی تبلت کیبورد ندارد. به علاوه، تبلت ها بدلیل این که سخت افزار ضعیف تری دارند توانایی اجرا همزمان چندین نرم افزار را ندارند. نمی توان با آنها فعالیت های سنگین انجام داد و در نهایت محدودیت های زیادی دارند.
صرف اینکه یک دستگاه یک کیبورد و صفحه نمایش دارد به معنای کارایی آن به اندازه یک لپ تاپ نمی باشد. این اشتباه دقیقاً نقطه مقابل توجه بیش از حد به یک ویژگی است زیرا اگر شما تمام مشخصات فنی را در نظر نگیرید، ممکن است دستگاهی بخرید که اصلاً سازگار با نیازهای شما نیست.

نتیجه گیری نهایی

 

خرید لپ تاپ ممکن است پیچیده باشد، اما اگر این کار را با دقت انجام دهیدجای ترسی باقی نخواهد ماند از نظر ما اگر در مورد خرید خود قبل از کشیدن کارت اعتباریتان تحقیق کرده باشید از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. قطعا برای دانستن ویژگی های لپ تاپ نیازی نیست که یک متخصص در مورد کامپیوتر باشید کافیست چند مقاله ساده در مورد راهنما های خرید لپ تاپ مطالعه کنید.

دیدگاه‌ها 0

*
*

ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل