روتر چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

روتر یا مسیریاب یکی از تجهیزات شبکه است که امکان ایجاد ارتباط بین شبکه خانگی محلی نظیر کامپیوتر های شخصی و دیگر دستگاه های متصل و اینترنت را فراهم می کند.

 

روتر به چه دردی می خورد؟

مسیریاب در حقیقت اولین خط امنیتی در مقابل نفوذ به شبکه است. فعال کردن بالاترین سطوح امنیتی روتر، یکی از بهترین راه های ایمنی و دور نگه داشتن اطلاعات دستگاه از حملات سایبری است.

مسیریاب ها نرم افزاری تحت نام سفت افزار یا firmware دارند که باید به محض عرضه توسط کارخانه سازنده بروزرسانی گردد.

غالب روترها تنها از طریق کابل های شبکه به دیگر دستگاه های تحت شبکه متصل می شوند و نیازی به نصب درایور برای اجرای ویندوز و دیگر سیستم های عامل ندارند. اگرچه مسیریاب هایی که از طریق USB و یا سفت افزار به کامپیوتر ها متصل می شوند، معمولا برای اینکه به درستی کار کنند، احتیاج به نصب درایور دارند.

شرکت های زیادی هستند که در کار ساخت و عرضه روتر هستند، اما برخی از آن ها شهرت بیشتری دارند؛ مانند Cisco ، Motorola ، D-Link و … .

روتر ها در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته می شوند، اما اغلب از یک الگو پیروی می کنند که در تصاویر زیر بوضوح قابل مشاهده است:

 

 

نحوه کارکرد روتر ها چگونه است؟

مسیریاب در واقع مودم را به دیگر دستگاه ها متصل می کند تا این امکان را برای آن دستگاه ها فراهم کند به اینترنت متصل شوند و از آن استفاده کنند. بیشتر روترها، حتی مدل های بیسیم آنها، معمولا دارای چندین پورت شبکه هستند تا بصورت همزمان چندین دستگاه را به اینترنت متصل کنند.

بطور معمول یک روتر بصورت فیزیکی از طریق کابل شبکه و پورت های اینترنت یا شبکه گسترده به مودم متصل می شود و سپس بصورت فیزیکی، مجددا از طریق یک کابل شبکه به هر تعداد دستگاهی شما در خانه داشته باشید متصل می گردد. مودم روتر های بی سیم قادرند از طریق استانداردهای چندگانه وایرلس به هر تعداد دستگاه متصل شوند.

این قسمت از مقاله ممکن است کمی تخصصی و گمراه کننده باشد. آدرس های IP تعیین شده برای اتصال اینترنت درون شبکه ای، عمومی و شبکه های LAN، خصوصی است. آدرس های آی پی خصوصی روتر نیز معمولا گیت وی پیشفرض محسوب می شود.

مسیریاب های وایرلس و سیمی با اتصالات متعدد، همچنین به عنوان یک سوئیچ شبکه ساده عمل می کند که اجازه می دهد دستگاه ها به یکدیگر متصل شوند. برای مثال چند کامپیوتر را که به یک روتر متصل شده اند، می توان بگونه ای پیکربندی کرد که قادر باشند بین یکدیگر فایل تبادل کنند و یا دستگاه های نظیر چاپگر را به اشتراک بگذارند.

دیدگاه‌ها 0

*
*