تفاوت بین switch و hub چیست؟

switch hub ‎

یک دستگاه شبکه که برای اتصال قطعات شبکه به هم مورد استفاده قرار می گیرد،سوئیچ نامیده می شود.معمولا سوئیچ ها در لایه پیوند داده (لایه ۲ مدل OSI) برای پردازش اطلاعات استفاده می شوند.

سوئیچ های چند لایه نوعی از سوئیچ ها هستند که داده ها را در لایه شبکه (لایه ۳ مدل OSI) و بالاتر پردازش می کنند.

هاب نیز وسیله ای است که برای اتصال  دستگاه های شبکه (مانند دستگاه های اترنت) به هم به  شکل یک  شبکه واحد مورد استفاده قرار می گیرد. هاب در لایه فیزیکی (لایه ۱، از مدل OSI) عمل می کند. در این مقاله به تفاوت این دو میپردازیم.با ما همراه باشید.

switch چیست؟

سوئیچ ها، بخش مهمی از شبکه های مدرن اترنت محلی (LANها) هستند. در حالی که شبکه های محلی کوچک (دفاتر کوچک یا دفاتر خانگی) تنها از یک سوئیچ استفاده می کنند، شبکه های محلی بزرگ چندین سوئیچ مدیریت شده (سوئیچ مدیریت شده روش هایی از قبیل رابط خط فرمان برای اصلاح عملیات سوئیچ فراهم می آورد) دارند.

سوئیچ ها که در لایه پیوند داده کار میکنند اجازه می دهند تا دستگاه هایی که به پورت ها متصل هستند بدون هیچ گونه تداخل در ارتباط با ایجاد حوزه های ارتباط جداگانه برای هر یک از پورت ها ارتباط برقرار کنند.

سوئیچ ها همچنین می توانند بر روی لایه های مختلف (مانند پیوند داده ها، شبکه و یا حمل و نقل) به طور همزمان بکار روند. این سوئیچ ها به عنوان سوئیچ چند لایه شناخته می شوند.

hub چیست؟

هاب ها نیز دستگاه هایی هستند که برای اتصال دستگاه های شبکه به یکدیگر بکار می روند. این یک ابزار ساده است که بدون هیچ نوع مدیریتی همه ترافیک دریافتی را منتشر می کند.

در این حالت هیچگونه اطلاعاتی درباره جریان ترافیک جمع اوری نمی گردد ودرنتیجه درمورد منبع ویا مقصد ترافیک دریافتی چیزی نمی دانیم.در هاب، ترافیک دریافتی به همه پورت های دیگر فرستاده می شود.

از آنجایی که هاب ها ترافیک را به تمام دستگاه های متصل به پورت های خود ارسال می کند،ممکن است ترافیک غیر ضروری بر روی شبکه فرستاده شود. دستگاه ها باید با بررسی اطلاعات مربوط به آدرس بسته،خودشان تشخیص دهند که کدام بسته اطلاعاتی برای آنها در نظر گرفته شده است.

این فرایند تکراری می تواند برای شبکه های بزرگ با ترافیک سنگین مشکل ایجاد کند.اما، هاب ها می توانند در شبکه های کوچک، جایی که امکان مدیریت فرایند تکراری وجود دارد، مورد استفاده قرار گیرند.

switch hub ‎

تفاوت بین سوئیچ و هاب چیست؟

تفاوت بین سوئیچ و هاب چیست؟

حتی اگر فکر کنیم که سوئیچ ها و هاب ها هر دو برای اتصال بخش های شبکه مورد استفاده قرار می گیرند ، هنوز هم برخی تفاوت های مهم بین آن دو وجود دارد.

هاب وسیله ای ساده است که  تمام ترافیک ورودی به هاب را به سایر پورت ها می فرستد که می تواند منجر به ترافیک غیر ضروری در شبکه و در نتیجه تصادم شود.

از طرف دیگر، سوئیچ ها در مورد دستگاهی که به آنها متصل است اطلاعاتی جمع آوری می کنند و ترافیک ورودی را تنها به پورت مربوطه ارسال می نمایند، همچنین سوئیچ امکان حفظ ارتباطات به طور همزمان را دارد. بنابراین هاب ها برای شبکه های کوچک مناسب هستند در حالی که، سوئیچ ها برای شبکه های بزرگ ترافیک سنگین تر مناسب ترند.

دیدگاه‌ها 0

*
*


ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل