دسته‌بندی نشده, مقالات

VGA چیست ؟

VGA یک درگاه استاندارد جهت اتصال به دستگاه‌های ویدئویی نظیر مانیتورها و پروژکتورها است. درحال حاضر درگاه DVI و HDMI جایگزین VGA شده اند. در ادامه با ما باشید تا با این درگاه آشنا شوید.

کلمه VGA به چه معناست؟

VGA مخفف کلمه Video Graphics Array به معنای “آرائه‌های گرافیکی ویدئو” است. این درگاه در سال 1987 توسط IBM طراحی و جایگزین استانداردهای EGA، MDA و CGA شد. از نام‌های دیگر این درگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • VGA (وی جی ای)
  • Video Graphics Array
  • RGB Connector
  • DB-15
  • D-sub 15
  • HD-15
  • Mini VGA (مینی VGA)
VGA Symbol

نماد درگاه VGA

VGA چیست؟

درگاه VGA دارای 15 پین (DB-15) به صورت سه ردیفی است البته در استاندارد مینی وی جی ای (Mini-VGA) تعداد این پین‌ها 14 و به صورت دو ردیفی است. این درگاه داده‌های تصویری را به صورت آنالوگ منتقل می‌کند. داده‌های رنگ‌ها متمایز از همدیگر هستند، یعنی داده‌های مربوط به هر یک از رنگ‌های قرمز، سبز و آبی از طریق سه پین متفاوت ارسال می‌شوند. پین‌های یک تا سه به ترتیب وظیفه انتقال داده‌های مربوط به رنگ قرمز، سبز و آبی را برعهده دارند.

حداکثر رزولیشن (Resolution) پشتیبانی شده (در حالت استاندارد) برای درگاه وی جی ای، 2048 در 1536 پیکسل (2048*2536 px) است.

درحال حاضر درگاه DVI و HDMI جایگزین درگاه VGA شده اند. اگرچه معمولا یک درگاه VGA در اکثر دستگاه‌ها همچنان وجود دارد. یکی از مهمترین دلایل این جایگزینی، سرعت انتقال بیشتر DVI نبست به VGA است. همچنین درگاه DVI سخت افزارهای جدیدتر و رزولیشن بهتری را پشتیبانی می‌کند و می‌تواند داده‌ها را به صورت دیجیتال منتقل کند.

استاندارد درگاه HDMI نیز که جدیدترین استاندارد در انتقال داده‌های تصویری به حساب می‌آید، می‌تواند تا حداکثر 4096 در 2160 پیکسل (4096*2160 px) را نیز پشتیبانی کند که در مقایسه با VGA و DVI فوق‌العاده بهتر است.

پورت VGA معمولاً به رنگ آبی است و در کناره‌های خود دو پیچ برای ثابت نگه داشتن کابل متصل شده دارد.

درگاه VGA چه کاربردی دارد؟

وظیفه این درگاه انتقال داده‌های تصویری به صورت آنالوگ از کامپیوتر (یا سایر دستگاه‌ها) به دستگاه‌های پخش کننده نظیر صفحه‌های نمایش (Monitors)، پروژکتورها (Projectors)، برخی از تلوزیون‌ها و … است. اکثر صفحات نمایش (Monitors) حداقل دارای یک پورت VGA هستند. به این ترتیب توسط درگاه VGA می‌توانیم تصاویر را منتقل کرده و آن ها را مشاهده کنیم.

درگاه VGA

یک درگاه VGA

انواع درگاه‌های VGA:

درگاه‌های VGA بسته به نوع کاربرد در دو اندازه استاندارد ساخته می‌شوند که عبارت اند از VGA معمولی و مینی VGA. از نسخه مینی معمولاً در دستگاه‌های کوچک مثل iBook، eMacs، iMac، PowerBook و برخی از لپ تاپ‌ها استفاده می‌شود.

تفاوتی که مینی VGA با VGA معمولی دارد این است که در درگاه مینی بجای 15 پین از 14 پین استفاده شده که دو پین آن برای رساندن ولتاژ +5 ولت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین دستگاه‌هایی که به طریق پورت مینی وی جی ای متصل می‌شوند، می‌توانند از دو پین مشخص آن به عنوان منبع تغذیهخود استفاده کنند.

نکته: در تصاویر زیر، شکل سمت راست کابل یا نوع نری VGA و در شکل سمت چپ درگاه یا نوع مادگی VGA (همان درگاهی که بر روی دستگاه‌ها قرار دارد) نشان داده می‌شوند.

  • VGA معمولی:

درگاه VGA

درگاه VGA معمولی

  • VGA مینی:

مینی mini VGA

درگاه Mini-VGA

اطلاعات پین‌ها (Pin Out):

دو نوع استاندارد درگاه VGA عبارت اند از VGA و Mini-VGA که تعداد پین‌های مینی وی جی ای 14 عدد است. هر دو تصویر زیر مربوط به درگاه (مادگی) VGA و مینی VGA هستند.

VGA pinout

پین‌های درگاه VGA

شماره پین توضیحات
1 پین داده‌های مربوط به رنگ قرمز
2 داده‌های مربوط به رنگ سبز
3 داده‌های مربوط به رنگ آبی
4 ID2/RES
5 GND پین همگام سازی افقی
6 GND پین داده‌های رنگ قرمز
7 GND پین داده‌های رنگ سبز
8 GND پین داده‌های رنگ آبی
9 KEY/PWR
10 GND پین همگام سازی عمودی
11 ID0/RES
12 ID1/SDA
13 همگام ساز افقی
14 همگام ساز عمودی
15 ID3/SCL

Mini-VGA pinout

پین‌های درگاه Mini-VGA

شماره پین توضیحات (درحالت استاندارد VGA)
1 GND
2 همگام ساز عمودی
3 همگام ساز افقی
4 GND پین داده‌های رنگ قرمز
5 پین داده‌های مربوط به رنگ قرمز
6 GND پین داده‌های رنگ سبز
7 پین داده‌های مربوط به رنگ سبز
8 VCC ولتاژ +5 ولت
9 پین داده‌های مربوط به رنگ آبی
10 داده‌های DDC
11 کلاک DDC
12 GND
13 شناسایی کابل
14 GND پین داده‌های رنگ آبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =