چه زمانی وقت آن است که باتری لپ تاپ خود را تعویض کنیم؟

سلام! با مقاله آموزشی کاربردی دیگری از مجله نمایندگی دل همراه شما عزیزان هستیم. همانطور که از عنوان مقاله پیداست در این نوشته به موضوع مهم عمر باتری لپ تاپ می پردازیم و می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چه زمانی باید برای تعویض باتری لپ تاپ خود اقدام کنیم؟

 

زمان تعویض باتری لپ تاپ

اگر به تازگی لپ تاپ دل (یا برندهای دیگر) خریده اید، احتمال این که از همان ماه های اول شارژ باتری شما سریع تخلیه شود، خیلی کم است، پس نیازی نیست که نگران باتری لپ تاپ تان باشید؛ اما ممکن است بواسطه استفاده نادرستی که از لپ تاپ تان داشته اید، به باتری آسیب وارد شده باشد یا تنظیماتی را اعمال کرده اید که لپتاپ شما از برق بیشتری استفاده کند. حال چگونه میتوان مطمئن شد که باتری سالم است یا خیر؟ اینجاست که به این شک میفتید که آیا باتری لپ تاپ من باید تعویض شود یا نه؟

در این مقاله ابتدا به بررسی و تست سالم بودن باتری لپ تاپ میپردازیم و در نهایت به شما کمک میکنیم تا بالاخره تصمیم خود را در مورد باتری لپ تاپ خود بگیرید.


در همین راستا، این مقاله را هم برای مطالعه به شما پیشنهاد میکنیم:

بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است؟


آیا باید باتری لپ تاپم را عوض کنم یا هنوز وقت آن نرسیده؟!

قبلا در مقاله ای با عنوان ” ۲۰ نکته طلایی برای افزایش طول عمر باتری لپ‌تاپ ” به بررسی مجموعه ای از نکات مهم در نحوه مراقبت از باتری لپ تاپ پرداختیم که پیشنهاد میکنم حتما  آن را مطالعه کنید، این مقاله به شما کمک میکند که اطلاعات مختصر و مفیدی در رابطه با افزایش مقدار زمان شارژ دهی لپ تاپ کسب کنید.

زمان تعویض باتری لپ تاپ

زمان تعویض باتری لپ تاپ

 

دو حالت برای شما وجود دارد :

  1. لپ تاپ شما بیش تر از یک سال کار کرده : اگر لپ تاپ شما چند سالی است که کار میکند، این امری بدیهی است که به مرور زمان باتری آن دیگر از کار افتاده باشد. در این حالت شانس شما برای داشتن یک باتری سالم خیلی کم است. در حقیقت باتری شما عمر خود را کرده! در این حالت اگر باتری شما کمتر از ۳۰ دقیقه شارژ نگه میدارد باید اقدام به خرید باتری کنید.اگر باز هم به این امیدوار هستید که ممکن است باتری سالم باشد در ادامه همراه ما باشید.
  2. لپ تاپ شما هنوز یک سال کار نکرده است : در این حالت یک کار ساده و ابتدایی که می توانید انجام دهید این است که خودتان بررسی کنید که لپ تاپ تان به صورت معمولی چند ساعت روشن میماند. سپس آن را با میزان شارژ دهی که در توضیحات مربوط به لپ تاپ در سایت سازنده وجود دارد، مقایسه کنید.

شاید این مقاله هم برای شما مفید باشد :

چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم؟


تست سلامت باتری لپ تاپ

در ویندوز شما می توانید به اطلاعات کاملی در مورد باتری لپ تاپ دست پیدا کنید. برای این کار مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

ابتدا بر روی start کلیک کرده و در آن CMD  را جست و جو کنید. سپس بر روی آن کلیک راست کرده و روی گزینه Run as administrator کلیک کنید.

جست و جوی cmd در start

 

پنجره Comand Prompt برای شما نمایش داده می شود.

  • اگر از ویندوز ۸ یا ۱۰ استفاده می کنید، دستور زیر را وارد کنید و کلید Enter  را فشار دهید:

powercfg/batteryreport

  • اگر از ویندوز ۷ استفاده میکنید، باید از این دستور استفاده کنید:

powercfg-energy

 

بعد از اجرای دستور با پیام زیر مواجه خواهید شد که باید قسمتی را که با رنگ سفید مشخص کردیم، کپی کرده و در آدرس بار مرورگر خود آن را وارد کنید و Enter را فشار دهید.

 

فایل battery-report.html گزارشی در مورد باتری لپ تاپ است که حاوی اطلاعات زیادی میباشد؛ از جمله اطلاعات اولیه مربوط به باتری مانند نوع ساخت و مدل، تاریخچه و ظرفیت باتری. همچینن عمر باتری را تخمین می زند و به شما می گوید که در شرایط فعلی چه مدتی لپ تاپ شما روشن خواهد بود.

 

برای مثال، این گزارش نشان میدهد که لپ تاپ مورد استفاده ما،  91,000mWh در روز اول نگهداری میکرده، اما حالا پس از چند وقت Full charge Capacity چیزی کمتر از زمان بیرون آمدن در کارخانه را نشان می دهد. بنابراین شما می توانید با استفاده از همین گزارش متوجه شوید که زمان تعوض باتری لپ تاپ رسیده یا خیر، به این صورت که هرچه قدر این دو عدد با یک دیگر اختلاف داشته باشند، عمر لپ تاپ شما کمتر شده و ظرفیت نگهداری شارژ آن پایین تر است. در نتیجه اگر این اختلاف خیلی زیاد باشد، نشان از این دارد که باتری نیازمند تعویض است.

 

درنتیجه شما با این تست ساده میتوانید متوجه شوید که باتری لپ تاپ سالم است یا باید اقدام به خرید یک باتری جدید کنید.

اگر لپ تاپ شما دچار نقص و یا مشکلی شده است می توانید به صفحه تعمیر لپ تاپ دل مراجعه کنید و از کمک متخصصان کندل بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها 0

*
*


ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل