تفاوت لپ تاپ دارای سیستم عامل و بدون سیستم عامل

اگر میخواهید خرید موفق و درستی انجام دهید، در زمان خرید لپ تاپ باید به ویژگی های مختلف و جدول مشخصات هر لپتاپ توجه کنید. یکی از مواردی که در مشخصات هر لپ تاپی نوشته شده، سیستم عامل است. بعضی از لپ تاپ ها فاقد سیستم عامل و همراه با محیط داس ارائه میشوند و برخی دیگر دارای ویندوز اورجینال با نسخه های مختلف هستند. در مواردی هم همراه با توزیع هایی از سیستم عامل رایگان لینوکس ارائه میشوند.

 

لپ تاپ بدون سیستم عامل و دارای سیستم عامل چه تفاوتی دارند؟

 

لپ تاپ ها از لحاظ دارا بودن سیستم عامل و نداشتن آن به دو صورت وجود دارند :

  • لپ تاپ فاقد سیستم عامل یا OS-less laptop
  • لپ تاپ های دارای سیستم عامل و لایسنس دار

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

مزایای لپ تاپ بدون سیستم عامل

 

بعضی از کاربران ترجیح میدهند لپ تاپ های دارای سیستم عامل خریداری کنند و برخی از افراد تمایل به خرید لپ تاپ های بدون سیستم عامل دارند که به هر حال دلایل خاص خودشان را دارند، از این رو بعضی شرکت های تولید کننده لپ تاپ مانند DELL که همیشه سعی میکند لپتاپ های خود را با تنوع های مختلف ارائه بدهند تا به خریداران خود حق انتخاب بیشتری بدهند، محصولات خود را در مدل های دارای سیستم عامل  و فاقد سیستم عامل تولید و عرضه میکنند.

 

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

 

از دلایلی که کاربران نسخه بدون سیستم عامل را انتخاب میکنند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

قیمت پایین تر لپ تاپ های بدون سیستم عامل

 

در حال حاضر که این مقاله نوشته میشود، قیمت سیستم Windows 10 Pro حدود ۱۲۵ دلار و Windows 10 Home با قیمت ۱۰۰ دلار در مایکروسافت به فروش میرود؛ بنابراین قیمت لپ تاپ های دارای سیستم عامل به نسبت گرانتر از مدل های فاقد سیستم عامل است. البته این قیمت خیلی کمتر برای سازنده لپ تاپ در نظر گرفته میشود، اما باز هم این مورد در قیمت لپ تاپ تاثیرگذار است.

بنابراین اگر به دنبال خرید لپ تاپ ارزان قیمت هستید، میتوانید یک لپ تاپ بدون سیستم عامل بخرید و در هزینه خود صرفه جویی کنید.

 

 پس از خرید میتوانید هر سیستم عاملی که خودتان میخواهید نصب کنید

 

اگر یک لپ تاپ دارای سیستم عامل اورجینال خرید کنید، مجبور هستید فقط از همان نسخه و سیستم عامل استفاده کنید؛ بنابراین اگر شما بخواهید فقط سیستم عامل لینوکس را بر روی کامپیوتر خود داشته باشید لایسنس اورجینال خود را از دست میدهید و این یعنی پول از دست رفته که خیلی ها متوجه آن نمیشوند.

 

امکان سفارشی سازی پارتیشن بندی درایو ها

 

در نظر داشته باشید که در لپ تاپ های دارای ویندوز اورجینال به صورت پیشفرض تنها یک پارتیشن وجود دارد؛ بنابراین ممکن است در این مورد به مشکل بربخورید. البته امکان پارتیشن بندی در آن ها وجود دارد که مقداری سر درد به همراه خواهد داشت! با توجه به این مورد اگر خودتان سیستم عامل لپ تاپ را نصب کنید، در پارتیشن بندی آن نیز آزادی عمل خواهید داشت.

 

و باز هم سفارشی سازی!

 

معمولا به همراه لپ تاپ های دارای سیستم عامل به صورت پیشفرض نرم افزار هایی نصب شده است. ممکن است بعضی از این نرم افزار ها مورد استفاده شما قرار نگیرند. بنابراین فضای ذخیره سازی شما بی مورد اشغال میشود و حتی اگر اقدام به حذف آن ها کنید در تنظیمات ریجستری سیستم عامل تغییراتی بوجود می آید که کمی کارکرد سیستم را به هم میزند (البته خیلی خیلی کم ). بنابراین اگر خودتان میتوانید برنامه هایتان را نصب کنید شاید لپ تاپ بدون سیستم عامل انتخاب بهتری برای شما باشد.

 

مزایای لپ تاپ های دارای سیستم عامل

 

لپ تاپ های دارای سیستم عامل نیز با وجود قیمت بالاتر مورد انتخاب خیلی ها میباشد؛ زیرا عملا اورجینال هستند پس نیازی به کرک و فعال سازی ویندوز نمیباشد. همچنین اگر بخواهید ویندوز اورجینال خریداری کنید باید هزینه بالاتری را نسبت به ویندوز های اورجینالی که سازنده لپ تاپ نصب میکنند بپردازید در ادامه دلیل این که چرا این قیمت پایین تر است صحبت خواهیم کرد.

همچنین اگر نحوه نصب ویندوز و برنامه های کاربردی را نمیدانید، بهتر است لپ تاپی را بخرید که دارای سیستم عامل باشد تا درگیر نصب سیستم عامل و نرم افزار های کاربردی نشوید.

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

لایسنس لپ تاپ هایی که از قبل دارای سیستم عامل هستند، به چه صورت است؟

 

در عنوان قبلی گفتیم که به چه دلیلی بعضی از کمپانی های سازنده لپ تاپ ها و کامپیوتر ها محصولات خود را به دو صورت دارای سیستم عامل و فاقد سسیتم عامل ارائه میدهند.

OEM مخفف کلمات Original Equipment Manufacturer میباشد و اصطلاحا به شرکت هایی که کامپیوتر ها را میسازند، گفته میشود. در واقع نسخه های OEM توسط سازندگان سیستم عامل (برای مثال مایکروسافت) به کمپانی سازنده با تخفیف و قیمت پایین تری فروخته میشود و بعد از آن سازنده اجازه این را دارد تا سیستم عامل را بر روی رایانه های خود به صورت قانونی و لایسنس دار قرار دهد. بنابراین ویندوز لپ تاپ های دارای سیستم عامل کاملا اورجینال میباشد و قابلیت آپدیت شدن را دارند.

یکی از ویژگی های این لایسنس ها این است که فقط بر روی همان دستگاه قابل استفاده هستند و با داشتن چنین لایسنس هایی فقط برای همان دستگاه میتوانید لایسنس داشته باشید.

سیستم عامل

 

سیستم عامل خود یک نرم افزار میباشد که اصلی ترین برنامه ای است که بر روی کامپیوتر قرار میگیرد، با روشن شدن کامپیوتر به عنوان اولین برنامه اجرا میشود و تا آخرین لحظه (خاموش شدن) بر روی کامپیوتر در حال اجرا باقی میماند.

سیستم عامل (OS) نرم افزار سیستمی است که کار آن این است که منابع سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر را مدیریت می کند و خدمات رایج را برای برنامه های کامپیوتری فراهم کند. بنابراین برای این که سایر برنامه های مختلف مثل نرم افزار گوگل کروم بر روی کامپیوتر شما اجرا شود، نیاز به یک سیستم عامل است تا بتواند ارتباط میان نرم افزارهای مختلف و سخت افزار کامپیوتر شما را برقرار کند.
کار های زیادی هستند که سیستم عامل وظایف انجام آن ها را بر عهده دارد، در واقع عملا با یک کامپیوتر بدون سیستم عامل هیچ کاری نمیتوانید انجام دهید و مثل جسم بدون روح خواهد بود.

انواع سیستم عامل ها

 

پس از بوجود آمدن کامپیوتر ها ، سیستم عامل های مختلفی بر روی کار آمدند که بعضی از آن ها رایگان و بعضی دیگر تجاری بودند. برخی برای استفاده عمومی در اختیار عموم مردم قرار گرفتند و یکسری از سیستم عامل ها فقط برای استفاده های خاص طراحی شدند که از آن ها مثلا در پروژه های نظامی استفاده میشود.

از آن جایی که ما در این مقاله قصد وارد شدن در جزییات تخصصی نداریم، فقط در مورد سه سیستم عامل که به طور عمومی و به صورت گسترده برای کامپیوتر های شخصی مورد استفاده افراد قرار میگیرند، صحبت میکنیم.

 

سیستم عامل ماکروسافت ویندوز (Microsoft Windows)

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

 

ویندوز را همه ما به خوبی میشناسیم. این سیستم عامل توسط شرکت مایکروسافت طراحی و تولید شده است که از ابتدای حضور خود در دنیای کامپیوتری همیشه حرف اول را زده است و از همان اوایل، مورد استقبال افراد عادی و حتی کاربران حرفه ای قرار گرفته است. به صراحت میتوان گفت که حدود ۹۰ درصد از PC ها یا همان کامپیوتر های شخصی در دنیا با این سیستم عامل ویندوز کار میکنند. هم اکنون آخرین ورژن از این سیستم عامل که توسط مایکروسافت ساخته شده، ویندوز Windows 10 میباشد.

 

سیستم عامل مک او اس (Mac Os)

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

 

این سیستم عامل فقط مخصوص کامپیوتر های کمپانی Apple میباشد و انحصارا فقط بر روی دستگاه های اپل قابل اجراست. مک او اس بعد از مایکروسافت ویندوز، در رتبه دومین سیستم عامل مورد استفاده در جهان در زمینه دسکتاپ ( رایانه شخصی ) قرار دارد.

Mac از سال ۲۰۰۱ به بعد سیستم عامل اصلی مورد استفاده برای رایانه های خانواده اپل بوده است، همچنین به آن مکینتاش نیز گفته میشود.

 

سیستم عامل لینوکس (Linux)

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

 

وقتی صحبت از لینوکس میشود، مفهوم آزادی معنا پیدا میکند؛ زیرا این سیستم عامل کاملا رایگان میباشد. البته بهتر است بگوییم که لینوکس در واقع یک هسته و یا کرنل میباشد که از آن میتواند به قلب تپنده سیستم عامل یاد کرد که به همراه رابط های گرافیکی مختلف ترکیب شده و یک سیتستم عامل را بوجود می آورد. این سیستم عامل رایگان است و اصطلاحا به این گونه محصولات نرم افزاری رایگان متن باز یا Open source گفته میشود؛ یعنی این که کد های آن در اختیار همه قرار دارد. برای همین افرادی که توانایی برنامه نویسی دارند، میتوانند آن را به هر شکلی که دوست دارند تغییر داده و به نام خود ثبت کنند، از این رو توزیع های مختلفی از این سیستم عامل توسط افراد و شرکت های مختلف ارائه شده است.

تعداد توزیع های لینوکس بسیار زیاد است که از معروف ترین آن ها میتوان به  Cent Os ،Ubuntu، fedora ،Debian ،mint ،Arch Linux و… اشاره کرد.

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

 

لینوکس بطور کلی تنها توسط کاربران حرفه ای و جهت استفاده های خاص کاربر دارد، اما باید گفت با وجود این که در نگاه اول کار با لینوکس برای کاربران عادی بسیار سخت و پیچیده بنظر می آید، اما آنقدر ها هم کار با این سیستم عامل دشوار نیست. کار با این سیستم عامل در مقایسه با ویندوز و مک متفاوت است. برای همین برای کاربران عادی بسیار سخت بنظر میرسد، همچنین توزیع های مختلف لینوکس رابطه های متفاوتی دارند؛ مثلا توزیع Ubuntu برای کاربرانی که میخواهند تازه به دنیای لینوکس پا بگذارند مناسب است اما توزیعی مانند Arch Linux اصلا برای کاربرانی که در لینوکس تخصص ندارند مناسب نیست.

در بعضی از محصولات دل به صورت پیشفرض توزیع Ubuntu نصب شده است؛ زیرا این سیستم عامل کاملا رایگان بوده و محیط خیلی زیبا و رابط کاربری آسانی را برای کاربران در نظر گرفته است. همچنین کاربران میتوانند در نهایت آن را حذف کرده و ویندوز را نصب کنند.

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

 

آموزش نصب ویندوز بر روی لپ تاپ بدون سیستم عامل ( لپ تاپ خام ، دارای Dos )

 

یکی از مشکلاتی که کاربران پس از خرید لپ تاپ بدون ویندوز با آن مواجه میشوند، نصب سیستم عامل بر روی آن میباشد. در حالی که نصب کردن سیستم عامل بر روی کامپیوتر و لپ تاپ های خام که دارای سیستم عامل DOS هستند با سایر کامپیوتر ها هیچ تفاوتی ندارد.

 

تفاوت لپ تاپ های دارای سیستم عامل و فاقد سیستم عامل

نمایی از سیستم عامل DOS در هنگام راه اندازی شدن

 

اغلب کاربران پس از روشن کردن لپ تاپ با ورود به صفحه سیاه مربوط به DOS فکر میکنند که حتما باید از طریق محیط داس سیستم عامل را نصب کنند، از آن جایی که محیط سیستم عامل DOS به صورت خط دستوری میباشد و فقط افراد متخصص نحوه کار با آن را میدانند و برای همین گمراه میشوند.

ما با سوالاتی از قبیل :

  • چگونه بر روی لپ تاپ بدون سیستم عامل ویندوز نصب کنیم؟
  • نصب ویندوز ۱۰ روی لپ تاپ خام بدون سیستم عامل به چه صورت میباشد؟

  • هنگام نصب ویندوز برای اولین بار روی DOS باید چه کار کنیم؟

و سوالاتی به این شکل مواجه شدیم، بنابراین سعی کردیم در این باره به صورت کامل توضیح دهیم.

 

همان گونه که در بالا گفتیم تفاوتی در نصب وجود ندارد، فقط کافیست به صورت زیر عمل کنید:

  1. ابتدا دستگاه را روشن کرده و DVD ویندوز را در آن قرار دهید، و یا Flash راه انداز شامل ویندوز را به دستگاه خود متصل کنید.
  2. سپس دستگاه را راه اندازی مجدد (Restart) کنید:

⇐ نکته : اگر در محیط داس هستید، کافیست دستور زیر را به راحتی تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید:

 

shutdown /r /t 0

همچنین میتوانید دکمه ریستارت را فشار دهید، اما روش بالا درست تر است.

  1. در ادامه باید به محیط بایوس بروید.

اگر نمیدانید بایوس چیست، پیشنهاد میکنیم به مقاله « بایوس (BIOS) چیست؟ » مراجعه کنید.

  1. در ادامه کافیست که در قسمت Boot بایوس، بوت شدن لپ تاپ را بر روی DVD و یا فلش مورد نظر قرار دهید و مراحل نصب ویندوز را ادامه دهید.
دیدگاه‌ها 0

*
*

ثبت درخواست در کندل ایران
جعبه باز نمایندگی دل